Varteks je kroz svoju povijest bio sinonim za kvalitetnu tekstilnu proizvodnju, a među njegovim brojnim projektima posebno se ističe dugogodišnja suradnja s Hrvatskom vojskom. Danas, u trenucima kada se varaždinska tekstilna tvrtka bori za opstanak, upravo bi novi ugovor s vojskom mogao biti ključan za njezinu budućnost.
O prijašnjim iskustvima s Hrvatskom vojskom za projekt "90 priča za 90. rođendan Varteksa" govorio je Drago Dombaj, tadašnji direktor Hugo Bossa, prisjećajući se kako je tvrtka tijekom Domovinskog rata pomogla opremanju Zbora narodne garde.
– Varteks je šivao odijela za JNA, a radilo se o posebno kvalitetnim tkaninama sivomaslinaste i plave boje. Budući da smo imali mnogo te tkanine, a tijekom Domovinskog rata Hrvatskoj vojsci su trebale uniforme, materijal smo poslali u varaždinski Vis u kojem su ga prebojali za Zbor narodne garde. Varteksovi radnici u tri su smjene šivali uniforme za Hrvatsku vojsku – ispričao je Dombaj.
Dodao je i kako su se često događale situacije da vojnici ispred pogona čekaju tek sašivene uniforme te ih odmah nakon preuzimanja nosili na bojište. Zbog značajnog doprinosa u opremanju vojske, Varteks je 16. srpnja 1992. godine posjetio prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.
Budućnost Varteksa ovisi o odluci Ministarstva obrane
Nakon što je desetljećima proizvodio odjeću vrhunske kvalitete, Varteks je danas u stečaju i ugasio je proizvodnju, a zatvara se i sve više prodavaonica diljem države. Nadu u ponovno pokretanje proizvodnje nudi novi ugovor s Hrvatskom vojskom, koji bio mogao biti posljednja prilika za spas tvrtke. Hoće li se suradnja nastaviti i hoće li vojni ugovor osigurati opstanak ove nekoć moćne tekstilne industrije, ostaje za vidjeti – odluka je sada na Ministarstvu obrane.
Serijal o Varteksu
Varteks je 2008. godine, povodom obilježavanja 90 godina poslovanja, pokrenuo projekt „90 priča za 90. rođendan Varteksa", u kojem su bivši zaposlenici podijelili svoje uspomene. Na temelju tog projekta odlučili smo napraviti serijal tekstova o povijesti Varteksa, ispričan riječima onih koji su je stvarali. Ostale priče poput suradnje s Žuži Jelinek i anegdoti o Titu i rakiji možete pronaći OVDJE.