Veliki dan za Krapinsko-zagorsku županiju, Hrvatsku, ali i regiju – u srijedu je u Zaboku upriličena svečanost otvorenja novog onkološkog centra u sklopu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana – UPMC Hillman Cancer Center Hrvatska, jednog od najnaprednijih onkoloških centara u Europi.
Medicinski centar Sveučilišta u Pittsburghu (UPMC) – Hillman Cancer Center Hrvatska, vrijedan 20 milijuna dolara, predstavlja najznačajniju investiciju iz SAD-a u Republici Hrvatskoj i snažno jača vezu između dviju zemalja.
UPMC centar u Zaboku šesti takav centar u Europi, uz 80 centara u Sjedinjenim Američkim Državama, Italiji i Irskoj. Misija centra je pružanje najnaprednijeg liječenja i istraživanja temeljena na dokazima, pružajući pacijentima opcije koje do sada nisu bile moguće u mnogim regijama.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar istaknuo je da će dolazak UPMC-a u Republiku Hrvatsku, u Krapinsko-zagorsku županiju, odnosno Opću bolnicu Zabok i bolnicu hrvatskih veterana promijeniti sve što se tiče liječenja onkoloških pacijenata.
- Usudili smo se sanjati, usudili smo se nadati, ali smo tvrdo radili za to da se danas svi ovdje nađemo i da zajedno proslavimo ovaj trenutak. Dragan Primorac je imao viziju i trebao je partnere da bi se sve ovo provelo, trebalo je sve pripremiti. Međunarodni natječaj je Opća bolnica Zabok napravila na čelu sa tadašnjim ravnateljem Tihomirom Vančinom i predsjednicom našeg Upravnog vijeća Vlatkom Mlakar. Kad je natječaj završen, kad je UPMC pobijedio na natječaju i kad smo 21. prosinca 2023. godine položili vremensku kapsulu, onda sam rekao da je to kao da smo na Grobnik doveli Formulu 1, samo što će ova Formula 1 spašavati ljudske živote, a veće od toga ne može ništa biti. I dali smo ljudima nadu, dali smo im mogućnost da se liječe po najnovijoj, najmodernijoj tehnologiji, uz najbolje svjetske stručnjake, i još smo dali mogućnost našim doktorima da uče od najboljih svjetskih stručnjaka. Može li se više? Teško – zaključio je župan Kolar.
Elizabeth Wild, predsjednicu UPMC Hillman Cancer Center kazala je kako se radi o internacionalnoj suradnji koja pruža dostupnim liječenje od raka ne samo Hrvatskoj, nego i susjednim zemljama.
- Ovaj tjedan službeno obilježava početak rada UPMC Hillman Cancer Center, pružajući naprednu radijacijsku onkologiju, medicinsku onkologiju i PET-CT dijagnostiku, radeći u suradnji s kolegama iz Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana - rekla je Wild istaknuvši kako će u Centru raditi 30 vještih i suosjećajnih profesionalaca
- Ponosni smo na tim koji je predano radio zajedno s UPMC stručnjacima iz Sjedinjenih Američkih Država i Europe, kako bi stvorili sveobuhvatnu onkološku skrb kakva ne postoji u ovoj regiji - poručila je Wild.
Inicijator dolaska UPMC-a u Hrvatsku je Dragan Primorac koji je istaknuo da pitanje izvrsnosti nije pitanje slučajnosti, već odabira.
- Mi smo putem ovog projekta izabrali izvrsnost i ono što je najvažnije učinili smo sve kako bi zdravlje hrvatskih pacijenata, zdravlje hrvatskog čovjeka, ali i svih onih koji se dolaze liječiti u ovu instituciju, kako bi se o njima vodilo što više računa i kako bi onkološki pacijenti imali što bolju skrb. Ovaj projekt na jednom mjestu obuhvaća cijelu integralnu multidisciplinarnu onkologiju. Imali ste priliku vidjeti da su nekako tri simbola uvijek zajedno, UPMC, Opća bolnica Zabok i Specijalna bolnica Sveta Katarina. U zajedničkoj suradnji će osigurati sve ono što je potrebno, od molekularnog profiliranja tumora, gdje su nedavno povećali broj gena koje analiziramo praktički na analizu svih 20 tisuća gena iz tumorskog tkiva. Koristeći umjetnu inteligenciju radimo iskorake u ostalim dijagnostičkim koracima vezanim za PET/CT, magnetsku rezonancu i svim onim što je bitno za modernu kemoterapiju. Naravno, ova institucija će pružati pomoć u imunoterapiji, jednom od najnaprednijih iskoraka u liječenju karcinoma. samo u zadnjih nekoliko godina UPMC je uložio oko 200 milijuna dolara u razvoj imunoterapije. Rečenica koju često želim istaknuti je - povratak mozgova, projekt u cijelosti dolazi iz Njemačke države, u vrijednosti od 20 milijuna dolara. Ovo je prva faza realizacije projekta koji nas sve čini ponosne. Ovim smo projektom omogućili da hrvatski pacijenti primaju terapiju i dijagnostiku koja je sukladna najnaprednijim protokolima koji se danas rade u SAD-u rekao je Primora.
Na novinarsko pitanje tko će moći koristiti novootvoreni centar, Primorac je odgovorio:
- Ideja je samo jedna - da najbolje znanje, tehnologije mogućnosti od trenutka molekularne i standardne dijagnostike i zahvata bude pokriveno od strane Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje sukladno zakonima.
Istaknuvši da su prvi pacijenti već stigli u Centar, dodao je kako bi bilo 'suludo da dolaze njemački, britanski, austrijski, mađarski pacijenti, a da se hrvatski pacijenti ne mogu liječiti'. Potvrdila je to i ministrica zdravstva Irena Hrstić.
- Jasno sam dala do znanja da ono što hrvatski pacijent može dobiti su primijenjeni protokoli direktno iz američkih stručnih i znanstvenih institucija i sigurna sam da je to ono što je dodana i komplementarna vrijednost. Ono što hrvatsko zdravstvo može nadograditi to i treba nadograditi, a ugovaranje s HZZO-om je isključivo po pravilima za sve ostale zdravstvene ustanove u Hrvatskoj - kazala je.
Gordan Grlić Radman, izaslanik predsjednika Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske naglasio je da je Hrvatska okrenuta stranim investitorima.
- Prema našim podacima, za prva tromjesečja prošle godine, američka ulaganja u Hrvatsku iznose približno 650 milijuna eura, a stvarni iznosi vjerojatno su i veći, s obzirom na to da se znatan dio investicija ostvaruje također preko trećih zemalja. Hrvatska je ostvarila sve svoje vanjskopolitičke ciljeve, Hrvatskoj ne treba ništa, samo još članstvo u OECD-u, toj važnoj i prestižnoj organizaciji, a Hrvatska je među osam kandidata na prvom mjestu, po ispunjavanju svih važećih kriterija. Nadamo se da ćemo u prvoj polovici 2026. godine, uz naše prijatelje i podršku SAD-a postati članica ove važne organizacije – rekao je Grlić-Radman.
Ministrica zdravstva Irena Hrstić istaknula je da podržava svaku investiciju koja našim građanima i pacijentima donosi kvalitetu, neovisno od toga u kojem se dijelu Hrvatske događa.
- Mislim da UPMC može u Hrvatsku donijeti, stručne, dobre, nove protokole, nove modalitete liječenja i mislim da je to ono što hrvatskom građaninu treba – poboljšanje ishoda liječenja, odnosno da radimo na boljim ishodima liječenja, da budemo sve bolji i bolji. Kako to napraviti, nego da se okrenemo onome što je sveučilišno, što UPMC i jest. Kroz razvijanje, kroz klinička istraživanja, donosite nove protokole i mislim da nam je svima lakše učimo od onih koji su bolji od nas, ali moramo brzo učiti. Upravo u tom smislu i hrvatska vlada ide. Uporno ulaže u javno zdravstvo u koje je u zadnjih osam godina uložila 2,4 milijarde eura, a da dokazujemo da ćemo to kontinuirano raditi je i ovih 2,4 milijuna eura za klimatizaciju Opće bolnice Zabok – kazala je ministrica Hrstuć i zaključila:
- Osobno sam fan protokola, kvalitete i akreditacije, a vjerujem da kroz suradnju s UPMC-om to možemo i dobiti.
Uz brojne uzvanike i goste, na svečanosti otvorenja Centra bili su i saborski zastupnici Jasenka Auguštan Pentek, gradonačelnica Zlatara, načelnica Lobora Ljubica Jembrih i gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović, ostale gradonačelnice i gradonačelnici te načelnice i načelnici iz Krapinsko-zagorske županije, državni tajnik Zdravko Tušek i brojni drugi.
UPMC - jedan od najvećih američkih akademskih zdravstvenih sustava
Medicinski centar Sveučilišta u Pittsburghu (UPMC) jedan je od najvećih američkih akademskih zdravstvenih sustava s više od 100.000 zaposlenika koji rade u oko 40 bolnica i 75 onkoloških centara u 4 zemlje. UPMC blisko surađuje sa Sveučilištem u Pittsburghu, odakle dolaze tri dobitnika Nobelove nagrade: prof. Philip Hench, prof. Paul Lauterbur i Wangari Maathai. Povijesno gledano, UPMC je značajno utjecao na razvoj globalne medicine u raznim područjima,
poput transplantacijske kirurgije (prof. Thomas E. Starzl iz UPMC-a smatra se „ocem moderne transplantacijske kirurgije“), radiološke dijagnostike (prvi PET/CT u svijetu razvijen je u UPMC-u), sportske medicine itd.
Tijekom proteklih deset godina UPMC je uložio više od milijardu dolara u razvoj biomedicinskih znanosti, s preko 200 milijuna dolara uloženih samo u imunoterapiju. Dolaskom u Hrvatsku UPMC u potpunosti prenosi svoj "know-how" na suradnju s hrvatskim zdravstvenim ustanovama, omogućujući onkološkim pacijentima najbolju moguću zdravstvenu skrb, ekvivalentnu onoj u SAD-u.