Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

U Novom Marofu uskoro panel rasprava o otvaranju Memorijalne galerije Ivana Rabuzina

Autor: sjeverhr
U Novom Marofu uskoro panel rasprava o otvaranju Memorijalne galerije Ivana Rabuzina

Ivan Rabuzin, jedan od najistaknutijih slikara svjetske naive, umjetnik čija djela krase zidove mnogih svjetskih muzeja i galerija, rođen je i velik dio svog života proveo u naselju Ključ pored Novog Marofa.

Na idiličnom brijegu, kakve je i sam najradije slikao nalazi se kuća Ivana Rabuzina. Posebna i kao dom umjetninama koje je Ivan Rabuzin stvarao, privlači pažnju i kao arhitektonski rad Vjenceslava Richtera.

Prvobitno i zamišljena kao galerija, ali i mjesto za mnoga kulturna događanja, dugi niz godina bila je zatvorena za javnost te je tek povremeno, u sklopu Rabuzinovih dana otvarala svoja vrata posjetiteljima.

Stalni interes i stručne javnosti, ali i dionika u kulturi i turizmu, potaknula je obitelj na osnivanje Zaklade Ivan Rabuzin kojoj je, uz očuvanje ostavštine našeg proslavljenog slikara, želja tu istu ostavštinu s kućom otvoriti za posjetitelje.

Otvaranje Memorijalne galerije Ivan Rabuzin bila bi ogroman doprinos prvenstveno očuvanju zbirke Ivana Rabuzina, očuvanju kulturne baštine, razvoju lokalne i regionalne zajednice kroz stvaranje novih motiva dolazaka u destinaciju s domaćeg i međunarodnog turističkog tržišta.

Kako kulturni turizam može biti pokretač i ekonomskog razvoja, kako se može valorizirati kulturna baština, koje se mogućnosti otvaraju i za širu zajednicu moći ćete čuti u Kulturnom centru Ivan Rabuzin u Novom Marofu, u četvrtak 24. travnja 2025. u 18 sati na panel raspravi u kojoj će sudjelovati osnivači Zaklade Ivan Rabuzin, te sudionici iz javnog i privatnog sektora.

Pšodsjetimo, izložba "U potrazi za Rabuzinom" otvorena je još do 27. travnja te je dolazak na panel ujedno i prilika vidjeti djela ovog našeg, a svjetskog, slikarskog poete.

Image

foto: arhiva

Podijeli članak:

Povezani članci

Izdvojeno

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?