Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković stigla je u posjet Općini Bedekovčina, a povod posjeta je sanacija nelegalnog odlagališta otpada u Poznanovcu. Nakon radnog sastanka u prostorijama Općine Bedekovčine ministrica je obišla lokaciju nelegalnog odlagališta otpada u pratnji načelnika Bedekovčine Darka Bana te krapinsko - zagorskog župana Željka Kolara.
Kako je rekao načelnik Bedekovčine Darko Ban, prilikom radnog sastanka ministricu Vučković obavijestili su o dosadašnjim aktivnostima koje su proveli kao jedinica lokalne samouprave.
- Razgovor je protekao jako dobro i stvarno vjerujem u želju i volju ministrice da nam pomogne te isto tako vjerujem da ćemo taj otpad, na zadovoljstvo svih mještana i mene kao načelnika, maknuti iz Poznanovca. Dobili smo obećanje i postupak je pokrenut, tako da mogu reći da sam zadovoljan - rekao je načelnik Ban te na novinarsko pitanje o kojoj se količini otpada radi odgovorio kako se točne količine ne znaju, no prema procjeni radi se o preko deset tisuća tona otpada.
- Na ovoj lokaciji to je tako već pet godina, a imamo još jednu lokaciju na kojoj otpad stoji od 2014. godine. Sanacija još nije krenula, no zaustavili smo dovoženje novih količina otpada i to je ono najbitnije, a sada rješavamo zbrinjavanje odnosno odvoženje otpada iz Poznanovca i vjerujem da ćemo u tome uspjeti - rekao je načelnik Ban.
Ministrica Vučković je pak pojasnila kako su prve informacije o određenim rizicima dobili nakon sastanaka s nekim jedinicama lokalne samouprave nakon čega je Ministarstvo zaštite okoliša, neovisno o ovoj situaciji koja je postala javna, zatražilo određene informacije kako bi pripremili sustavna rješenja.
- Krajem prošle godine smo započeli s pripremama i aktivnostima osiguranja sredstava i poduzimanja određenih pravnih radnji kako bismo takve mogućnosti smanjili i kako bismo ih u budućnosti prevenirali, te kako bismo tamo gdje je to neophodno i potrebno te lokacije i sanirali. Danas sam došla kako bih obznanila koje radnje poduzima ministarstvo i što nam slijedi - rekla je ministrica dodavši kako su započeli komunikaciju s javnosti koja se objavljuje periodički na webu i vezana je za cijeli sustav gospodarenja otpadom.
Ministarstvo je predvidjelo izmjenu Plana gospodarenja otpadom uvrštavanjem posebne točke, budući se u slučajevima kao što je Poznanovec ne radi o klasičnim crnim točkama koje su uvrštene u Plan gospodarenja otpadom.
- Ovdje nije riječ o onim klasičnim crnim točkama koje su uvrštene u Plan gospodarenja otpadom, ali nam se čini da je riječ o visoko onečišćenim lokacijama. Mi smo ih popisali i napravili jedan javni poziv kako bismo utvrdili gdje sve imamo takvu situaciju, a koji je završio 10. ožujka. Te ćemo lokacije predložiti za uvrštavanje u naš Plan gospodarenja otpadom te u skladu sa Zakonom o gospodarenju otpadom putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost započeti uklanjanje - rekla je Vučković te dodala kako se odvija preraspodjela sredstava u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, pri čemu osiguravaju dodatna sredstva.
- U ovom trenutku osiguravamo dodatnih 30 milijuna eura za sanaciju više lokacija poput ove u Bedekovčini. Pred nama su mnoge radnje kao što su pravne izmjene akata, zatim ćemo prema propisima trebati detaljno kategorizirati taj otpad, izvršiti određene istražne geotehničke radove te pripremiti dokumentacije o javnoj nabavi za izvedbu sanacije. Zato je naša procjena da će proći više mjeseci do vidljivih radova sanacije na terenu, no to su neke radnje koje po propisima moramo izvesti i za njih će trebati, ukoliko ne bude dodatnih prepreka, nekoliko mjeseci - pojasnila je ministrica naglasivši kako neće gubiti vrijeme te da će sa sanacijom, ukoliko ne bude novih prepreka, bilo koje naravi, započeti u jesen.
- Naša je procjena da će nam trebati za sve lokacije, najmanje dvije do tri godine. Riječ je o nelegalno odloženom otpadu, građani su s pravom zabrinuti, zavrjeđuju naći efikasno rješenje i to je ono što smo dosada uspjeli iskomunicirati. Iako su građani i više godina upozoravali na to, ja bih rekla da se ipak ne događa sve kad građani upozore dodatno ili kad se obznane informacije o određenoj aktivnosti istrage u javnosti. Naime, mi smo započeli, i ja za to imam dokaze, ove cjelovite radnje na poboljšanju, na unaprjeđenju sustava gospodarenja otpadom prije nego što se to dogodilo. Započeli smo taj dio unaprjeđenja sustava još ujesen 2024. godine. Pripremili smo izmjene Zakona o gospodarenju otpadom i uskoro će biti u javnom savjetovanju - poručila je ministrica Vučković dodavši kako se trenutno cijena sanacije svih crnih točaka ne može točno predvidjeti, no svakako će koštati više desetaka milijuna eura.
Jasna Ocvirek, predsjednica udruge žena "Jana" Poznanovec koja je bila organizator nekoliko prosvjeda u Poznanovcu, napomenula je kako će i nakon sanacije ovog odlagališta ostati još puno radnji i istraga koje se moraju napraviti te zahvalila ministrici što je došla i objasnila kako sve mora teći dalje.
- Sada imamo nadu da će se taj opasni otpad ukloniti iz centra našeg mjesta - rekla je Jasna Ocvirek.
Krapinsko - zagorski župan Željko Kolar zadovoljan je odgovorom koji su dobili o činjenju resornog ministarstva da se ovaj problem u Poznanovcu riješi.
- Naravno da ovo nije jednostavna situacija i zahvaljujem se mještanima i mještankama Poznanovca što su pokazali jednu veliku inicijativu, gdje smo na neki način probudili sve nas u sustavu s jedne strane, a druge strane što su imali razumijevanja za ovo o čemu smo danas razgovarali, svjesni toga da se ovaj problem ne može riješiti preko noći. Ono što je meni bitno kao županu, je da postoji jasna odluka Ministarstva i volja ministrice da se to riješi, da su postavljeni vrlo realni rokovi u kojima se to može riješiti, i mi smo kao Županija, kao institucija, na raspolaganju Ministarstvu za sve što će biti potrebno da se ovaj program realizira i da se ovaj otpad makne sa područja općine Bedekovčina - rekao je Kolar te se osvrnuo i na činjenicu povećanja broja oboljenja kod tamošnjih mještana.
- Prije tri tjedna smo napravili analizu vode i nju radimo u kontinuitetu. Na temelju ovih informacija koje smo dobili od ljudi, da se povećao broj karcinoma, dao sam nalog Zavodu za javno zdravstvo da napravi analizu na području čitave županije je li u proteklih 5 ili 10 godina povećan broj karcinoma ovdje u Poznanovcu, i da li odskače od prosjeka za čitavu Krapinsko-zagorsku županiju. Usto, dogovorili smo se na sastanku da će prilikom sljedećih uzimanja uzoraka vode ovdje biti prisutne i članice udruge - pojasnio je župan Kolar.