Marko Vešligaj, europski zastupnik i član grupe Socijalista i demokrata i gradonačelnik Pregrade, uspješno balansira dvije izuzetno važne uloge. Kao europski zastupnik, Vešligaj se zalaže za ruralni razvoj, prava žena, poljoprivredu i ravnopravnost te kontinuirano radi na jačanju socijaldemokratskih vrijednosti u Europi.
Na čelu Pregrade kao gradonačelnik radi na realizaciji brojnih projekata, među kojima se izdvaja biološki bazen, prvi u ovom dijelu Hrvatske, ali i drugi u cijeloj zemlji. Ovaj inovativni projekt samo je jedan od primjera njegovog pristupa održivom razvoju i modernizaciji grada. Razgovarali smo s njim o tome kako spaja ove dvije važne funkcije, kako koristi svoje znanje za razvoj Pregrade i Hrvatske, te na koji način europski rad doprinosi njegovim projektima na lokalnoj razini.
Kao europski zastupnik, zalažete se za temeljna prava žena, poljoprivredu, ruralni razvoj i ravnopravnost. Kako to iskustvo gradonačelnika možete prenijeti u Europski parlament i kako vaša uloga u Bruxellesu može pomoći Pregradi i Krapinsko-zagorskoj županiji?
-Iskustvo koje sam stekao kao gradonačelnik izuzetno mi koristi u ulozi zastupnika grupacije Socijalista i demokrata u Europskom parlamentu. Grad Pregrada odličan je primjer kako lokalna zajednica može uspješno brinuti o svojim stanovnicima. Od kontinuiranog povećanja kapaciteta vrtića do inovativnih projekata poput biološkog bazena, kojim želimo mladima i obiteljima ponuditi dodatne sadržaje, to su inicijative koje se mogu i trebaju primijeniti na europskoj razini – rekao je europarlamentarni zastupnik Vešligaj te posebno naglasio i način rada koji uključuje građane, osluškuje njihove potrebe izravno s terena i implementira ih u razne dokumente i projekte na kojima rade.
-Kad govorimo o ravnomjernom ruralnom razvoju, Kohezijska politika igra ključnu ulogu. To je glavna investicijska politika Europske unije koja donosi koristi svim regijama i gradovima, potiče gospodarski rast, otvara nova radna mjesta, povećava konkurentnost poslovanja, promovira održivost i štiti okoliš. Smanjenje razlika u razvoju različitih regija jedan je od njenih glavnih ciljeva, pri čemu se posebna pažnja posvećuje ruralnim zajednicama.
U razdoblju 2021.–2027., jedan od prioriteta Kohezijske politike je program pod nazivom "Europa bliža građanima". Ovaj program podržava održivi razvoj ruralnih područja kroz lokalne inicijative, primjenjujući pristup "odozdo prema gore" (bottom-up). To omogućuje financiranje strategija rasta koje pokreću lokalne zajednice i dodatno osnažuje lokalne vlasti u upravljanju fondovima. Lokalni lideri u neposrednom kontaktu s građanima najbolje poznaju potrebe svojih zajednica, a ovaj mehanizam osigurava da europska sredstva budu usmjerena upravo na projekte koji direktno odgovaraju na te potrebe – istaknuo je europarlamentarni zastupnik Marko Vešligaj.
Poljoprivreda i ruralni razvoj važna su tema u vašem europskom radu. Što mislite o trenutnom stanju poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj, posebice u ruralnim područjima, i koji su to mehanizmi koje planirate primijeniti kako bi se stimulirali poljoprivrednici?
-Naša grupacija Socijalista i demokrata kontinuirano se zalagala za povećanje sredstava namijenjenih poljoprivredi, s posebnim naglaskom na mlade poljoprivrednike – i u tome smo uspjeli. Sredstva za mlade poljoprivrednike povećana su za 30 milijuna eura, a dodatnih 40 milijuna eura osigurano je za aktivnosti koje promiču održive i visokokvalitetne proizvode iz Europske unije, kako unutar Unije, tako i na globalnom tržištu – naglasio je te dodao kako je ovo važna prilika za mlade poljoprivrednike, uključujući one u Hrvatskoj.
-Europska komisija dodatno je olakšala situaciju podizanjem gornje granice minimalnih poljoprivrednih potpora s 25 na 50 tisuća eura, naravno uz ispunjenje određenih kriterija. Cilj ovog poteza je ublažavanje utjecaja rastuće inflacije i visokih cijena sirovina. Također, uvodi se obvezni središnji registar za minimalne potpore na nacionalnoj razini, čime se administrativni teret prebacuje s poljoprivrednika na državu. Kao što sam više puta naglašavao, smanjenje administrativnog opterećenja poljoprivrednika ključno je, a ovaj korak predstavlja početak tog procesa. Nastavit ćemo raditi na daljnjem pojednostavljivanju procedura.
Osim toga, važno je ojačati javne usluge u ruralnim i manjim lokalnim sredinama. Potrebno je unaprijediti cestovnu infrastrukturu, osigurati bolju skrb za djecu, javni prijevoz i druge osnovne usluge. To su nužni preduvjeti za ostanak stanovništva u tim krajevima – rekao je Vešligaj.
-Uz to, ključno je raditi na povećanju konkurentnosti obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-ova) i njihovom lakšem pristupu tržištu. Ovo će biti jedno od područja na kojem ću se osobno angažirati kako bi se postigli konkretni rezultati za naše poljoprivrednike i zajednice – zaključio je europarlamentarni zastupnik.
S obzirom na vaš rad u tri važna odbora, kako planirate raditi na revitalizaciji ruralnih područja?
-S tom idejom sam i pristupio radu u Europskom parlamentu, odlučan da učinim sve što je u mojoj moći kako bi stanovnici svih gradova i općina imali jednak pristup zdravstvu, obrazovanju, javnim uslugama i svim uvjetima za kvalitetan život, poput onih koji žive u velikim gradovima i županijskim središtima. To možemo postići prilagođavanjem fondova potrebama ruralnih područja. Primjerice, natječaji za javni prijevoz često nisu dostupni manjim mjestima, dok se veći gradovi mogu prijavljivati na takve pozive. To je situacija koju moramo promijeniti – objasnio je Vešligaj.
-Jedan od konkretnih prijedloga koji sam često spominjao u kampanji odnosi se na uspostavu dodatnih kanala za pomoć lokalnim zajednicama pogođenim prirodnim katastrofama. S obzirom na sve češće prirodne nepogode, uništeni usjevi i infrastruktura često onemogućuju normalan život u pogođenim područjima. Radimo na inicijativama koje će omogućiti državama članicama, lokalnim zajednicama i našim poljoprivrednicima obnovu nakon katastrofa – naglasio je zastupnik.
-Prvi prijedlog uključuje usmjeravanje neiskorištenih sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj prema državama članicama koje će ih distribuirati na lokalnu razinu, s naglaskom na pomoć poljoprivrednicima. Drugi prijedlog predviđa dodatnih 3 milijarde eura za brže i izravnije kanale financiranja obnove te za ublažavanje socioekonomskih posljedica katastrofa. Svjesni smo da postoje dvije razine problema – šteta na zemlji, urodu i infrastrukturi te socioekonomski utjecaji na zajednice. Naš cilj je osigurati da ljudi koji ovise o poljoprivredi dobiju podršku i sredstva kako bi prebrodili ove izazove. To su konkretni i opipljivi koraci koje poduzimamo kako bismo unaprijedili kvalitetu života u ovim sredinama – pojasnio je europarlamentarni zastupnik Vešligaj.
Kako aktivno pratite i sudjelujete u procesima novih europskih direktiva koje se odnose na prava žena, nasilje nad ženama i zaštitu žrtava? Koji će biti sljedeći korak u vašem zalaganju za sigurnost žena?
-Naš trenutačni zadatak je pratiti provedbu Direktive o suzbijanju nasilja nad ženama u državama članicama. U nadolazećem razdoblju potrebno je posebno usmjeriti pažnju na problem online nasilja i ispraviti određene nedostatke u toj direktivi, poput izostavljanja silovanja kao kaznenog djela na razini EU. Taj propust dogodio se zbog izostanka konsenzusa u Vijeću, budući da se sve države članice ne slažu s pristupom prema kojem silovanje uključuje svaki čin koji nije počinjen uz izričit pristanak. U svom prijedlogu, Komisija je predložila odredbu koja bi osigurala da seksualni čin bez pristanka bude kažnjiv, no tijekom pregovora ta je odredba uklonjena iz konačnog teksta. Glavnu ulogu u tome odigrale su države poput Francuske i Njemačke, uz podršku pravnih službi Vijeća koje su zaključile kako za takvu odredbu ne postoji dovoljna pravna osnova. Ovaj propust je iznimno ozbiljan i potrebno je inzistirati na njegovu ispravljanju tijekom ovog mandata. Ne smijemo dopustiti relativizaciju seksualnog nasilja niti odustati od principa da "samo DA znači DA" – naglasio je Vešligaj.
-Kad je riječ o ravnopravnosti, ona mora obuhvatiti i ekonomsku dimenziju. I dalje postoji značajan jaz u plaćama muškaraca i žena za jednako vrijedne poslove, a krajnje je vrijeme da se to promijeni. Direktiva koja je donesena zahtijeva da Hrvatska unutar sljedeće dvije godine uvede mjere transparentnosti, uključujući obvezu poslodavaca da objavljuju podatke o razlikama u plaćama među spolovima i ukidanje tajnosti plaća. Očekujemo da će to dovesti do smanjenja tog jaza- istaknuo je europarlamentarni zastupnik.
Kao gradonačelnik i europski zastupnik, kako balansirate te dvije vrlo zahtjevne funkcije? Koje su prednosti i izazovi kada se vaš rad na lokalnoj i europskoj razini međusobno podupire?
-Uspijevam balansirati, ne mogu reći da je uvijek lako, no tako će biti do svibnja i lokalnih izbora! Kao što sam rekao, iskustvo gradonačelnika mi jako pomaže, jer dobro razumijem probleme gradova i općina, pogotovo u ruralnim dijelovima Hrvatske i Europe. Svi imamo iste probleme i dobro znam s čim se sve suočavaju stanovnici. Lokalna politika je vrlo opipljiva politika, a kao Socijalisti i demokrati zagovaramo upravo takav jedan pristup u kojem smo u kontinuiranom kontaktu s građanima i lokalnim jedinicama vlasti kako bismo najbolje mogli razumjeti njihove potrebe.
Kao zastupnik u Europskom parlamentu, imam bolji uvid u sve ono što Europska unija može učiniti za lokalnu samoupravu. Vidim prostor za mnoge nove inicijative i to je ono na čemu radim i na čemu ću raditi - naglasio je Vešligaj.
Koje konkretne projekte ili inicijative iz Europskog parlamenta možete primijeniti na razini Pregrade kako biste poboljšali kvalitetu života i ekonomski razvoj vaših sugrađana, a zatim postaviti primjer i biti primjer u vašoj županiji?
-I prije nego sam postao zastupnik u Europskom parlamentu pokazali smo kako se europskim inicijativama mogu napraviti promjene na lokalnoj razini. Prihvaćanjem rezolucije Sigurno mjesto za žene koju je iznjedrila grupacija Socijalista i demokrata u Odboru regija EU - „Sigurno mjesto za žene“ („Safe place for women“), lokalne jedinice, između ostaloga, obavezale su se reagirati i pružiti pomoć žrtvama fizičkog nasilja, provoditi edukativne sadržaje, raditi na prevenciji i oštro osuditi bilo kakav diskriminirajući javni diskurs (društvene mreže, istupi u medijima, na ulici) prema ženama i djevojkama – rekao je Vešligaj.
-Nije to ostalo mrtvo slovo na papiru, naša županija - Krapinsko-zagorska te gradovi i općine u njoj, sve više izdvajaju za Sigurnu kuću, a u njihovim proračunima je više sredstava za ono što rezolucija obuhvaća. Sada su tu razne inicijative. Primjerice inicijativa koju sam spomenuo vezano za potpore mladim poljoprivrednicima, fondove za oporavka od prirodnih katastrofa, smanjenje administracije za poljoprivrednike, praćenje implementacije direktive za sprječavanje nasilja nad ženama i direktive za transparentnost plaća kako bi jednake plaće imali muškarci i žene za istovrijedna radna mjesta - sve su to konkretne stvari koje će olakšati život našim stanovnicima. Tu je i politika priuštivog stanovanja za mlade na kojoj radim, zajedno s kolegama iz S&D grupe. Uvjeren sam kako će se vrlo brzo vidjeti rezultati na terenu svih ovih politika – napomenuo je zastupnik u Europskom parlamentu.
Na temelju svojih iskustava, što biste poručili drugim gradonačelnicima ili političarima kako bi bolje povezali lokalne projekte s europskim prilikama i fondovima?
-Europske politike i fondovi su tu upravo zato da se rješavaju problemi građana i da se maksimizira razvoj država članica. U tom procesu, lokalne jedinice su ključna točka. S obzirom na moje iskustvo gradonačelnika, jako dobro znam koliko se nekada Bruxelles čini udaljen, ali to nije tako. Naše lokalne jedinice, građani, organizacije na terenu imaju svako pravo sudjelovati u kreiranju europskih politika i programa financiranja, a jednako tako ih koristiti- istaknuo je Vešligaj.
-Ja sam svakodnevno u kontaktu s kolegama, udrugama i građanima i maksimalno ću se potruditi uključiti ih. Primjerice, u ovom razdoblju kada radimo na prvom nacrtu nove Kohezijske politike, već sam uključio čelnike lokalnih jedinica i očekujem njihov doprinos u tom dijelu kako bismo mogli u nove prioritete financiranja uvrstiti sve ono što je važno za naše ljude. Naravno da ne mogu sve riješiti sam, ali zajedno s mojim timom i informacijama koje dobivamo s terena u Hrvatskoj, nastojimo dati svoj doprinos kako bi Europska unija ostala ono što je bila otpočetka, obećanje mira i prosperiteta svih građana- poručio je europarlamentarni zastupnik Marko Vešligaj.
foto: Europski parlament/Marina Buhin