Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Međimurje

Vrijednosti prošlosti kao temelj budućnosti Međimurja – svečana akademija povodom 80. obljetnice oslobođenja Međimurja 1945. godine

Autor: sjeverhr
Vrijednosti prošlosti kao temelj budućnosti Međimurja – svečana akademija povodom 80. obljetnice oslobođenja Međimurja 1945. godine

Prije točno osamdeset godina, 6. travnja 1945., Međimurje je ponovno postalo dio slobodne domovine. U znak zahvalnosti i sjećanja, u petak je diljem županije svečano obilježena obljetnica događaja koji su obilježili sudbinu kraja i naroda – hrabrošću, otporom i vizijom budućnosti.

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća, središnji dio obilježavanja bila je svečana akademija u Zgradi Scheier, gdje je brojne uzvanike pozdravio Miljenko Zorko, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurja, istaknuvši važnost podsjećanja na trenutak koji je značio ponovno oslobođenje Međimurje od mađarskog okupatora te  njemačkih nacista, ali i isticanje svijesti koju je međimurski narod  tada pokazao izabravši pravu stranu u tom povijesnom trenutku.

Image

Okupljenima se obratio i župan Matija Posavec.

- Danas diljem Međimurja obilježavamo veliki dan naše povijesti – Dan oslobođenja od fašizma, najvećeg zla koje je zaprijetilo čovječanstvu u prošlome stoljeću. U tom turbulentnom i teškom razdoblju, Međimurci su ponovno pokazali visoku svijest odabravši najteži, ali jedini ispravan put – borbu za slobodu i autonomiju, borbu za vlastiti dom, svoju zemlju i svoj identitet - rekao je župan te istaknuo da se na temeljima svijesti o vlastitim snagama i pravu na slobodu razvija i suvremeno Međimurje, jedna od najrazvijenijih regija Hrvatske.

- Na slavnoj povijesti gradimo bolju budućnost, razvijamo se i njegujemo vrijednosti duboko ukorijenjene u narodu – vrijednosti koje nas određuju kao ljude ponosne na svoje porijeklo i zaslužne za vlastiti razvitak. To je najvažniji dar koji predajemo novim generacijama - kazao je Posavec te dodao da smo dužni njegovati uspomenu na ljude koji su nam baštinili te vrijednosti, a kroz obljetnice poput ove podsjećati na njih kako nikada ne bi pali u zaborav – od Zrinskih i Frankopana do hrvatskih branitelja.

- U borbu protiv fašizma utkane su temeljne, najviše vrijednosti koje krase jedan narod. Međimurci su se kroz povijest, u više razdoblja, snažno odupirali prisilnoj mađarizaciji. Čuvali su svoj jezik, kulturu i identitet, i zahvaljujući toj svijesti, blaga naših predaka koja nas identitetski određuju ostala su nam u nasljeđe. Zato mi danas toliko držimo do svoje baštine. Zato smo proglasili Dan međimurske popevke – da poruku o čuvanju identiteta i njegovih ključnih obilježja prenesemo u budućnost. Koliko je to važno, govori i činjenica da gotovo svaki čovjek koji se na ovim prostorima rodio u 20. stoljeću i poživio prosječan ljudski vijek, nije i umro u istoj državi u kojoj je rođen - zaključio je Posavec, zahvalivši pritom bivšem predsjedniku Republike Hrvatske Stjepanu Mesiću te Udruzi antifašista Međimurja na predanom čuvanju uspomene na ljude koji su se oduprli najvećoj prijetnji humanom i civiliziranom društvu u kojem danas živimo.

Image

Mesić je naglasio da je ovo dan koji se mora proslaviti. 

- Moramo biti svjesni svoje snage, moramo biti svjesni da treba podržati ono što su nam ostavili ljudi koji su 1945. izvojevali slobodu na ovim prostorima i to vlastitim snagama. Toga osobito trebamo osvijestiti u ovom turbulentnom vremenu u kakvom trenutno živimo - rekao je.

Image

Govoreći o događajima iz 1945. godine, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini naglasila je da borba nikada ne završava.

- Potvrdilo se to i tijekom 90-ih godina kada smo ponovo branili nacionalnu nezavisnost, ali i naše pravo da odlučujemo s kime i kako želimo živjeti. Danas smo slobodna, demokratska i u punom smislu riječi europska zemlja. Prisjećanje na događaje i ljude koji su se u prošlosti borili da tako bude, najbolje su jamstvo slobode budućih generacija - rekla je gradonačelnica.

Image

Povjesničar Vladimir Kalšan iznio je pregled povijesnih tokova koji su obilježili četverogodišnju okupaciju Međimurja i mađarizaciju kao i događaja koji su prethodili konačnom oslobođenju, s naglaskom na ulozi antifašista ovoga kraja koji su pridonijeli krahu fašizma.

- Žrtve i stradanja Međimuraca naš su prilog antifašizmu kao svjetskom demokratskom pokretu. Bio je to i ostao civilizacijski odgovor na opasnost od zločinačkog fašizma i zato – uz antifašiste – ne smijemo zaboraviti ni one protiv kojih su se borili, da bi se u jasnom svjetlu sagledala težina tadašnje situacije i prijetnje koja se nadvila nad čovječanstvom, umjesto relativiziranja važnosti antifašističke borbe. Protiv sila zla u Drugom svjetskom ratuje utemeljena velika antifašistička koalicija kojoj je pristupio i kojom se ponosi cijeli slobodoljubivi svijet - istaknuo je Vladimir Kalšan, podsjetivši u osvrtu da su fašisti u Međimurju, 1944. godine, izbrisali gotovo cijelu, naprednu i bogatu, židovsku zajednicu.

Image

Podijeli članak:

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?