Most prijateljstva Gmajna – Kunšperk ponovno je postao simbol susreta, kulture i povezanosti, okupljajući ljude s obje strane rijeke Sutle. 18. po redu međunarodni susret ujedno je obilježio i 20 godina bratimljenja Općine Kumrovec i Občine ob Sotli, dviju zajednica koje već desetljećima dokazuju da granice ne moraju dijeliti, već mogu povezivati, a načelnik Šplajt i župan Debelak prigodno su razmijenili poklone.
Ovaj most, izgrađen davne 1986. godine, već gotovo dva desetljeća služi kao simbol mira, suradnje i uzajamnog poštovanja. Kako ističe načelnik Kumrovca, Robert Šplajt, manifestacija iz godine u godinu okuplja sve veći broj ljudi, ne samo lokalno, već i regionalno.
– Ovo je most koji spaja, a ne razdvaja i ponosni smo što se ovdje svake godine okuplja sve više ljudi. To pokazuje koliko ljudima znači ovakva suradnja. Radimo zajedno na konkretnim projektima – od turizma do ekologije – koji imaju stvaran utjecaj na kvalitetu života naših građana. Uklanjanje ograde uz Sutlu i projekt 'Zelena šetnica' nisu samo infrastrukturni zahvati – oni su poruka da želimo živjeti u regiji bez barijera, u kojoj je priroda most, a ne prepreka. Ovdje pokazujemo da su riječi prijateljstvo, suradnja i povjerenje utemeljene na svakodnevnim djelima - rekao je Šplajt.
Dodao je kako bratimljenje s Bistricom ob Sotli pokazuje da prijateljstvo nije deklarativno nego zajedno rade na projektima koji unaprjeđuju život naših građana.
Na važnost prekogranične suradnje osvrnula se i načelnica općine Zagorska Sela, Ksenija Krivec Jurak, istaknuvši kulturnu manifestaciju „Sutla si teče“ kao dodatni način zbližavanja općina.
– Suživot uz granicu nije izazov, već prednost. Ovakvi susreti jačaju međuljudske veze i kulturnu razmjenu - poručila je Krivec Jurak dodajući kako se ovakav susret obilježava i u Zagorskim Selima, u mjestu Plavić gdje zajedno s Občinom Podčetrtek organiziraju Susret na mostu.
Susret je podržao i župan Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar, koji je naglasio da je prijateljstvo između stanovnika s obje strane Sutle ostalo snažno bez obzira na političke promjene.
– Na ovakvim događanjima čovjek shvati koliko su odnosi među ljudima zapravo važniji od bilo kakvih administrativnih ili političkih granica. Povezanost naših zajednica uz rijeku Sutlu traje desetljećima – i to ne deklarativno, već kroz stvarne aktivnosti, susrete i zajedničke projekte. Kada se postavila žica duž granice, i Slovenci i Hrvati s ovog područja pokazali su jasno protivljenje – jer znamo da Sutla nikad nije bila rijeka razdvajanja, već povezivanja. Danas obilježavamo 20 godina službene suradnje i 18 godina okupljanja na ovom mostu – ali mnogo je više od brojeva u pitanju. Ovdje se svake godine potvrđuje da zajednički život i suradnja nemaju granica, i da zajedno možemo više bez obzira na političke, kulturne ili jezične razlike. Ovakvi susreti su primjer kakva bi Europa trebala biti - otvorena, povezana i okrenuta prema budućnosti - rekao je župan.
I župan Občine Bistrica ob Sotli, Franjo Debelak, podsjetio je kako su njegovi prethodnici, zajedno s hrvatskim kolegama, prije dva desetljeća započeli ovo druženje na Gmajni – inicijativu koja je prerasla u trajno prijateljstvo.
Gmajna – Kunšperk nije samo most. To je priča o ljudima koji biraju bliskost umjesto razdvojenosti, suradnju umjesto izolacije i zajedničku budućnost umjesto zatvorenih granica.