U Hrvatskom saboru u petak je na rasporedu bila rasprava o Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, a u pojedinačnoj raspravi uime Kluba zastupnika SDP-a sudjelovala je i saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Zlatara Jasenka Auguštan Pentek.
Prema njezinim riječima tema neriješenih zemljišnih pitanja duboko je ukorijenjena u naše društvo i koči razvoj naše zajednice te ugrožava pravnu sigurnost naših građana.
- Svi smo svjesni da su procesi digitalizacije i napredak u administraciji pozitivni koraci, ali oni nisu dovoljni da bi se uhvatili u koštac s izazovima koji nas muče. Živimo u zemlji u kojoj u katastru imamo jedne podatke, u gruntovnici druge i u nekim slučajevima stotinjak suvlasnika, a naposljetku ispada da su najtočniji podaci još uvijek oni iz Austro-ugarske. Zemljišna knjiga je temelj svakog vlasništva, a u Hrvatskoj s time imamo ozbiljan problem koji stoji na putu napretku i uređenom društvu – istaknula je Auguštan Pentek.
Osim što neriješeni odnosi i neusklađenost podataka između zemljišnih knjiga i katastra predstavljaju prepreku investicijama i planiranju, oni predstavljaju problem sugrađanima, bilo da se radi o fizičkoj ili pravnoj osobi.
– Radi se o još jednom financijskom opterećenju koje bi se moglo izbjeći kada bi se potrudili urediti sustav. Ne možemo ignorirati činjenicu da su mnogi od nas u potrazi za pravdom suočeni s dodatnim troškovima i komplikacijama, stoga je ključno da pružamo konkretne poticaje vlasnicima nekretnina da riješe svoja zemljišno-knjižna pitanja. Financijska pomoć, olakšice i smanjenje troškova postupaka trebaju biti naš prioritet – navela je saborska zastupnica SDP-a i drago joj je što je državni tajnik uvažio primjedbu koju je iznijela ovdje u sabornici tijekom prvog čitanja Prijedloga Zakona.
- Naime da niste prihvatili tu primjedbu brisanjem članka 31. Nacrta zakona, građanima koji bi vodili ZK postupke nepotrebno bi se povećao financijski izdatak jer bi se za svaku česticu vodio poseban, pojedinačan ZK postupak. Takvim povećanjem nepotrebnog broja predmeta opteretilo bi se i pravosuđe. Ovaj potez je omogućio pojednostavljenje postupka i svakako je dobar korak prema naprijed. Uklanjanjem nepotrebnog financijskog opterećenja za nasljednike i kupce stvaramo poticajno okruženje rješavanja zemljišno-knjižnih predmeta – pojasnila je Auguštan Pentek.
Nadovezala se kako to i dalje nije dovoljno, jer obnova zemljišnih knjiga mora biti jasno definirana, naša zajednica kao i mnoga druga područja još uvijek čekaju na rješavanje pitanja koja su ostala neriješena.
– Tu ću dodati i vlastiti primjer mog grada, na sudu u Zlataru, gdje su zemljišne knjige izgorjele još 1945. godine te je vlasnicima i investitorima otežan upis. Zato sam i prošli puta pitala i napomenula na koji način se određuju prioriteti obnova zemljišnih knjiga, smatram ako takvi slučajevi nisu prioritet, ne znam koji su. S obzirom na to spremni smo pružiti podršku državi u tom procesu jer vjerujemo da je suradnja ključ uspjeha. Nije li žalosno da postupak uvođenja reda za jednu manju parcelu u ruralnoj sredini košta gotovo jednako kao i sama nekretnina, a koliko samo takvih slučajeva u Hrvatskoj ima, zar mislite da ćemo tako potaknuti građane da krenu u rješavanje zemljišnih knjiga? Da bi riješili vlasničke odnose naši građani moraju angažirati odvjetnike, javne bilježnike, a svaka promjena ili upis podrazumijeva i plaćanje biljega – kazala je saborska zastupnica Auguštan Pentek.
Nadalje, smatra da svakako treba smanjiti financijsko opterećenje, reformirati postojeću proceduru, smanjiti birokraciju i pojednostaviti postupke te uskladiti rad gruntovnice i katastra.