Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

Peto, viteško izdanje „Ljetne muzezancije” u Varaždinu bilo je pun pogodak: Djeca su se odlično zabavila, a pritom i mnogo naučila

Autor: Martina Lončar Petrinjak
Peto, viteško izdanje „Ljetne muzezancije” u Varaždinu bilo je pun pogodak: Djeca su se odlično zabavila, a pritom i mnogo naučila

U utvrdi Stari grad u Varaždinu je od 15. do 19. srpnja održano peto izdanje „Ljetne muzezancije”, programa besplatnih edukativno-kreativnih radionica za djecu u dobi od osam do 11 godina u organizaciji Gradskog muzeja Varaždin.

Ovogodišnje izdanje osmišljeno je u viteškom izdanju u duhu renesansnog doba, kad je dotadašnja gotička utvrda pregrađena u renesansni tip utvrde Wasserburg. Peta „Ljetna muzezancija” bila je zamišljena kao renesansni viteški turnir za djecu, s aktivnostima i igrama vezanima uz način života u 16. stoljeću kako bi se sudionicima približilo život i običaje ljudi toga vremena.

Pokazalo se to kao pun pogodak, rekla nam je muzejska pedagoginja u GMV-u Jelena Petković, jer su djeca pokazala vrlo veliki interes i odlično se zabavila, a pritom i mnogo naučila, dokazavši kako odlazak u muzej može biti itekako zabavan. U programu je sudjelovalo 25 sudionika, a da se djeca rado priključe ovim ljetnim aktivnostima, svjedoči i činjenica da ima i „veterana” koji u „Muzezanciji” sudjeluju od 2020. godine. Opisala je Petković potom aktivnosti kojima su se djeca bavila tijekom pet dana „Muzezancije”.

– Prvi dan smo upoznali utvrdu Stari grad, podsjetili se kada je izgrađena i zašto je bila važna kroz povijest te smo izrađivali drvene pločice sa svojim imenima koje su djeca nosila svaki dan radi boljeg međusobnog upoznavanja. Drugi dan su sudjelovali u maloj školi kaligrafije koju su uspješno savladali, upoznavši se s umjetnosti krasopisa. Treći dan je osmišljen turnir sa samostrelom, gdje su djeca upoznala i koristila autentične rekvizite. Četvrti dan smo oslikavali drvene štitove s grbom obitelji Erdődy, važne za povijest utvrde, a u petak je uslijedilo veliko finale, pravi viteški turnir u kostimima i s mekanim oružjem – rekla je Jelena Petković.

Kako je pojasnila, neposrednim sudjelovanjem u viteškom turniru, izradi rukotvorina, renesansnim igrama i sličnim aktivnostima djeca su na interaktivan način učila o povijesti, zanatima i običajima iz 16. stoljeća, uz upotrebu autentičnih rekvizita vezanih uz povijest utvrde Stari grad, najvažnije kulturno-povijesne znamenitosti u gradu Varaždinu.

– Djeca su uživala u oazi hlada kod Žitnice, a viteško izdanje „Muzezancije” posebno im se svidjelo. Sve ovogodišnje aktivnosti osmišljene su s ciljem upoznavanja djece s njihovom bogatom kulturnom baštinom koja se čuva u Gradskom muzeju Varaždin, a realizirane su u suradnji s udrugom „Manufactura Historica“ koja promovira stare zanate i običaje na sličnim manifestacijama povijesnog karaktera – istaknula je Petković.

Uz muzejsku pedagoginju varaždinskog Gradskog muzeja, radionice su vodili i Irena Dolenec i Neven Šego iz spomenute udruge „Manufactura Historica”, koji imaju puno iskustva u prezentaciji različitih povijesnih razdoblja te sami izrađuju autentične povijesne rekvizite za radionice.

– Isto tako, svi smo nosili autentične kostime u duhu renesansnog razdoblja, kada je i utvrda pregrađena u renesansni tip utvrde Wasserburg. Moj kostim izradio je Mladen Jerneić grof Erdődy, kazališni kostimograf. Za potrebe „Muzezancije” posudili smo i spravu za mučenje od obitelji Mrazović, stup srama, koju su djeca odmah željela isprobati – kazala je još muzejska pedagoginja Jelena Petković.

Za kraj je najavila da se već kuju i veliki planovi za edukacijsku djelatnost povodom 100. rođendana Gradskog muzeja Varaždin koji će se obilježiti iduće godine.

foto: Gradski muzej Varaždin
mlpetrinjak/sjever.hr
20.07.2024.

Podijeli članak:

/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?