Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Zagorje

Unatoč odličnim rezultatima, Zavod za javno zdravstvo KZŽ u minusu - Kolar upozorio na neodrživ sustav: "Ako treba Županija će pokriti negativno poslovanje"

Autor: J. Miklaužić
Unatoč odličnim rezultatima, Zavod za javno zdravstvo KZŽ u minusu - Kolar upozorio na neodrživ sustav: "Ako treba Županija će pokriti negativno poslovanje"


U prostorima Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije u Zaboku predstavljen je rad ustanove u 2025. godini, pri čemu su istaknuti ključni rezultati, projekti i ulaganja koja su obilježila proteklo razdoblje.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović-Šanjug rekla je kako ciklus predstavljanja zdravstvenih ustanova započinje upravo Zavodom, ustanovom koja možda nije u prvom planu građana jer ne pruža hitnu pomoć niti klasične ambulantne usluge.

- U ciklusu predstavljanja naših zdravstvenih ustanova i njihovog rada u 2025. godini započinjemo s jednom zdravstvenom ustanovom koja našim pacijentima nije toliko u fokusu iz jednostavnog razloga što ova ustanova ne operira, ne pruža hitnu pomoć i nema klasičan prijem pacijenata. No, s druge strane, njezin rad i usluge koje pruža iznimno su važne jer obuhvaćaju niz aktivnosti usmjerenih na očuvanje i unapređenje zdravlja te prevenciju bolesti - rekla je pročelnica dodavši kako Zavod provodi brojne aktivnosti, od laboratorijske dijagnostike i nadzora sigurnosti hrane i vode do epidemioloških izvida i psihološke podrške.

Govoreći o rezultatima, istaknula je visoku procijepljenost kao jedan od najvažnijih pokazatelja uspješnosti rada.

- Ono što želimo posebno naglasiti su izvrsni rezultati u procijepljenosti, osobito djece, gdje se Zavod ističe kao jedan od najuspješnijih u Hrvatskoj. Kada je riječ o procijepljenosti protiv HPV-a, bolesti koja uzrokuje čak šest vrsta karcinoma, postižu se najbolji rezultati u državi - naglasila je pročelnica dodavši kako su ti rezultati plod dugotrajnog i kontinuiranog rada.

- Ti rezultati nisu došli preko noći, već su rezultat kontinuirane prisutnosti liječnika školske medicine u školama i rada s djecom, roditeljima i stručnim osobljem, čime je izgrađeno visoko povjerenje i postignut velik odaziv na cijepljenje - istaknula je te poseban naglasak stavila na  preventivne programe.

- Gotovo svako kućanstvo u Krapinsko-zagorskoj županiji obuhvaćeno je preventivnim programima, bilo da je riječ o prevenciji raka dojke ili raka debelog crijeva. Svaki upućeni poziv može spasiti zdravlje, a u nekim slučajevima i život - rekla je pročelnica te je govoreći o djeci i mladima, naglasila važnost sustavnih pregleda i ranog otkrivanja poteškoća.

- Svaki prvašić prolazi pregled prije upisa u školu, a tijekom obrazovanja provode se dodatni pregledi kroz koje se otkrivaju i fizičke i mentalne poteškoće koje možda ranije nisu bile prepoznate, bilo fizičke naravi, bilo one koje se odnose na mentalno zdravlje, a koje je posljednjih godina goruća tema u zdravstvu. Upravo zbog toga je posebno važan iskorak Zavoda u jačanju stručnog tima dolaskom psihijatrice, uz ranije zapošljavanje psihologa - dodala je.

Zaključno je istaknula i važnost ulaganja u infrastrukturu.

- Kupnja novog prostora, kao najveća investicija u posljednjih desetak godina, omogućit će širenje usluga, posebno u području mentalnog zdravlja, ali i bolje uvjete rada za 58 zaposlenika - zaključila je pročelnica.

Image

Zavod je tijekom 2025. godine proveo niz opsežnih aktivnosti u području javnog zdravstva. Između ostalog, obavljeno je 7.838 zdravstvenih nadzora, održano 1.285 tečajeva higijenskog minimuma te provedeno 1.570 cijepljenja i 3.441 nadzor dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.

U segmentu školske medicine obrađeno je 1.279 djece prije upisa u prvi razred osnovne škole, provedeno je 4.545 sistematskih pregleda učenika osnovnih i srednjih škola, cijepljeno je 5.780 djece, dok ih je 8.921 sudjelovalo u programima zdravstvenog odgoja.

Na Odjelu za kliničku mikrobiologiju obrađeno je 53.560 uzoraka te ukupno 28.624 pacijenata. Uz to, Zavod je provodio brojne javnozdravstvene akcije, preventivna predavanja i edukacije te obilježavao važne datume iz kalendara zdravlja, poput Svjetskog dana zdravlja, Svjetskog dana srca, Dana mimoza, Mjeseca ružičaste vrpce i Mjeseca borbe protiv ovisnosti.

Ravnatelj Zavoda, Tomislav Jadan osvrnuo se na financijsko poslovanje ustanove u 2025. godini.

- Zavod je ostvario ukupne prihode u iznosu od 3.479.000 eura, što je za 23 posto više nego prethodne godine. Prihodi od HZZO-a porasli su za 42 posto, dok su prihodi od dopunskog osiguranja ostali na sličnoj razini - rekao je ravnatelj dodavši kako su povećani i prihodi iz proračuna zahvaljujući potpori Županije.

Govoreći o rashodima, istaknuo je njihov rast od 10 posto u odnosu na prethodnu godinu.

- Rashodi su iznosili 3.738.000 eura, a u toj strukturi materijalni izdaci su rasli 29 posto, odnosno za 10.000 eura i nešto su veći nego što je to bilo prethodne godine. Imali smo i rast od 426.000 eura, dakle 13 posto su nam rasli rashodi za zaposlene i oni čine 61 posto u ukupnim rashodima. Što se tiče obaveza i potraživanja, na kraju godine 2025. imali smo obveze u iznosu od 399.260 eura, potraživanje iznosu od 462.069 eura, dakle imali smo još uvijek nekakvu razliku u korist potraživanja u iznosu od 62.808 eura - naglasio je Jadan, dodavši kako su povećani koeficijenti još od 2024. godine rezultirali rastom plaća većim od 30 posto.

- Imali smo 58 zaposlenih na kraju 2025., od toga je 40 zdravstvenih i 18 nezdravstvenih djelatnika, a neto plaća zaposlenih bilo je 1.915 eura - pojasnio je te se osvrnuo na ukupni financijski rezultat.

- Ostvaren je manjak prihoda nad rashodima u iznosu od 259.353 eura, no uz preneseni višak iz prethodnih godina taj je manjak smanjen na 133.877 eura - rekao je.

Govoreći o ulaganjima, istaknuo je ključne investicije.

- Kupili smo novi poslovni prostor vrijedan više od 317 tisuća eura, nabavili laboratorijsku opremu za mikrobiologiju uz pomoć Županije te dodatno ulagali u opremu, namještaj i sustave grijanja i ventilacije - kazao je ravnatelj te se na kraju osvrnuo i na financijska potraživanja.

- Opća bolnica Zabok u 2025. godini Zavodu je dugovala nešto više od 145 tisuća eura - naveo je Jadan.

Image

Predstavljanju rezultata nazočio je i krapinsko-zagorski župan Željko Kolar koji se osvrnuo na rad Zavoda i njegovu vidljivost u javnosti.

- Ne slažem se da je Zavod nevidljiv. S jedne strane to je dobro jer se svi sjećamo vremena korone i velike izloženosti naših epidemiologa, ali s druge strane, kada govorimo o više od 210 tisuća aktivnosti koje Zavod provodi kroz godinu, onda ne možemo govoriti o nevidljivosti - rekao je župan dodavši kako je riječ o svojevrsnom paradoksu između vidljivosti i samozatajnog rada.

U nastavku svog obraćanja istaknuo je važnost stručnog kadra i ulaganja.

- Ključno je da imamo stručne ljude i dobre uvjete rada. U 2025. godini imali smo više od 350 tisuća eura investicija, pri čemu je naglasak bio na kupnji prostora, što je bila prilika koja se ne propušta s obzirom na to da je taj prostor vazan na naš postojeći - naglasio je Kolar.

Osvrnuo se i na stanje u zdravstvenom sustavu.

- kao i u ostalim zdravstvenim ustanovama, vidi se nesrazmjer cijena usluga u odnosu na naplaćivanje usluga od strane HZZO-a. Nevjerojatno je da imamo sustav u kojem je HZZO financijski pozitivan, a svi oko njega posluju negativno. To znači da sustav nije dobro postavljen i da su potrebne ozbiljne analize i promjene kako bi bio dugoročno održiv - istaknuo je naglasivši kako je zabilježeni minus Zavoda zabrinjavajući.

- Gubitak od nešto više od 130 tisuća eura za nas je teško prihvatljiv jer Zavod dosad nikada nije poslovao negativno. Razlozi su smanjenje cijena samih usluga i smanjenje broja pojedinih usluga Zavoda. Mi naravno podržavamo smanjenje pritiska prema obrtnicima za plaćanje određenih usluga, ali ako država ulazi u tu priču, onda ne može to raditi na teret Zavoda, medicinskih ustanova ili na teret regionalne samouprave. I to je nešto što moramo mi stalno ponavljati. Samo da je Opća bolnica Zabok ostala na dugovanju od 30 tisuća eura u odnosu na 2024. godinu, mi bi poslovali u plusu - pojasnio je župan.

Zaključno je poručio kako će Županija osigurati stabilnost sustava.

- Nećemo štedjeti na ljudima. Ako treba, Županija će kao osnivač pokriti taj dio negativnog poslovanja, ali to nije dugoročno rješenje - zaključio je Kolar.

Image

Podijeli članak:

Izdvojeno

/
/
/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?