Na današnji Nacionalni dan hitne medicinske službe, Varaždinska županija pridružila se cijeloj Hrvatskoj u izražavanju zahvalnosti djelatnicima hitne medicinske pomoći – onima koji su građanima dostupni 24 sata dnevno, bez obzira na uvjete i okolnosti.
Obilježavanje je organizirao Nastavni zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije, a u suradnji sa Sveučilištem Sjever.
- Diljem županije smo samo u 2024. godini imali više od 15.000 intervencija na terenu, obavili 50.000 sanitetskih prijevoza i prešli više od 1,3 milijuna kilometara. Imamo 25 T1 timova, koji uključuju liječnika, medicinsku sestru ili tehničara i vozača, a dodatno smo ojačani prošle godine kada smo među prvima ugovorili pet timova T-2, koje čini specijalizirani medicinski tehničar ili sestra i vozač. Ulažemo u edukaciju – dva su liječnika na specijalizaciji iz hitne medicine, a šest medicinskih tehničara i sestara već je završilo specijalizaciju, dok su još tri na specijalizaciji. Naš cilj je jasan: pravodobna, stručna i učinkovita pomoć svakome kome zatreba – naglasio je ravnatelj Nastavnog zavoda Tomislav Benjak.
Zamjenica župana Silvija Zagorec istaknula je važnost sustavnog ulaganja u hitnu medicinsku službu.
- Danas smo ovdje da zahvalimo svima koji su posvetili svoj život brizi o drugima – liječnicima, medicinskim sestrama i tehničarima, vozačima i cijelom timu hitne pomoći koji časno i požrtvovno rade svih 365 dana u godini. Varaždinska županija kontinuirano ulaže u zdravstveni sustav. U tijeku su ili su već provedeni projekti u zdravstvu vrijedni čak 100 milijuna eura, a osim u velike kapitalne projekte ulažemo i u opremu te edukaciju naših zdravstvenih djelatnika. Samo u prošloj godini više od 640.000 eura usmjereno je našem Nastavnom zavodu. S ponosom mogu reći da je završen postupak javne nabave i da u Nastavni zavod uskoro stiže pet novih, najmodernijih vozila. To je konkretan izraz naše brige o ljudima, kako o onima kojima je pomoć potrebna, tako i onima koji tu pomoć svakodnevno pružaju – istaknula je zamjenica Zagorec.
Ovogodišnji Nacionalni dan HMS-a posvećen je moždanom udaru, jednom od najtežih neuroloških hitnih stanja, s naglaskom na važnost brzog prepoznavanja simptoma.
- U Hrvatskoj moždani udar godišnje doživi oko 15.000 ljudi, a više od 4.000 građana umire od posljedica moždanog udara. Radi se o iznenadnom poremećaju moždane cirkulacije koji može dovesti do trajnih oštećenja ili smrti ako se ne reagira odmah. Svaka minuta je važna – što se ranije započne liječenje, veće su šanse za oporavak. Hitna medicinska služba ima ključnu ulogu u ranom prepoznavanju simptoma, pružanju prve pomoći i hitnom transportu do bolnice. Zato je važna edukacija građana o znakovima moždanog udara i brza reakcija. Poziv na broj 112 ili 194 može doslovno spasiti život – poručio je Nikola Kočet, specijalist hitne medicine, zamjenik ravnatelja Nastavnog zavoda.
Istaknimo da je obilježavanje održano pod pokroviteljstvom Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.