U bolnici Petrova, jednoj od najvažnijih zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj za provođenje medikamentoznih pobačaja, trenutačno se ne obavljaju pobačaji na zahtjev. Ovu informaciju objavila je udruga Centar za građansku hrabrost, humanističko-feministička organizacija osnovana 2011. godine prenosi index.hr.
Prema podacima koje je udruga jučer dobila iz bolnice, Petrova, koja je dio KBC-a Zagreb i nosi status Središnje nacionalne bolnice dodijeljen od Ministarstva zdravstva, privremeno je zaustavila pružanje pobačaja na zahtjev.
Reakcija Centra
- Izuzetno je značajno što bolnica ovakvog nacionalnog statusa prebacuje odgovornost za pružanje rutinske i zakonom zajamčene zdravstvene usluge na druge ustanove, osobito jer mnoge druge bolnice nemaju dovoljno kapaciteta ni stručnog osoblja - istaknuli su iz Centra.
U priopćenju su dodali da ova odluka dodatno otežava ženama pristup sigurnom i legalnom pobačaju te da su time povrijeđena osnovna ženska ljudska prava.
- Pobačaj na zahtjev mora ostati dostupan u Petrovoj bolnici - naglasile su predstavnice udruge.
Centar za građansku hrabrost priopćio je da je poslao službene dopise bolnici i Ministarstvu zdravstva RH, tražeći pojašnjenje i jasne informacije o tome kada će usluga ponovno biti dostupna.
- Stojimo uz žene koje su ovom odlukom direktno pogođene i pozivamo nadležne institucije da hitno osiguraju pristup pobačaju kao zakonom zajamčenoj zdravstvenoj usluzi - poručili su iz Centra. Vijest su potvrdile i organizacije Ženska mreža Hrvatske te Libela.
Foto: arhiva