RECIKLIRANJE = RE + CYCLE = ponovno kruženje.
Recikliranje je postupak sakupljanja odbačenih proizvoda, razvrstavanje i njihovo pretvaranje u nove materijale za izradu novih proizvoda slične ili iste namjene.
Kada u vlastitom ormaru imamo višak odjeće koju više ne nosimo, možemo je pokloniti. Poklanjanje proizvoda koji nama više nisu potrebni, a drugi će ih nastaviti koristiti također je jedan od oblika recikliranja.
Recikliranjem, osim što smanjujemo količinu otpada, koje se zbog naše nesmotrenosti nepotrebno gomila na odlagalištima, smanjujemo i potrebu eksploatacije novih prirodnih resursa, koji će trebati i novim generacijama. Također, reciklirajući bitno utječemo na smanjenje proizvodnih procesa koji uvelike utječu na zagađenje našeg okoliša.
Recikliranjem štedimo i novac, ali, što je najvažnije, činimo izrazito veliku uslugu čovječanstvu koje već sada grca u smeću čija je količina većim dijelom mogla biti reciklirana, odnosno ponovno iskorištena.
Recikliranje = ulaganje u budućnost
Recikliranje možemo s punim pravom nazvati ulaganjem u budućnost, jer šteta koju činimo sami sebi, ukoliko ne promislimo prije nego što u kantu za smeće, a priznajmo, nerijetko i neodgovorno, u prirodu, bacimo nešto, što se itekako može dodatno iskoristiti ima nesagledive posljedice.
Na svakom koraku danas nam se pruža mogućnost da na odgovoran način zbrinemo otpad. No unatoč tome što su svugdje oko nas postavljeni spremnici za odlaganje otpada, nerijetko smeće u šetnji, boravku u prirodi ili igri u parku, završi na podu. A svi znamo da je naše mjesto lijepo, koliko je i čisto. No, unatoč tome, svjesno ili nesvjesno, griješimo.
I jednim malim papirićem ili plastičnom vrećicom, odbačenom neodgovorno u prirodu činimo nesagledivu štetu po okoliš, a time po svoje zdravlje i zdravlje generacija koje tek dolaze.
Recikliranjem čuvamo svoje zdravlje i zdravlje generacija koje tek dolaze
Za zbrinjavanje otpada na području grada Krapine svakodnevno brinu djelatnici Komunalnog poduzeća KRAKOM d.o.o., no krajnje je vrijeme da svaki pojedinac da svoj doprinos.
Sva domaćinstva na području Grada Krapine, gdje uslugu zbrinjavanja otpada obavlja KRAKOM, opremljena su sa tri spremnika za odlaganje otpada. Zelenim za miješani komunalni otpad, plavim za papir i žutim za plastiku. Pravilnim odvajanjem otpada na kućnom pragu, odnosno domaćinstvu i odlaganjem u za to predviđeni spremnik u konačnici smanjujemo količinu pravog otpada, a onaj reciklabilni prosljeđuje se na ponovnu upotrebu, odnosno preradu.
Upravo stoga Grad Krapina provodi projekt: "Izobrazno - informativne aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom Grada Krapine", sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u sklopu kojeg svaki građanin može otkriti vrijednost sortiranja otpada.
sjever.hr 19.08.2024.