Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Lifestyle

U ZAGORJU SE OKUPILO NAJBOLJE IZ HRVATSKE I SVIJETA: Slastice primamljive izgledom i okusom, od tradicionalnog Vidovečkog gibanika, do modernih kolača iz Japana i Australije

Autor: Ivana Belošević
U ZAGORJU SE OKUPILO NAJBOLJE IZ HRVATSKE I SVIJETA: Slastice primamljive izgledom i okusom, od tradicionalnog Vidovečkog gibanika, do modernih kolača iz Japana i Australije

U hotelu Well u Tuheljskim Toplicama održano je 13. izdanje internacionalnog kongresa slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva “Interslast“ čiji je glavni organizator Robinson novinsko-nakladničko poduzeće.

Možemo s pravom reći da je Zagorje postalo centar slastica, jer su se na jednom mjestu našli najljepši i najbolji kolači iz Hrvatske i svijeta. Sve je izgledalo jako primamljivo, za svačije nepce, a sudjelovali su slastičari iz Sjedinjenih Američkih Država, Paragvaja, Japana, Australije, Izraela, Slovenije te Hrvatske, a glavna tema kongresa bili su izvorni slastičarski proizvodi u svijetu podijeljeni u tri natjecateljske kategorije – pite s orasima i makom, zvjezdice (linzeri) te medvjeđe šape (madaleinsi).

Na kongresu se predstavilo i 14 udruga žena i društava za promicanje slastičarske baštine iz Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Varaždinske, Karlovačke i Zagrebačke županije. One su prezentirale ono najbolje, tradicionalno iz svog kraja. Stolovi svih udruga izgledali su zaista primamljivi i lijepo uređeni.

Posjetili smo stolove udruga žena i vidjeli kolače spremljene po tradicijskom receptu, kao što rade naše mame i bake. S druge strane mogli smo vidjeti i moderne slastice, i to one koje nisu iz Hrvatske jer dolaze iz Japana i Australije.

Razgovarali smo s predsjednicom Udruge žena Vidovec Ivankom Lonjak koje su predstavile Vidovečki gibanik koji ove godine slavi 10 godina, kao zaštićeni proizvod Varaždinske županije.

- Vidovečki gibanik je posebni kolač, težački kojeg su radile naše bake i prabake i koji se radio isključivo od domaćih namirnica, a draž mu daje sir, vrhnje, putar, hajdino brašno, meko brašno, dobar omjer soli i šećera, uz dodatak tikve ili repe. Većinom stavljamo tikvu jer ju možemo lakše konzervirati za zimu i spremamo ju u škrinju – istaknula je Lonjak i dodala kako je u gibanik uloženo puno ljubavi i truda, a to se vidi i na samoj prezentaciji.

Image

- Nikad ne radimo jedan protvan, uvijek ih radimo puno jer je potrebna velika priprema, od samog gibala, do tijesta i kad doma radimo nekih pet protvana i za to nam treba sat i pol do dva, a inače radimo od 25 kilograma i to je nekih 55 protvana i za to nam treba tri sata, ali radi nas deset jer smo ujednačene i već smo kao na nekakvoj traci, zna se koja što radi, jedna mijesi, druga za to vrijeme priprema gibalo, sir i slično – prepričava nam predsjednica Udruge žena Vidovec.

Image

Inače, Udruga je osnovana s ciljem očuvanja kulturne baštine i slavi 15 godina od osnutka.

Imamo 17 aktivnih članica. A ovdje na kongresu, ovim Vidovečkog gibanika, prezentirale smo kolače od prhkog tijesta, orehnjaču i makovnjaču, puslice, čupavce, zvjezdice i šapice, pitu od maka i svašta ponešto – govori nam Ivanka Lonjak i žao joj je što nema baš zainteresiranih mladih žena koje bi se uključile, ali gibanik prezentiraju u osnovnoj i područnoj školi, te u vrtiću, gdje su djeca mijesila i pomagala raditi i bila su oduševljena jer svi vole jesti gibanik.

S domaćih, tradicijskih kolača koje svi volimo prelazimo i na one moderne, manje poznate, koji su isto tako primamljivi izgledom ali i okusom. Na “Interslastu“ je jedna od inozemnih gostiju bila Maki Nagayoshi s otoka Hokaido iz Japana i prezentirala je mochi, slatkiš koji znači puno sreće i u Japanu ga pripremaju uvijek za nekoga.

- Bit će jako zanimljivo jer je to dosta drugačiji kolač. U Hrvatsku me privukla prvenstveno hrana i to orah koji volimo u Japanu, ali on je ovdje fantastičan. Kupila sam domaće orahe na placu i  rekla sam 'wau', kako su fini jer u Japanu imamo 98 posto uvoznih oraha. Tu je sve domaće i to je odlično i zato sam ovdje – nasmiješena lica nam je rekla Nagayoshi.

Image

Slastičarka Snježana Bošnjak koja je živjela u Australiji i već oko 20 godina živi u Hrvatskoj predstavila je recept za tamošnji kolač s mrkvom.

Prezentirala sam australsku verziju torte od mrkve jer tamo ima puno tropskog voća, pa dodaju grožđice, ananas i slično. Preselila sam se u Hrvatsku s cijelom obitelji i bavimo se slastičarstvom. Za dobrog slastičara su važne godine i godine prakse – završila je Bošnjak.

Image

Predstavljena je i tradicija Zagorja, medenjaci, licitari i tradicijske drvene igračke.

Podijeli članak:

Povezani članci

Izdvojeno

/
/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?