Gradonačelnici i načelnici iz Međimurske županije u srijedu su se sastali na 13. sjednici Kolegija, na kojoj je bilo riječi o nizu važnih i aktualnih tema, a župan Matija Posavec predstavio je niz projekata koji će biti otvoreni, realizirani, započeti ili završeni.
Naglasio je da je da je riječ o projektima koji su dio županijskog proračuna te da su vezani uz gotovo sve općine i gradove na području županije.
- Danas s izvođačem radova potpisujemo ugovor za rekonstrukciju Feštetićeva dvorca u Pribislavcu, to je veliki projekt vrijedan preko 6 milijuna eura i to nam je najveći projekt u realizaciji kulturne baštine. Nadam se do kraja ovog mjeseca ili početkom veljače idemo s paketom javnog natječaja u školama jer želimo da nam sve škole budu u jednosmjenskoj nastavi i prema nekim našim informacijama mi smo za dogradnju gimnazije dobili dovoljno sredstava, gotovo pet milijuna eura. Imamo i pripremljene ugovore za dogradnju Osnovne škole Mursko Središće, za školu u Vidovcu, početak izgradnje nove škole u Nedelišću, i Vratišinec nova škola i dvorana. Tih pet projekata je vrijedno oko 35 milijuna eura – istaknuo je župan.
Vrlo brzo nakon toga, vjerojatno do kraja veljače, krenut će i druga grupa projekata vezanih uz škole i dvorane u Gornjem Mihaljevcu, Selnici, Strahonincu, Domašincu i Maloj Subotici.
- Još čekamo neke odluke, ali ćemo u narednih mjesec, mjesec i pol dana raspisati i taj natječaj. Izazov će biti pronaći izvođača radova, da ne budemo puno preko procijenjene vrijednosti jer će velika većina tih projekata iziskivati županijsko sufinanciranje. U tom kontekstu, vjerojatno ćemo ići na kreditno zaduženje, kako to ne bi bilo financijsko opterećenje u smislu da ne možemo započeti projekt – kazao je Posavec.
Dodao je da je Međimurska županija na natječaj za sufinanciranje iz EU fondova prijavila Logističko-distributivni centar u Prelogu, projekt vrijedan 20 milijuna eura, čime će se u dobroj mjeri riješiti pitanje skladištenja i distribucije voća i povrća. Istaknuo je i da je pred realizacijom revitalizacija 32 parka, gradi se Centar za starije osobe u Nedelišću, zgrada HGSS-a Stanice Čakovec trebala bi biti otvorena u travnju, a praktički je gotova dvorana osnovne škole u Svetoj Mariji.
- Regionalni centar za osobe s posebnim potrebama bit će gotov do kasnoga proljeća, bit će završena i obilaznica Preloga, a za otprilike dva mjeseca trebala bi biti gotova i sportska dvorana u Prelogu. Čeka nas i Hiža međimurske popevke u Donjoj Dubravi. Ima još jako puno manjih projekata, obuhvatili smo gotovo sve općine i gradove i moramo ići zajedno, očekujemo vašu potporu da riješimo sve izazove i prepreke koje će nas čekati na tom putu – rekao je Posavec.
Stanje sigurnosti u školama u Međimurskoj županiji je dobro
Jedna od tema sjednice Kolegija bila je i sigurnost u školama na području Međimurske županije, a župan je istaknuo da je u svim školama stanje sigurnosti dobro.
- Škole su u infrastrukturnom smislu već ranije imale određene protokole vezane uz sigurnost, tako da smo imali minimalne zahvate u razgovoru i komunikaciji s ravnateljima škola i procjenjujući kakva je bila situacija, budući da nije isto od škole do škole. Na zadnjem održanom sastanku sa svim ravnateljima dogovorili smo da, uz poštivanje protokola Ministarstva i Vlade, ako će negdje biti potrebe za dodatnim ulaganjima ili kadrovskoj reorganizaciji, prikupiti informacije i to s razine osnivača iskoordinirati,, odnosno ulagati. Sigurnost na prvom mjestu – naglasio je Posavec.
Da je sigurnost učenika i zaposlenika u školama prioritet Međimurske županije potvrdila je i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić Strah.
- U suradnji s nadležnim institucijama kontinuirano radimo na unaprjeđenju sigurnosnih mjera. Upravni odjel stalno je u kontaktu s ravnateljima osnovnih i srednjih škola te s predstavnicima Policijske uprave međimurske. Održani su sastanci s ravnateljima škola, predstavnicima policije, civilne zaštite i Zavoda za socijalnu skrb, a u školama su formirani sigurnosni timovi. Policijska uprava odredila je kontakt policijske službenike za svako područje, u narednom će se razdoblju izraditi procjena rizika te je policija pojačala ophodnje oko školskih ustanova.Poduzimamo sve potrebne sigurnosne mjere, a u narednom razdoblju ćemo postaviti video nadzor ili portafone u škole koje ih još nemaju. Prioritet nam je da svaka škola bude sigurno mjesto, kako za učenike, tako i za zaposlenike – kazala je Kolarić Strah.
Čipiranje pasa – veliki izazov na području Međimurja
Gradonačelnici i načelnici upoznati su i s planom smanjenja broja napuštenih životinja kroz kontrolu mikročipiranja i sufinanciranje kastracije, o čemu ih je izvijestila Aleksandra Hampamer, predsjednica Zaštitarsko ekološke udruge Prijatelji životinja i prirode Čakovec.
Ova je udruga osnovana 2004. godine s ciljem promicanja zaštite životinja, zbrinjavanja i udomljavanja napuštenih životinja, a osnivači su i najvećeg skloništa za napuštene životinje u Republici Hrvatskoj koje se proteže na površini od 15 metara kvadratnih i trenutno skrbe za oko 500 pasa.
- Suočavamo se sa sve većim problemima u radu, a takva je situacija i drugdje u Hrvatskoj. Dobila sam izvješće prema kojem Hrvatska u Europskoj uniji zauzima četvrto najlošije mjesto, ispred nas su samo Litva, Češka i Slovačka, po neoznačenosti, neregistriranosti, crnom tržištu pasa i neprovođenju zakona. To je poražavajuće. Nas Županija podržava maksimalno, ali i dalje imamo veliki problem u romskim naseljima, iz kojih smo od 2018. izvukli 3150 pasa. U ovom trenutku ih je tamo preko 500, a i dalje se suočavamo sa zanemarivanjem i zlostavljanjem i nepoštivanjem zakona gdje je najveći problem sustav nekažnjavanja od strane države. Mi na regionalnoj razini radimo najviše moguće, ali iza nas kaska država i to treba riješiti – naglasila je Hampamer.
Posebno je istaknula kako je, prema istraživanju, u Hrvatskoj samo u on line prodaji prodano pasa bez registracije, bez plaćanja poreza, dakle na crno, za 39 milijuna eura.
- Idemo i u romska naselja, educiramo ljude, radimo mnogo i trudit ćemo se i dalje, ali trebamo puno veću i širu pomoć. Međimurska županija se odazvala na više načina, pa i sponzoriranjem jednog dvorišta jer smo u rekonstrukciji velikog djela skloništa. Projekt je vrijedan oko 80 tisuća eura, a rekonstrukcija jednog dvorišta je 1690 eura i ondje će Međimurska županija imati svoju tablu kao sponzor – rekla je Hampamer.
Župan Posavec rekao je da su nečipirani psi veliki izazov na području Međimurja.
- Srećom, imamo sklonište koje se time bavi. Tema čipiranja je važna jer je zakonska obaveza svih općina i gradova, ne i Županije, da sudjeluju u financiranju rada skloništa, s obzirom da je negdje situacija bolja, a negdje lošija, pogotovo tamo gdje su romska naselja, mi u Međimurju moramo imati drugačiji pristup prema senzibilitetu i prema kvalitetnijem sustavu, kako bi psi bili mikročipirani, kako bi bilo što manje lutalica koje su onda ugroza stanovništva – kazao je Posavec.
Natječaji iz programa Konkurentnost i kohezija
Sandra Polanec Marinović, ravnateljica Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA govorila je o jačanju kapaciteta za protupožarnu zaštitu na brdsko-planinskim i potpomognutim područjima te o izgradnji i rekonstrukciji biciklističke infrastrukture na tim područjima.
- Do kraja ožujka ove godine otvoreni su natječaji koji se odnose na natječaje iz programa Konkurentnost i kohezija za razdoblje od 2021. do 2027. godine i namijenjeni su našim jedinicama lokalne samouprave iz potpomognutih područja, njih 13 u Međimurju. Iz tog programa financiraju se izgradnja, dogradnja i rekonstrukcija vatrogasnih domova i partneri su općine. Iz drugog natječaja financira se izgradnja i rekonstrukcija biciklističkih staza. Sufinanciranje je 85 posto i za vatrogasne domove moguće je dobiti od 200 tisuća do 2 milijuna eura, a za biciklističke staze od 200 tisuća do 1,2 milijuna eura – rekla je Polanec Marinović.