Saborska zastupnica i načelnica Konjščine gostovala je u emisiji Studio 4 na HRT-u, a tema je bila život u malim općinama. Govorila je o životu u malim sredinama, komunalnoj infrastrukturi, demografskim mjerama i ostalim važnim temama koje se tiču općine Konjščina.
Između ostalog Anita Curiš Krok je naglasila kako je u Konjščini i manjim općinama lijepo živjeti, gospodarstvo se dobro razvija, a njena Općina nudi niz poticajnih mjera za mlade i djecu kako bi ostali živjeti tamo, a tu je niz kapitalnih projekata koji će svakako poboljšati uvjete života u Konjščini.
Na početku je rekla kako prema posljednjem popisu stanovništva, općina broji 3.318 stanovnika i to je ujednačen broj prema onom popisu od ranije.
- Nešto je više mladih do 18 godina, nego starijih od 65 godina, ali naravno najviše je osoba koje su radno sposobne, od 15 do 65 godina. Iznimno nas veseli da se vidi potreba za dječjim vrtićima, da se vidi porast mladih obitelji. Smatram da svaka lokalna zajednica, treba osigurati kvalitetne usluge koje usklađuju privatno i profesionalno, moramo ulagati u organizaciju slobodnog vremena za naše mlade obitelji i stanovnike kako bi oni ostali kod nas ili bi došli živjeti kod nas – istaknula je Curiš Krok.
Potom se osvrnula na razne pogodnosti koje Konjščina nudi mladim obiteljima.
– Naša općina je relativno blizu grada Zagreba, ali nažalost općina Konjščina je veoma loše povezana s gradom Zagrebom, a 30 % stanovništva radi dnevnu migraciju prema Zagrebu i zbog toga je vrlo korisno bilo uvođenje nekih mjera, posebice za mlade obitelji kako bi se one zadržale kod nas. Na primjer prilikom mojeg dolaska na čelo Općine, vrtić je radio do 15.30 sati, to roditeljima nije odgovaralo jer za to vrijeme ne stignu doći po djecu, stoga smo produžili rad vrtića. Također, uveli smo i mjeru majke poduzetnice, za žene koje osnuju svoj obrt ili d.o.o. ili poljoprivredno gospodarstvo, da mogu dobiti godinu dana besplatnog vrtića. Uveli smo i stambene mjere za mlade obitelji koje kupuju prvu nekretninu ili dograđuju kuću ili uređuju nekretninu i za to od Općine mogu dobiti 3000 eura, a tu je i mjera za mlade obitelji koje se bave poljoprivredom– pojasnila je načelnica i dodala kako od ove školske godine prvi puta u povijesti općine imaju produženi boravak.
- Podignuli smo naknade za novorođenčad i uveli dodatne pakete od 2022. godine. Prvi puta u povijesti općine, djeca su išla i na 10-dnevnu školu plivanja na more na Jadran i to smo sufinancirali, a u zadnje dvije godine uloženo je preko 2,5 milijuna eura u infrastrukturu kako kroz nerazvrstane ceste, tako i kroz protupotresnu obnovu, a rade se i dječja igrališta – napomenula je načelnica Konjščine.
Narednih tjedana se počinje raditi glavni park u centru Konjščine, a prema riječima načelnice trude se da se parkovi rade u svim mjesnim odborima. Važno za istaknuti je kako je prije mjesec dana završena i dogradnja dječjeg vrtića s dodatnih 40-ak mjesta za mališane.
- Kroz nekih mjesec dana bi trebali početi radovi na jednoj prenamjeni prostora za još dodatnih 18 mjesta, tako da svako dijete ima svoje mjesto u vrtiću, a sufinanciramo i logopedske usluge. Sa Županijom je dogovoreno i na proljeće bi trebala napokon krenuti izgradnja sportske dvorane. Često volim istaknuti da je ulaganje u infrastrukturu vrlo bitno jer moramo osigurati našim ljudima slobodno vrijeme koje će provoditi sa svojom djecom i to kod nas, budući da smo mala sredina, često rade udruge i mi dodatno financiramo udruge i vatrogasce da se djeca uključe i kvalitetno provode svoje vrijeme. Ovakve mjere su bitne jer upravo one čine tu kvalitetu života – ispričala je Curiš Krok.
Ali postoje i neki problemi, koje hitno treba riješiti, a načelnica kaže kako je to državna cesta Konjščina-Komin.
- Ja vrlo često i kao saborska zastupnica u Saboru komuniciram tu temu. Na toj cesti je koncentrirano apsolutno sve gospodarstvo, mogu čak reći najveće gospodarstvo cijelog istoka Krapinsko-Zagorske Županije. Ti gospodarstvenici ostvaruju prihod preko 300 milijuna eura, a cesta je u katastrofalnom stanju i mislim da nigdje u Hrvatskoj ne postoji takva državna cesta. Ono na čemu mi radimo i što je u našoj ingerenciji, to su nerazvrstane ceste po našoj općini, a bilo je i ulaganja od strane Županijske uprave za ceste Krapinsko-Zagorske Županije u nekoliko prometnica. A drugi veliki problem je željeznički promet i pruga Zagreb-Varaždin. Za nju se najavljuje neka modernizacija, ali ta pruga se nažalost radila još za vrijeme Austro-Ugarske – prokomentirala je cestovnu i željezničku infrastrukturu načelnica Konjščine.
Također, načelnica se osvrnula i na proračun koji je ove godine planiran u iznosu od 5,5 milijuna eura, a u njega su uključena dva velika projekta - gradnja sportske dvorane i prenamjena jedne zgrade u centru mjesta, u Interpretacijski centar rudarsko-energetske baštine, a tu je i niz drugih projekata koji su planirani.
– To je obnova Društvenog doma u Galovcu, a spreman je projekt i građevinska dozvola za kompletnu rekonstrukciju sportskih terena, sportskog igrališta i gradnju teniskog igrališta. I za njih čekamo natječaje. Tu je i niz tih nerazvrstanih cesta. Imamo problem s jednom cestom u zaseoku Klimen, jer smatram da zbog loših kriterija indeksa razvijenosti općina i određivanja brdsko-planinskog prostora, mi manji, ruralni dijelovi ne prolazimo na natječajima – naglasila je načelnica i za kraj kazala kako je Konjščina mjesto gdje mlade obitelji koje se doseljavaju mogu osjetiti jednu pripadnost zajednici i osjetiti sigurnost za rast i razvoj svoje djece.
- Mi kao lokalna zajednica i dalje ćemo se truditi da im omogućimo to kroz kvalitetne mjere, ali veliki dio je i na državi jer država treba omogućiti da se manjim ruralnim sredinama ravnomjernije podjeljuju sredstva – zaključila je Curiš Krok.
FOTO: Screenshot HRT