Slavljenje Nove godine jedan je najstarijih običaja, a usko povezano s time su i novogodišnja praznovjerja koja se razlikuju od države do države.
Zbog nekadašnjih praznovjera danas ulazak u Novu godinu slavimo pirotehnikom. Naime, nekada su se pucnjavom, pucketanjem biča, zvonjenem zvonima ili pak puhanjem u rog i paljenjem vatre tjerali zli duhovi i prizivale dobre sile.
Primjerice, u Argentini, ako točno u ponoć prvi korak napravite desnom nogom, cijela godina teći će vam u pravom smjeru i ritmu, a želite li se sretno zaljubiti, Novu godinu dočekajte u ružičastom donjem rublju.
U Brazilu neki vjeruju da je u ponoć potrebno sedam puta poskočiti u zrak za sreću i uspjeh, a loši duhovi tjeraju se bijelom odjećom. U Čileu pak vjeruju da kuhana leća jamči financijsku dobit i uspjeh u novoj godini, dok Filipinci duhove tjeraju uz pomoć svjetla pa upale svu rasvjetu u svom domu.
U Gvatemali vjeruju da financijska dobit čeka one koji u ponoć zgrabe 12 kovanica i bace ih preko leđa na ulici ispred kuće, dok u Kolumbiji vjeruju da ako po susjedstvu s praznim kovčegom prošeću bar sat vremena, nova godina biti će im puna putovanja, piše Punkufer.hr
Ukoliko želite da vam se ostvari neka želja, napišite ju na papir i zapalite papirić u ponoć, položite ga u čašu za šampanjac i ispijte tekućinu zajedno s pozitivnim vibracijama. Tako bar vjeruju u Rusiji.
U Salvadoru u ponoć ispraznite sadržaj svježeg jaja u čašu i pustite da odstoji preko noći. Oblik jajeta sljedećeg jutra simbol je sreće koja vas očekuje u novoj godini, dok u Španjolskoj jedu 12 boba grožđa točno u ponoć.
U Turskoj, bacite svježi šipak na ulicu i što se voće bolje raspukne, to će godina biti plodnija. U Nizozemskoj pale jelke kako bi otjerali duhove, a primjerice Japanci u novogodišnjoj noći vješaju konopac iznad svojih ulaznih vrata jer vjeruju da će im donijeti sreću, piše Nacional.hr