U pedijatriskoj ambulanti županijskog Doma zdravlja u Krapini postavljene su edukativne table o autizmu. U srijedu su ih obišle zamjenica župana Jasna Petek i ravnateljica Doma zdravlja Željka Žnidarić.
Komunikacijske table jedan su od alata u tzv. potpomognutoj komunikaciji. Kada komunikacija ne ide onim uobičajenim putem, kada se govor ne razvija zbog niza razloga, tada se može koristiti potpomognuta komunikacija koja uključuje upotrebu različitih simbola koja se primjenjuje radi složenih komunikacijskih potreba.
Ukupno je tiskano 10 tabli koje će se postaviti u pedijatrijske ambulante i ambulante obiteljske medicine koje zbrinjavaju dojenčad i djecu.
Sadržaj tabli je kreiran upravo za potrebe komunikacije u liječničkoj ordinaciji i čekaonici, a kreirala ih je logopedinja Lucija Mlakar, koja je zaposlena u SB za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.
- Komunikacijske ploče su jedno od mogućih sredstava potpomognute komunikacije i ploče postavljene u pedijatrijskim ambulantama su ploče sa simbolima koji sadrže riječi koje se često koriste prije, tijekom i nakon pregleda pedijatra. Cilj ploča je olakšati komunikaciju djeci s autizmom, djeci s intelektualnim i motoričkim teškoćama koja otežano usvajaju jezik i govor – istaknula je Mlakar.
Dodala je da uz to što izjednačavaju prilike za komunikaciju, ovim pločama šalju važnu poruku o prihvaćanju različitosti, a time i različitih oblika komunikacije.
Ravnateljica Doma zdravlja Željka Žnidarić pohvalila je inicijativu Krapinsko - zagorske županije što je za potrebe Doma zdravlja nabavila ove komunikacijske ploče, kao i logopedsku službu Specijalne bolnice Krapinske Toplice te logopedinju Mlakar koja je te ploče i izradila.
- Ovo je još jedna korak odnosno dio nastojanja Krapinsko - zagorske županije i naših zdravstvenih ustanova da zdravstvena skrb za sve naše građane bude dostupna, razumljiva i inkluzivna. Upravo je to smisao ovih komunikacijskih ploča, da posebno našim najranjivijim skupinama omoguće lakše razumijevanje i sa zdravstvenim djelatnicima. Osim ovdje u pedijatrijskim ordinacijama u Krapini, ploče će biti u narednom razdoblju postavljene i u našim preostalim pedijatrijskim ambulantama u Zaboku, Bedekovčini i Donjoj Stubici, ali i u ordinacijama obiteljske medicine koje u većoj mjeri skrbe za djecu. To su nam ambulante u Krapinskim Toplicama, Klanjcu, Pregradi, Zlataru, Konjščini i Oroslavju – pojasnila je Žnidarić.
Najavila je kako će sljedeći korak u Domu zdravlja, u razvoju skrbi za naše najmlađe svakako biti uspostava usluga rane intervencije, što im je konačno omogućeno posljednjom izmjenom mreže javne zdravstvene službe, jer trenutačno najveći dio posla otpada upravo na pedijatre, liječnike obiteljske medicine, patronažne sestre, ali nedostaje onaj koordinirani pristup između različitih aktera.
Pedijatrica Elmira Tabaković kazala je kako ove komunikacijske ploče znače puno u svakodnevnom radu, zato jer imaju sve više pacijenata s autizmom, progresivnim oštećenjem mozga.
- Jako nam je bitno da u što ranijoj dobi otkrijemo bilo kakve poremećaje kod djeteta u razvoju bilo govora, bilo praćenja komunikacije, socijalne interakcije, stoga nam je jako bitna i komunikacija s roditeljima. Sve što dobivamo s tim komunikacijskim pločama važno je jer ćemo kroz interakciju s djetetom i roditeljima otkriti neke stvari, čim ranije, tim bolje – naglasila je doktorica Tabaković.
Zamjenica župana Jasna Petek rekla je kako je vrlo vrijedna suradnica i stručnjakinja, mlada logopedinja Lucija Mlakar pokrenula jednu inicijativu izrade komunikacijskih ploča, ovog puta u pedijatrijskim ambulantama i ambulantama Doma zdravlja koje skrbe i brinu o najmlađima odnosno djeci i mladima.
- Kao Županija koja je Prijateljica djece iznimno nam je važno prilagođavati okolinu potrebama djece, ali prije svega uvažavati i njihove različitosti. Upravo ove komunikacijske ploče u pedijatrijskim ambulantama su jedan iskorak prema tome da djeci koja se nalaze u spektru autizma omogućimo što kvalitetniju i bolju komunikaciju, ne samo s roditeljima, nego i s ljudima s kojima će se nalaziti u čekaonici, s medicinskim osobljem, pedijatrima i medicinskim sestrama. Nekvalitetna komunikacija za svakog je, pa tako naravno i za djecu u spektru autizma, vrlo često izvor frustracija i lošeg raspoloženja – napomenula je zamjenica župana.
Dodala je kako ne staju s različitim aktivnostima koje su vezane za ranu intervenciju, za pomoć djeci s teškoćama u razvoju te se nada da će uskoro uspjeti proširiti usluge i na Dom zdravlja, proširiti kvalitetu i opseg samih usluga i u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, ali i u Centru za odgoj i obrazovanje u okviru kojeg djeluje i kabinet za ranu intervenciju.
- Rana intervencija i rana razvojna podrška od 0 do 3 godine je izuzetno važna, jer ukoliko je kvalitetna i pravodobna, prevenira mnoge druge poteškoće koje mogu kasnije nastati – završila je Petek.