Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Zagorje

U Krapini Znanstveni skup “Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća“: Naš dragi 'kaj' će živjeti i dalje se razvijati

Autor: sjeverhr
U Krapini Znanstveni skup “Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća“: Naš dragi 'kaj' će živjeti i dalje se razvijati

U Krapini se u sklopu Tjedna kajkavske kulture održava 23. Znanstveni skup “Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća“, u organizaciji Hrvatske udruge Muži zagorskog srca Zabok i Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo.

Skup se održava povodom 450. obljetnice prve tiskane kajkavske knjige “Decretum“ Ivana Pergošića, a predsjedniku Gradskog vijeća Grada Krapine Mladenu Greguroviću drago je što se Skup oslanja na Tjedan kajkavske kulture jer je osnovna ideja da se sačuva taj naš kajkavski izričaj.

- Ovim se znanstvenim skupom u svakom slučaju obogaćuje naš Tjedan kajkavske kulture, a s druge strane je u današnje vrijeme globalizacije, dosta puta teško sačuvati svoj identitet, svoj jezik. Da bi se jezik sačuvao, treba njime govoriti i pisati, a upravo ovdje imamo priliku čuti i vidjeti na koji se način promiče naša kajkavska kultura – istaknuo je Gregurović.

Image

Jedan od organizatora je Hrvatska udruga Muži zagorskog srca, a njen predsjednik Rajko Fureš rekao je kako su okupili najeminentnije znanstvenike koji se bave s područjem izučavanja kajkavskog jezika, književnosti i kulture.

- Svima nama je drago što se veliki broj mladih znanstvenica i znanstvenika i dalje odlučuje baviti tom nama dragom problematikom i to je svima nama garancija, ne samo da će naš dragi "kaj", domaća hrvatska riječ, živjeti, nego i da će se razvijati, što je nama sigurno u interesu - naglasio je Fureš.

Dodao je kako se malo zastalo s uvođenjem kajkavskog u škole, no da ima svijetlih primjera s terena.

- Sve ovisi o angažmanu naših nastavnika i nastavnica koji to sa srcem rade, ali neke sustavne komponente nije bilo. Nadamo se da ćemo uspjeti kroz tu izbornu nastavu koja bi trebala biti praktički zavičajna nastava koja će se baviti izučavanjem osobitosti, ljepotama našeg Hrvatskog zagorja, i svega onoga što je prožeto našim kajkavskim jezikom i kulturom, kako bi se naši učenici educirali o kulturi, tradiciji i povijesti - završio je Fureš.

Image

Jedan od moderatora Znanstvenog skupa je Alojz Jembrih koji je kazao kako se Skup kontinuirano održava i on je jedna briga da se kajkavski jezik i književnost, kultura kroz stoljeća nanovo vrednuje, te da prikaže sve svoje vrijednosti kroz povijest i da se u svijesti današnjice približi mladim naraštajima.

- Ovaj skup posvećujemo 450. obljetnici prve tiskane kajkavske knjige, naime 1574. godine u Nedelišću kraj Čakovca je tiskana prva kajkavska knjiga varaždinskog notara, bilježnika Ivana Pergošića. To je nešto što je doista znamenito i vrijedno spomena. U kulturi jednoga naroda gdje se tiska knjiga na njima razumljivom jeziku, znači zvjezdani trenutak toga naroda jer je tim jezikom postao ravnopravni član s ostalim narodima diljem Europe. Tom knjigom, kajkavski jezik je dobio status književnog jezika kao i ostali europski jezici – pojasnio je Jembrih.

Image

Zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek je rekla kako je za sve kajkavce i kajkavke Tjedan kajkavske kulture najveći tjedan u godini.

- Već tradicionalno početak tjedna obilježava Znanstveni skup koji je izuzetno važan jer naš kajkavski jezik, književnost i tradiciju je važno izučavati na više razina. Valja naglasiti da je naš kajkavski jezik zaista sa svojom 3,5 stoljetnom tradicijom zaslužio da se u punom opsegu i punoj dubini izučava kao i mnogi drugi jezici i narječja u Hrvatskoj - napomenula je Petek te zahvalila svima koji sudjeluju u Znanstvenom skupu i koji svojim radovima u Zborniku radova doprinose upravo toj znanstvenoj razini izučavanja kajkavskog jezika.

Image

 

Podijeli članak:

/
/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?