Preljub je tema o kojoj svi vole pričati – ali potajno. Zaintrigira nas kad čujemo da je neka slavna osoba uhvaćena “in flagranti”, a statistike o tome tko najviše vara – i zašto – postaju gotovo društveni horor-skandal. No, kada se skine sloj tabua i senzacionalizma, ostaje pitanje: koja nacija doista najviše vara u vezama i brakovima?
Francuzi: ljubavnici bez krivnje?
Kada pomislimo na varanje, mnogima prvo na pamet padne – Francuska. Njihova kultura ljubavi, flerta i šansona često romantizira preljub. Jedno francusko istraživanje pokazalo je da gotovo polovica ispitanika priznaje kako su barem jednom prevarili partnera – i to bez osobitog osjećaja krivnje. Za mnoge je to „sloboda izražavanja osjećaja“, a ne moralni pad.
Tajland i Južna Koreja: skrivena lica preljuba
Zanimljivo je da su azijske zemlje, koje često povezujemo s tradicionalnim obiteljskim vrijednostima, također visoko na ljestvici. U Tajlandu, preljub nije rijetkost – a često je i društveno prihvaćen, osobito među muškarcima. Južna Koreja, iako moderna i urbanizirana, bilježi rastući broj afera, uz popularnost aplikacija za tajne spojeve i povećani pritisak na vanjski uspjeh i brak "po dužnosti".
Skandinavci: liberalni, ali lojalni?
Suprotno očekivanjima, nacije poput Šveđana ili Danaca, koje imaju liberalan pogled na seksualnost, zapravo bilježe niže stope preljuba. Otvorenost u komunikaciji i partnerskoj ravnoteži može igrati veliku ulogu. Kada je sve na stolu – lakše je ostati vjeran.
Amerikanci i Britanci: između moralnosti i iskušenja
SAD i UK redovito vode visoke brojke u anketama o nevjeri. Prema nekim istraživanjima, oko 20% Amerikanaca priznaje da su prevarili svog bračnog partnera, dok Britanci navode kako čak 1 od 5 brakova ima barem jednu aferu tijekom trajanja. Visok tempo života, radna kultura i digitalna dostupnost dodatno dolijevaju ulje na vatru.
A gdje smo tu mi?
Zemlje poput Italije, Španjolske i Hrvatske često gaje strastvene odnose – i još strastvenije afere. Iako ne postoje precizne statistike za sve države regije, neformalna istraživanja i aplikacije za diskretne avanture pokazuju da Balkan nije imun na iskušenja. Tradicionalne vrijednosti često se sukobljavaju s modernim načinima života – i rezultat zna biti upravo prevara.
Zašto uopće varamo?
Bez obzira na zemljopisne koordinate, razlozi su često slični: nezadovoljstvo, dosada, emocionalna praznina, želja za uzbuđenjem ili – jednostavno – prilika. Kulturne norme mogu oblikovati stav prema preljubu, ali srž problema (ili izazova) gotovo je uvijek osobna.
Prema podacima stranice IllicitEncounters (UK), najviše korisnika dolazi iz srednje klase i između 35 i 50 godina.
Francuska ima izreku: “U ljubavi i ratu sve je dopušteno” – koja se često koristi i kad je riječ o varanju.
Skandinavske zemlje bilježe najmanje razvoda zbog preljuba, jer često imaju liberalniji pogled na povremene afere
Što vi mislite – je li vjernost precijenjena ili temelj svakog zdravog odnosa?
foto: ilustracija