Općina Jesenje realizirala je kupnju stare drvene tradicijske kuće na adresi Gornje Jesenje 62, čime je napravljen važan korak prema očuvanju kulturne i graditeljske baštine ovog kraja.
Riječ je o jednoj od posljednjih sačuvanih drvenih kuća u Gornjem Jesenju, a njezina je kupnja bila dugogodišnja želja članova AKUD-a „Žensko kazalište” Gornje Jesenje, Općine Jesenje i brojnih mještana koji su godinama upozoravali na važnost očuvanja tradicijske arhitekture.
Nekretnina se nalazi na atraktivnoj lokaciji u neposrednoj blizini osnovne škole, dječjeg vrtića, crkve i samog središta mjesta, što joj daje dodatnu vrijednost i mogućnost buduće kvalitetne namjene.
Načelnik Općine Jesenje, Dario Cvrtila istaknuo je kako je riječ o projektu koji nadilazi samu obnovu objekta.
– Ova kuća predstavlja dio identiteta našeg kraja i života naših predaka. Kupnjom smo spriječili njezino propadanje i stvorili preduvjete da je sačuvamo za buduće generacije. Slijedi izrada projektno-tehničke dokumentacije, nakon čega ćemo projekt kandidirati na odgovarajuće natječaje kako bismo osigurali sredstva za obnovu. Želja nam je stvoriti mjesto koje će svjedočiti o tradicijskom načinu gradnje i života u Jesenju, ali i prostor koji će koristiti naše udruge, posebice AKUD „Žensko kazalište” - rekao je načelnik Cvrtila.
Plan je da se kroz buduću rekonstrukciju obnovi sama kuća, uredi njezin okoliš te interijer prilagodi sadržajima koji će promovirati lokalnu povijest, tradiciju i kulturnu baštinu. Time bi kuća postala svojevrsni spomenik tradicijske gradnje te mjesto okupljanja, edukacije i očuvanja identiteta Gornjeg Jesenja.
Izvor: FB Dario Cvrtila