Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

Početak Festivala čipke u znaku radionica i modnih interpretacija baštine

Autor: sjeverhr
Početak Festivala čipke u znaku radionica i modnih interpretacija baštine

U Domu kulture na Tawanu i ove su godine, prvog dana Međunarodnog festivala čipke održane edukacijske radionice i modne revije u sklopu Dana europske baštine.

Ovoga je puta zajednička tema bila "Graditeljska baština: prozor prema prošlosti, pogled u budućnost", pa su učenici Srednje strukovne škole iz Varaždina pod vodstvom svojih mentora predstavili kolekciju odjevnih predmeta u kojoj su detaljima ispričali priču o prošlim vremenima, ali i otvorili prostor za budućnost utkavši u svaki predmet siluete i teksture graditeljske baštine kao i minimalističke linije modernih interpretacija.

Kolekcija, koju su predstavili na Tawanu, simbolizira prozor kao motiv koji spaja vrijeme odnosno okvir kroz koji gledamo ono što je bilo i ono što dolazi, dok boje prate suvremene modne trendove, a krojevi su strukturirani poput arhitektonskih planova, s pažljivo izbalansiranim proporcijama koje podsjećaju na povijest ali s modernim tvistom.

Ova kolekcija, koju su pripremili učenici Srednje strukovne škole iz Varaždina koji polaze smjer Dizajner odjeće pod vodstvom mentorice profesorice Ane Detoni, ne nosi samo odjevne predmete nego i priču o identitetu, vremenu i prostoru. Za atraktivne komade inspirirala ih je lepoglavska čipka, čija se vještina izrade nalazi na UNESCO-ovoj Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva od 2009. godine.

Osim učenika, kolekciju inspiriranu čipkom predstavili su i polaznici dječjih vrtića u Lepoglavi, a kako lepoglavska čipka nastaje posjetitelji su mogli vidjeti na radionicama koje su održale majstorice - čipkarice.

U radionicama, koje su osmišljene kako bi se približile tradicijske i suvremene tehnike izrade tekstila, potaknula kreativnost i osvijestila važnost očuvanja umjetničkih zanata sudionici su izrađivali ovratnike s aplikacijama, ogrlice od kože, mini ukrasne jastučnice i modne dodatke. Uvodno predavanje održala je dr.sc. Mirjana Posavec, ravnateljica OŠ Ivana Rangera u Kamenici, a sudionike je pozdravio i gradonačelnik Lepoglave Željko Šoštarić.

Program za Dan europske baštine na Međunarodnom festivalu u Lepoglavi zajedno su organizirali Turističko-kulturno informativni centar, Turistička zajednica grada Lepoglave, Grad Lepoglava, Srednja strukovna škola iz Varaždina, OŠ Ivana Rangera iz Kamenice i lepoglavski dječji vrtić.

Tekst i foto: lepoglava.hr

Podijeli članak:

Izdvojeno

/
/
/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?