Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

I Ludbreg dobio „Šumu hrane“, dinamičan ekosustav dizajniran da oponaša strukturu i funkcije prirodne šume

Autor: sjeverhr
I Ludbreg dobio „Šumu hrane“, dinamičan ekosustav dizajniran da oponaša strukturu i funkcije prirodne šume

“Šuma hrane” je permakulturni ekosustav koji pruža organski uzgojenu, kemijski netretiranu hranu ljudima, ali i životinjama.

Kako bi dodatno doprinijeli ublažavanju klimatskih promjena i očuvanju vlažnih staništa u Europskoj Amazoni, regionalna podružnica svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF Adria i gradsko komunalno poduzeće Lukom d.o.o. u suradnji s GKP Komunalac iz Koprivnice posadili su prvu “šumu hrane” u Ludbregu.

- Uz rijeku Bednju uz pomoć naših organizacijskih partnera zasadili smo preko 50 vrsta voćaka te aromatično bilje i druge sadnice. Ništa se neće tretirati kemikalijama, a svake godine dodat ćemo nove kulture. Sve se prekriva slamom kako bismo spriječili nastanak korova. U akciji nam pomažu učenici Osnovne škole Ludbreg i Srednje škole Ludbreg što daje dodatan značaj cijelom projektu – rekao je Krešimir Horvat, direktor Lukoma.

“Šuma hrane” je dinamičan ekosustav dizajniran da oponaša strukturu i funkcije prirodne šume. Čini je više katova vegetacije – visoka stabla, jestive voćne vrste, grmovi, trajne cvjetnice i prizemne biljke – koji su pažljivo odabrani kako bi se stvorio održiv i produktivan ekosustav. Plodovi i sjemenke voćaka u takvom su ekosustavu istovremeno hrana i za ljude, i za mnoge životinjske vrste.

Image

Na obali rijeke Bednje tako su vrijedne ruke posadile jabuke, kruške, dunje, višnje, šljive, breskve, mušmule, borovnice, aroniju, ogrozd, ribizl, maline, jagode, lavandu, začinsko bilje, jaglace, grah i grašak.

Ovaj koncept daje prioritet bioraznolikosti tako što uključuje širok spektar biljnih vrsta, ne samo stabala voća. Ta raznovrsnost privlači različite životinje, uključujući korisne insekte i oprašivače te tako stvara otporniji i uravnoteženiji ekosustav u odnosu na monokulturni voćnjak. “Šume hrane” su dizajnirane da budu samoodržive, tj. da se biljke međusobno podržavaju. To smanjuje potrebu za vanjskim intervencijama poput dodavanja mineralnog gnojiva i pesticida, što čini šumu hrane ekološki prihvatljivijom i održivijom.

Osim što proizvode hranu, “šume hrane” pružaju širok spektar dodatnih ekosistemskih usluga poput poboljšanja zdravlja zemlje, povećanja zadržavanja vode, pohranjivanja ugljičnog dioksida i osiguravanje staništa za divlje životinje. Sve ovo dodatno doprinosi ukupnoj otpornosti i zdravlju ekosustava.

Podijeli članak:

Najnovije

/
/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?