Jaka glavobolja, mučnina, vrtoglavica, osjetljivost na zvuk i svjetlo, nagon za povraćanjem ili proljev samo su neki od simptoma najgore noćne more nakon svakoga dobrog tuluma. Riječ je, naravno, o mamurluku. Većina simptoma traje oko 24 sata ili dok se tijelo ne riješi otrova, no postoje trikovi pomoću kojih možete olakšati tegobe.
Banana
Ako osjećate slabost, banane su vam najbolji prijatelj. Alkohol vas potiče na češće mokrenje te se iz tijela tako gubi mnogo kalija. Upravo su banane bogate kalijem i pojedete li jednu, malo će vas podići. Najbolje od svega - jedini napor koji trebate uložiti je da ogulite bananu. Možete napraviti i smoothie od voćnog soka i banane. Tako ćete smanjiti osjećaj umora i nervoze.
Riža
Prati li mučninu nagon za povraćanjem, vjerojatno će vam zadnje na pameti biti pojesti bilo što. Upravo je to prvo što trebate učiniti jer vam prazan želudac može prouzročiti još veće probleme poput žgaravice. Neka vam obroci budu manji - najbolje je početi s nečim laganim i tekućim poput bistre juhe kojoj možete dodati malo riže. Kad vam bude malo bolje i osjetite da možete pojesti nešto konkretnije, pojedite zdjelicu riže. Ako vam je od svih simptoma mamurluka najgora upravo mučnina, iskušajte kim. Taj se začin već stoljećima upotrebljava protiv probavnih smetnji i grčeva, a navodno može ublažiti i posljedice proljeva.
Kava ne pomaže kod glavobolje nego je izaziva
Usprkos uvriježenome mišljenju, kava nije lijek za glavobolju koja je posljedica mamurluka. Možda će vam se činiti da se osjećate bolje jer će vas šalica kave “podići”, no kad njezino djelovanje prestane, bit će vam još gore.
U pomoć želucu dolazi soda bikarbona
Soda bikarbona jedan je od najboljih kućnih lijekova za želudac. Može ukloniti osjećaj nadutosti, kao i vratiti pH vrijednost u ravnotežu, no pazite da ne pretjerate jer može postići i suprotan učinak. Pomiješajte je s vodom i popijte.
Mješavina vode, limuna i meda idealan je izbor za oporavak
Kad patite od mamurluka, nužno je nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Idućeg dana popijte barem osam čaša vode. Dehidracija izaziva mnogobrojne simptome mamurluka, a osim vode možete piti i vodu u koju ste iscijedili limun. Naravno, opcija za nadoknadu tekućine je i čaj. To može biti zeleni čaj, a prema nekim starijim recepturama, origano se, osim kao začin za pizzu, koristi i za pripremu čaja.
Đumbir
Većinu simptoma mamurluka ublažit će čaj od đumbira. Ogulite svjež đumbirov korijen veličine palca te ga narežite na 10-12 kriški. Pomiješajte s četiri šalice vode i pustite da kuha desetak minuta. Ocijedite (tako da iz tekućine maknete komadiće korijena) te dodajte sok jedne naranče, pola limuna i pola šalice meda. Pijuckajte napitak dok ne osjetite da vam je lakše.
A evo kako se s mamurlukom bore drugdje u svijetu
Ako se u Poljskoj probudite mamurni, ponudit će vam čašu vode u kojoj su se kiselili krastavci ili kupus
Haringa omotana oko kiseloga krastavca lijek je protiv mamurluka u Njemačkoj, iako se neki Nijemci kunu u pivo
Kako bi tijelu pomogli da se očisti od toksina, Japanci rabe umeboshi ili suhe šljive koje pomažu jetrima i poboljšavaju probavu
Kombinacija soka od rajčice, worcestershirea, umaka od ljute papričice i sirova žumanjka navodno djeluje kao lijek protiv mamurluka za Amerikance.
foto: thom masat/unsplash free