U Križevcima u hotelu Kalnik danas je svečano otvoren simpozij pod nazivom „Zbrinjavanje kompleksnih stanja u djece i adolescenata“, pod pokroviteljstvom Koprivničko-križevačke županije, a u organizaciji Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije, Klinike za pedijatriju, KBC-a Sestre milosrdnice i Opće bolnice doktor Tomislav Bardek Koprivnica. Programu je prisustvovao i župan Tomislav Golubić.
Kao što su pojasnili organizatori, hitna kompleksna medicinska zbivanja u djece i adolescenata u velikom broju slučajeva predstavljaju izazov za medicinske djelatnike i zahtijevaju brzu reakciju medicinskog pedijatrijskog tima. Kontinuirana edukacija doprinosi boljoj, bržoj i kvalitetnijoj intervenciji, a sve u svrhu postizanja odgovorne i sigurne skrbi i liječenja ovih ranjivih skupina. Cilj je kroz kvalitetna i stručna predavanja unaprijediti znanje, razmijeniti iskustva te potaknuti konstruktivne rasprave, temeljene na međusobnoj suradnji, a sve naučeno prenijeti u svoje radne sredine. Zadaća medicinskih djelatnika je skrb za dijete i njegove zdravstvene potrebe, ali i edukacija roditelja /skrbnika, članova obitelji, lokalne zajednice i šire.
Uime Organizacijskog odbora okupljenima se obratila Kristina Kužnik, a ravnateljica županijskog Doma zdravlja Mirjana Hanžeković kazala je kako je Simpozij posvećen svakodnevnom radu medicinskih sestara i tehničara koji izravno brinu o djeci i mladima.
Ravnatelj OB Koprivnica Mato Devčić kazao je kako je osiguravanje adekvatne kvalitete i skrbi o pedijatrijskoj populaciji veliki izazov te kako se koprivnička bolnica posvetila ulaganjima u infrastrukturu i ljudske potencijale. Istaknuo je kako su u području pedijatrije dobro ekipirani medicinskim djelatnicima, od kojih je šest specijalista i četiri specijalizanta, a samo prošle godine bilo je preko 11 tisuća pacijenata, od čega 4.500 hitnih. Također velike napore ulažu u cjeloživotno učenje, kroz poticanje kongresa i simpozija kako bi medicinski djelatnici nastavili s edukacijom.
Župan Golubić je poručio kako je Županiji jedan od prioriteta osiguravanje kvalitetne i dostupne zdravstvene zaštite, s naglaskom na primarnu koja je pod njihovom nadležnošću.
- Mogu najaviti uređenje Doma zdravlja u Križevcima vrijedno 8,5 milijuna eura, kao i dodatna ulaganja od 2,5 milijuna eura u ordinacije po našim općinama, no najvažniji faktor unaprjeđenja zdravstvenog sustava su ljudi i stvaranje boljih mogućnosti za njihov rad. Upravo su ovakvi simpoziji prilika za profesionalno usavršavanje i razmjenu iskustava i drago mi je što vam Županija može biti pokrovitelj. Želim vam uspješan rad na Simpoziju i da u slobodno vrijeme uživate u ljepotama naše županije – istaknuo je Golubić.
Neke od tema Simpozija su „Specifičnosti i izazovi pedijatrijske trijaže u OHBP-u“, „Kardiopulmonalna reanimacija u dječjoj dobi“, „Hitna stanja kod djece sa šećernom bolesti“, „Zbrinjavanje djece i adolescenata s akutnim alergijskim stanjem i primjena EpiPena“ i slično.
Izvor i foto: Koprivničko-križevačka županija