Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

Otvoren 28. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi. Škvarić: Čipka nije samo zanat, ona je odraz našeg identiteta, naše predanosti i našeg zajedništva kroz stoljeća

Autor: Ivana Belošević
Otvoren 28. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi. Škvarić: Čipka nije samo zanat, ona je odraz našeg identiteta, naše predanosti i našeg zajedništva kroz stoljeća

U Lepoglavi je u petak svečano otvoren 28. Međunarodni festival čipke. Posjetitelji će tako od 13. do 15. rujna imati priliku vidjeti neke od najljepših primjeraka čipke iz čak 15 europskih zemalja, a program je ove godine obogaćen i vrijednim kulturno-umjetničkim sadržajima koje je pripremila Turska, ovogodišnja zemlja partner lepoglavskog festivala.

Kako je istaknuto prilikom otvorenja, Međunarodni festival čipke je najstarija i najveća manifestacija u Lepoglavi, gradu koji je već više od sto godina poznat i kao važno europsko i svjetsko čipkarsko središte, a vještina izrade čipke je još 2009. godine upisana na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva UNESCO-a.

Lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić prilikom otvorenja Festivala rekao je kako je on postao dragocjena tradicija koja povezuje umjetnost izrade čipke širom cijeloga svijeta.

- Lepoglava nije samo poznata po svojoj čipki, ona je srce kulturne baštine koja se prenosi bogatom poviješću i tradicijom, vezanom uz Pavline, crkvu i samostan, ali naša čipka, koja je prepoznata i od strane UNESCO-a kao nematerijalna kulturna baština čovječanstva, nije samo zanat, ona je odraz našeg identiteta, naše predanosti i našeg zajedništva kroz stoljeća. Svaki konac, svaki uzorak, svaka nit čipke priča priču o životu naših predaka, njihovim vjerovanjima, običajima i svakodnevnim iskustvima – pojasnio je Škvarić i dodao kako je Lepoglava oduvijek bila poznata kao središte majstorski izrađene čipke.

- Tradicija izrade čipke u našemu gradu seže u daleku prošlost i kroz generacije je prenošena s majstorice na učenike, od roditelja na djecu. Ta neprestana linija znanja i vještine osigurava da umjetnost čipke i dalje cvijeta i da se ne zaboravi njezina važnost. Ovogodišnji moto našeg festivala je “Tkanje vremena”, i to kako bismo istaknuli koliko je truda, vremena, ali i muke potrebno za izradu naše prekrasne čipke. Danas kao domaćini Međunarodnog festivala čipke ponosni smo što možemo predstaviti, ne samo našu tradicionalnu čipku, već i suvremene interpretacije koje izražavaju globalnu kreativnost. Predstavljamo povijesni put naše čipke kroz najljepše primjerke, kao aplikaciju čipke na keramici, nakitu, filateliji, crkvenom ruhu i vodenim predmetima – naglasio je lepoglavski gradonačelnik.

Osvrnuo se i na organizirane radionice te stručne i znanstvene susrete u sklopu Dana europske baštine.

- U okviru Festivala održava se i Miss Varaždinske županije za Miss Hrvatske te ćemo tako spojiti dvije ljepote, a to je ljepota žene i čipke. Ovaj Festival je prilika za sve nas da se upustimo u istraživanje, razumijevanje različitih stilova, tehnika i umjetničkih izraza iz cijeloga svijeta. Zadovoljstvo nam je što ove godine možemo surađivati s našim međunarodnim partnerom Republikom Turskom. Ova suradnja simbolizira zajedništvo i kulturnu razmjenu te omogućava stvaranje novih veza i prijateljstava među ljudima koji dijele strast prema čipki – završio je Škvarić.

Image

Otvorenju je prisustvovao i varaždinski župan Anđelko Stričak, koji je istaknuo da je Lepoglava grad čipke, smješten ispod vulkana Gaveznice, a od iduće godine i grad tik ispod parka prirode.

- Za nekoliko dana, točnije 18. rujna će krenuti javna rasprava koja će biti otvorena mjesec dana, i svi se možete uključiti i dati prijedloge, vezano uz proglašenje parka prirode koji bi se prostirao na području Ivančice, Strahinjčice, Ravne Gore i Maceljskog gora – napomenuo je župan Stričak.

Image

Uime predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića obratio se saborski zastupnik Goran Kaniški koji je ujedno i otvorio Festival čipke.

Ovaj Festival je najstarija manifestacija u gradu Lepoglavi, koji je i ove godine u gradu povijesti, kulture i tradicije pokazao svoju raskoš. Čipku prezentira 15 zemalja, a posebnu draž dala je zemlja partner, Turska koja je donijela dašak istoga u naš kraj. Za izradu čipke, osim znanja i vještine potrebno je i dosta vremena i puno ljubavi majstorica čipkarica – kazao je Kaniški i dodao da je Lepoglava zaista značajno europsko središte čipke, koju je prepoznao i UNESCO.

- Kroz organizirane radionice i stručne znanstvene skupove u okviru Dana europske baštine dat je znanstveni doprinos očuvanju lepoglavske tradicije izrade čipke na batiću. Zahvalu, osim Gradu Lepoglavi upućujem i majstoricama čipkaricama koje to prenose s koljena na koljeno – prokomentirao je Kaniški.

Image

Uime predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, otvorenju je prisustvovao Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije:

Istaknuo bih tri stvari po kojima je Lepoglava itekako poznata, to je prije svega čipka, ali i druge dvije stvari koje su u vrlo skoroj budućnosti, zapravo sadašnjosti, stvarnost Grada Lepoglave, prije svega tiče se inicijative Parka prirode Ivančice, Strahinjčice, Ravne Gore i Maceljskog gorja koje će dobiti naziv Zagorske gore. Činjenica je da od proljeća sljedeće godine na ovom području imamo napokon novi park prirode i ovom prilikom čestitam i zahvaljujem gradonačelniku na podršci koju je pružio prilikom te inicijative i cijelog ovog projekta koji je potrajao četiri godine – najavio je Habijan.

Isto tako, dotaknuo se i ugaslog vulkana Gaveznica i posjetiteljskog centra koji je u projektiranju.

- Siguran sam da će to Županija i Grad itekako realizirati, a čipka je nešto čime se Lepoglava može itekako ponositi, nešto što su još davnih dana Pavlini, koji su ostavili itekako i ostavit će duboki trag u ovom gradu, donijeli na područje grada Lepoglave, barem tako kažu povijesni izvori. Čipka po mom mišljenju na neki način simbolizira prije svega strpljenje, mir, ljepotu, a onda i ljubav – zaključio je ministar Habijan.

Image

Fuat Korkmaz, ravnatelj Turskog kulturnog centra Yunus Emre Zagreb kazao je kako prvi put Turska sudjeluje na Festivalu čipke te da su iznimno ponosni što su zemlja-partner. Uz samo svečano otvorenje organizirana je i izložba na kojoj je predstavljena turska čipka dok će u subotu poznata turska pijanistica Tutu Aydinoğlu u Crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije održati koncert.

  - Za subotu smo pripremili našu bogatu gastronomiju na kojoj će svi posjetitelji moći probati gastronomiju Anatolije koju smo organizirali zajedno s našim Veleposlanstvom Republike Turske u Zagrebu - kazao je ravnatelj Korkmaz.

Dodao je kako između Hrvatske i Turske postoje mnoge prijateljske veze i oni je na ovaj način dalje njeguju i produbljuju.

Image

Čipkaricama su uručena priznanja za svoj trud, umijeće i napor koji ulažu da se tradicija čipkarstva u Lepoglavi nastavlja i dalje te prenosi s koljena na koljeno.

Dodajmo da, uz izložbu najljepših primjeraka lepoglavske čipke, posjetitelji Festivala mogu vidjeti i izložbe čipki iz drugih najpoznatijih čipkarskih središta u Hrvatskoj – Primoštena, Splita, Sikirevaca, Križevaca, Trga kod Ozlja, Svete Marije, Paga i Krašića, ali i čipke iz Slovenije, Slovačke, Poljske, Belgije, Italije, Malte, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Španjolska, Bugarske, Engleske, Francuske, Austrije i Turske.

Festival se ove godine održava pod motom "Tkanje vremena", a pred nama su i zanimljive radionice te stručni i znanstveni susreti i skupovi u okviru Dana europske baštine u Lepoglavi, kao i prateći kulturni i zabavni sadržaji te tradicionalni sajam.

Ovogodišnji, 28. Međunarodni festival čipke održava se pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Varaždinske županije, Varaždinske županije i Grada Lepoglave.

 

 

Podijeli članak:

/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?