Now Reading:
ZASLUŽILI SU! Darivateljima krvi u Krapini uručena priznanja: „Plemenitom i humanom gestom spasili su mnoge živote”
Full Article 3 minutes read

ZASLUŽILI SU! Darivateljima krvi u Krapini uručena priznanja: „Plemenitom i humanom gestom spasili su mnoge živote”

U 2021. godini u organizaciji društava Crvenog križa su prikupljenim dozama krvi podmirene sve iskazane potrebe zdravstva za krvnim pripravcima u Hrvatskoj, a najveća zasluga pripada onima koji krv dobrovoljno daruju i na taj način spašavaju živote.

Povodom 25. listopada – Dana dobrovoljnih darivatelja krvi u RH, u petak je u Krapini upriličena svečana dodjela priznanja darivateljima-jubilarcima.

Petar Bedeniković predsjednik Društva Crvenog križa KZŽ i sam je bio darivatelj krvi, a počeo je davnih godina, kad je još bio maturant.
-Nakon dvije sušne covid godine, došlo je vrijeme da našim darivateljima omogućimo malo ugodnog druženja i podijelimo im nagrade koje su zaslužili odricanjem i darivanjem krvi da spase živote. Troje ljudi koji su danas ovdje krv je darivalo 125 puta, a u našim društvima ima darivatelja koji su krv darivali i više puta. U našoj knjizi „100 plus darivatelji” imamo 186 darivatelja koji su 100 i više puta dali krv – istaknuo je Bedeniković.

Jedan od onih koji su krv darivali već 127 puta je 62-godišnji Franjo Vučilovski koji je postao darivatelj 1982. godine.
-Uvijek sam se htio uključiti u nekakav humanitarni rad pa sam vidio da je darivanje krvi također humanitarno pa sam se za to odlučio. Nastavit ću darivati krv dok god će me zdravlje služiti, a da se ponovo rodim, opet bi se trudio pomoći ljudima koliko god mogu – rekao je Vučilovski.

Zvjezdana Tretinjak iz Svetog Križa Začretja krv je darivala 59 puta, a nastavila je ono što su zapravo započeli njezini roditelji koji su krv dali više od stotinu puta, a istim stopama idu i njezin suprug i sin.
-Kraj toliko davanja, vjerojatno sam nekome spasila život, ali ne bih voljela znati kome jer to zapravo i nije važno. Sve je na dobrovoljnoj bazi, svatko tko želi može to napraviti. Par minuta vremena, a spasiš nekoga – izjavila je Tretinjak.

Uime župana Željka Kolara, na svečanosti je bila Miljenka Mužar, savjetnica za socijalnu skrb i mlade Krapinsko-zagorske županije koja je istaknula da ljude koji su svojom plemenitom i humanom gestom spasili brojne živote treba na neki način i nagraditi.
-Unatoč svim napredcima medicine i postignućima još uvijek nije moguće nadomjestiti krv kao dragocjenu tekućinu i zato ovim putem posebno zahvaljujem što su doprinijeli zajednici i društvu. Kod svih društava Crvenog križa u Krapinsko-zagorskoj županiji može se darivati krv. Postoji Društvo Crvenog križa KZŽ koje okuplja šest gradskih društava koji djeluju na području naše županije – podsjetila je Mužar.

Inače, od gradskih društava Crvenog križa Krapinsko-zagorske županije, najveći postotak darivanja krvi ima GDCK Krapina koje je s 8,36 doza na 100 stanovnika na 7. mjestu u RH, a Krapinsko-zagorska županija zauzela je 4. mjesto u dobrovoljnom darivanju krvi sa 6,23 posto. Rezultat je to dobrog rada svih gradskih društava na području županije, naglašeno je, a mi ćemo dodati da su za to ipak najzaslužniji svi oni humani, nesebični ljudi koji se odazivaju organiziranim akcijama – dobrovoljni darivatelji najdragocjenije tekućine.

a.kučić/sjever.hr
22.10.2022.

Input your search keywords and press Enter.