Policija je u posljednje vrijeme zaprimila povećan broj prijava građana koji su postali žrtve tzv. investicijskih prijevara.
Prevaranti, predstavljajući se kao legitimni investitori, kontaktiraju građane putem telefonskih poziva s nepoznatih brojeva, nudeći ulaganja u kriptovalute uz obećanja o brzom i višestrukom povratu sredstava. Iza tih ponuda, međutim, kriju se kriminalne aktivnosti usmjerene na prijevaru.
Prema izvještajima policije, a kako prenosi poslovni.hr prevaranti često govore slavenskim jezicima te prilikom poziva lažno prikazuju kako su prethodni ulagači već ostvarili značajnu dobit. Kako bi dodatno uvjerili žrtve, traže njihove identifikacijske podatke i pristupne informacije za internetsko bankarstvo, uključujući brojeve tokena i jednokratne PIN-ove za potvrdu bankovnih transakcija. Na ovaj način, prevaranti dobivaju pristup bankovnim računima građana te u kratkom roku mogu prisvojiti sav novac s računa ili čak ugovoriti brze gotovinske kredite u ime žrtava, prebacujući novac na svoje inozemne račune.
Policija upozorava kako se radi o kriminalnim organizacijama iz inozemstva koje koriste aplikacije za lažno prikazivanje brojeva hrvatskih telekomunikacijskih operatera, što dodatno otežava prepoznavanje prijevare. Štete koje građani pretrpe u ovakvim slučajevima mogu dosegnuti i preko 100.000 eura.
Kako bi se građani zaštitili od ovakvih prijevara, policija savjetuje nekoliko važnih mjera opreza:
Prije ulaganja uvijek zatražite nepristrani financijski savjet.
Odbijte nenajavljene telefonske pozive vezane uz investicijske ponude.
Budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju sigurnu investiciju i zajamčene povrate.
Čuvajte se mogućih budućih prijevara – jednom prevareni građani često postaju meta novih pokušaja prijevare.
Ako smatrate da ste oštećeni, odmah se obratite policiji, prenosi poslovni.hr.