Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Međimurje

Međimurska županija domaćin međunarodne konferencije o kriznom upravljanju i jačanju sustava civilne zaštite, predstavljeni projekti s ovog područja

Autor: sjeverhr
Međimurska županija domaćin međunarodne konferencije o kriznom upravljanju i jačanju sustava civilne zaštite, predstavljeni projekti s ovog područja

Međimurska županija u četvrtak je bila domaćin međunarodne konferencije o kriznom upravljanju i jačanju sustava civilne zaštite, održane u dvorani Riznice Međimurja, na kojoj su predstavljeni i projekti s ovog područja u kojima je sudjelovala naša Županija.

Župan Međimurske županije Matija Posavec pozdravio je sudionike i uzvanike međunarodne konferencije, naglasivši njezinu važnost u svjetlu činjenice da broj rizika i prijetnji od katastrofa raste.

– U proteklom razdoblju snage naše civilne zaštite imale su priliku dokazati svoju spremnost u uistinu velikim izazovima, stoga svako ulaganje u civilnu zaštitu nosi benefite za sve naše građane. Prošle godine, u kolovozu, vodostaj Mure u Murskom Središću dosegnuo je 543 centimetra. Pravovremena reakcija, koordiniranost, spremnost te preventivne radnje, dokazali su da smo dorasli izazovu i kriza je prošla bez većih šteta, na čemu ponovo svima čestitam. Naš vatrogasni sustav je jedan od najorganiziranijih u zemlji. Uz Javnu vatrogasnu postrojbu grada Čakovca te više od 7000 vatrogasaca u 85 dobrovoljnih društava uvijek su tu, spremni sudjelovati, ne samo u ugrozama, već u svim društvenim aktivnostima diljem našega kraja. Klizišta u gornjem Međimurju su nam također izazov na koji odgovaramo sanacijskim projektima koje provodimo u suradnji s našom Županijskom upravom za ceste, Hrvatskim vodama te Ministarstvom prometa. Pohvalit ću i pripadnike HGSS-a Stanice Čakovec, kao važnu sastavnicu naše civilne zaštite, kojima pomažemo podići centar za obuku u Čakovcu koji će danas-sutra možda biti nacionalni centar za spašavanje na vodi – rekao je župan Posavec, zahvalivši ravnatelju Ravnateljstva civilne zaštite Republike Hrvatske Damiru Trutu na dolasku i interesu za naše dosege u ovom području.

Image

Župan je istaknuo i važnost projekata kao bitne potpore jačanju civilne zaštite.

Projekt MEDEA, vezan uz procjenu rizika od potresa, proveli smo na području općine Sveti Martin na Muri i proširit ćemo ga i na druga područja, stoga pozivam naše projektne partnere iz Italije i Slovenije na daljnju suradnju – dodao je župan.

Ravnatelj Damir Trut u izlaganju je naglasio da se sustav civilne zaštite gradi u ime zaštite naših ljudi i imovine.

– Ravnateljstvo civilne zaštite i Ravnateljstvo policije pokrivaju najveći dio delikatnog područja rizika. Najveći izazov je implementacija ideja i to je ono čime se intenzivno bavimo – rekao je Trut, naglasivši i projektnu aktivnost svog Ravnateljstva.

Image

U nastavku je ravnatelj predstavio nacionalne strategije razvoja sustava civilne zaštite u našoj zemlji, temeljene na jačanju kapaciteta operativnih snaga, sustavnom pristupu upravljanjem rizicima, jačanju međunarodne suradnje te implementaciji najboljih praksi zemalja Europske unije.

Zbog sve izraženijih klimatskih promjena, kao i iskustava iz recentnih događaja poput pandemije, katastrofalnih potresa, ratova i posljedične raseljenosti, neophodno je donošenje novog zakona o sustavu civilne zaštite, rekao je ravnatelj Trut.

Tijekom konferencije predstavljena su dva projekta u kojima sudjeluje Međimurska županija, projekt MEDEA i SAFE-LAND, sufinancirani sredstvima EU-a, kojima je cilj olakšati suradnju država članica u intervencijama civilne zaštite u slučaju katastrofa i oba se temelje na primjeni umjetne inteligencije.

Projekt MEDEA je netom završen i podrazumijevao je višedimenzionalnu procjenu rizika od potresa uzimajući u obzir procjene strukturnih oštećenja i psiholoških posljedica za ljude. Proveden je na području općine Sveti Martin na Muri. U trećem, prekograničnom INTERREG projektu Hrvatska – Slovenija, nazvanom Odziv, partneri su Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA i Gradsko društvo crvenog križa Čakovec, također je riječ o unaprjeđenju kapaciteta civilne zaštite te boljom pripremom za prirodne katastrofe osiguravanje preciznih alata za procjenu rizika i jačanjem suradnje na nacionalnoj, lokalnoj te međunarodnoj razini.

Navedene projekte predstavili su Alan Resman, te Ida Kovač iz Međimurske županije, Sandra Majsan iz REDEA-e, Vlatka Vincetić iz Gradskog društva Crvenog križa Čakovec, kao i predstavnici partnera iz Italije i Slovenije Francesco Focacci, Elisabetta Cattoni, te Borut Jurišič.

Na skupu je istaknuto da civilna zaštita u Međimurskoj županiji ima ključnu ulogu u upravljanju rizicima i reagiranju na prirodne i tehnološke katastrofe, oslanjajući se na niz institucionalnih, tehničkih i operativnih mehanizama kako bi se zaštitilo stanovništvo, okoliš i imovina. Iz županijskog proračuna za ovu godinu, 225.000 eura namijenjeno je funkcioniranju, ali i razvoju područja civilne zaštite.

Konferenciju je pratila i panel rasprava u kojoj je bilo riječi o smanjenu rizika od katastrofa te smjernicama Ravnateljstva civilne zaštite Republike Hrvatske i Platforme županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa.

Image

foto: medjimurska-zupanija.hr

Podijeli članak:

Izdvojeno

Najnovije

/
/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?