Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Međimurje

Vlada u Čakovcu: glavne teme priuštivo stanovanje, zdravstvena skrb i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, evo što kažu Posavec i Kolar

Autor: A. Kučić
Vlada u Čakovcu: glavne teme priuštivo stanovanje, zdravstvena skrb i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, evo što kažu Posavec i Kolar

Nacionalni plan stambene politike, zdravstvena skrb, socijalno uključivanje te odgoj i obrazovanje djece s teškoćama i invaliditetom i unaprjeđenje digitalnih usluga prema građanima bile su glavne teme sastanka Vlade RH sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina, održanog u srijedu u Čakovcu.

Sastankom je predsjedao premijer Andrej Plenković koji je istaknuo da je smisao ovih sastanaka koji se održavaju dvaput godišnje razmotriti specifične teme, unaprijed dogovorene i elaborirane od strane nadležnih ministara, razmjena mišljenja i držanje ključnih aktera diljem Hrvatske u potpunosti u tijeku s aktivnostima Vlade oko tema važnih za hrvatske građane i gospodarstvo.

- Danas smo odabrali Nacionalnu stambenu politiku koja će uz naše nastojanje za većim ekonomskim i socijalnim standardom građana, a on se prije svega očituje i u većim plaćama i u većim mirovinama, a taj treći aspekt je priuštilo stanovanja, stoga i nacionalna stambena politika koja ujedinjuje i djelovanje u nadležnosti ministarstva koje vodi Branko Bačić, ali jednako tako i porezne politike, aspekata koji su odnose na turizam, na demografsku revitalizaciju, dakle na istinski multiresorni pristup. Cilj je omogućavanja priuštivog stanovanja našim mladim sugrađanima, mladim obiteljima od njihove kreditne sposobnosti, pa do cijena najma i cijena kvadrata stana u različitim dijelovima Hrvatske. Ta zadaća je vrlo zahtjevna, međutim, naš je cilj pokrenuti procese koji će ići in favorem mladih i mladih obitelji, kako bi rješavali svoje stambeno pitanje – rekao je premijer.

Kako je istaknuo, druga tema, također izrazito važna diljem Hrvatske gdje postoji visoki senzibilitet svih dužnosnika na različitim razinama vlasti, a naravno i roditelja, su pitanja koje su vezana uz ranu intervenciju, za djecu sa poteškoćama, za djecu s invaliditetom.

- Želimo da zajedničkim naporima i Ministarstva zdravstva, i Ministarstva socijalne politike, i Ministarstva obrazovanja, pristupimo rješavanju ovog problema koji će biti društveno koristan i pravovremen. Već je konstatirano da je indikativan broj djece koji odgađa upisivanje, recimo u prvi razred osnovne škole. To je povezano i sa sve većim traženjima pomoćnika u nastavi koja, prema izlaganjima nekih župana, nekada djeluju opravdana, nekada i ne, u smislu da postoji jedan ležerniji pristup prevelikih zahtjeva. Stoga ćemo zatražiti, već sam danas dobio potporu svih župana i članica i članova Vlade, da nam upravo ovi nadležni ministri pripreme elaborat kako bi se i na znanstvenim temeljima prije svega utvrdile činjenice i formulirale određene preporuke za provođenje pojedinih politika u ovom segmentu jer moramo računati na to da nam je zdravlje mladih što prije, ulaganje u zdravu budućnost hrvatskog društva i kreiranje odgovornih mladih ljudi koji će pridonijeti općem boljitku – kazao je Plenković.

Image

Treća je tema sastanka bila digitalna transformacija, a premijer je istaknuo da je na početku njihovog mandata 2016. godine svega 700 tisuća hrvatskih građana koristilo sustav e-građani, dok ga danas koristi 2 milijuna građana

- Znači da smo povećanjem broja usluga, učinkovitosti i prohodnosti sustava privukli sve veći broj naših građana da budu korisnici ovoga sustava koji je zamišljen za to da im olakša komunikaciju i korištenje podacima različitih i resora i registara. Nastaviti ćemo na tom tragu jer brzo uključivanje Hrvatske u sve ono što donosi digitalno doba, mi u njemu jesmo, ali da budu brži, učinkoviti i najpripremljeniji i najfleksibilniji, bit će bolji od drugih, to je povezano i sa konkurentnošću i inovacijama jer se digitalno društvo odnosi i na digitaliziranje državnih tijela, digitaliziranje društva i digitaliziranje gospodarstva – naglasio je predsjednik Vlade.

„Inflacija ispod 3 posto, proračunski manjak iznad 2 posto, visoka zaposlenost...”

Plenković je istaknuo kako je u Hrvatskoj jedna od ključnih tema državni proračun usvojen prošlog petka. Kazao je kako je od strane Vlade u ovoj godini planiran gospodarski rast na oko 3,6 posto, a HNB-a na 3,7 posto te se pohvalio još nekim podacima.

- Imamo preko 1.700.000 osiguranika, nezaposlenost je svega na 90.000, što je između 4 i 5 posto, prirodna nezaposlenost, inflacija je u okvirima, proračunski manjak u okvirima, što znači da smo nakon dvije godine članstva u europodručju u potpunosti stabilni po kriterijima europskog semestra ekonomskoga upravljanja. Dakle, rapidno smanjenje udjela javnoga duga u BDP-u s vremena korone na 57,4, inflacija ispod 3 posto, proračunski manjak nešto iznad 2 posto, i naravno visoka zaposlenost, niska nezaposlenost i kreditni rejting na razini A, kao i kontinuirano povećanje plaća i mirovina. Na tom tragu ćemo nastaviti našu politiku u trećem mandatu i intenzivnu suradnju sa županijama zbog višerazinskog upravljanja u Hrvatskoj, njihovog doprinosa u politici ravnomjernog regionalnog razvoja, koja je jedna od najbitnijih politika koju provodimo u proteklih osam godina – zaključio je premijer Plenković.

Image

Nacionalni plan stambene politike

Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić je govoreći o Nacionalnom planu stambene politike, koji je u fazi donošenja te bi trebao ići u javno savjetovanje krajem godine, istaknuo da on podrazumijeva tri cilja; priuštivo stanovanje, održivo kvalitetno stanovanje i prostor u funkciji stanovanja. Otkrio je i da bi Vlada trebala donijeti Nacionalni plan u veljači iduće godine.

- Želimo, s obzirom na trenutnu situaciju u Hrvatskoj, našim mladim obiteljima, našim mladim sugrađanima, dostupno priuštivo stanovanje, brojnim mjerama koje su u rukama Vlade Republike Hrvatske, a to su četiri bitne poluge - porezna, financijska, zemljišna i ekološko-energetska, omogućiti ostvarivanje tih triju ciljeva. U tom smislu, nas iduće godine očekuje značajan broj donošenja novih i izmjena postojećih zakona, kako bi na tržište podignuli što je moguće veći broj stambenih jedinica. Kako bi taj program ostvarili već sada, državne nekretnine su krenule u postupak rekonstrukcije i obnove stanova u državnom vlasništvu kojim upravlja moje ministarstvo, a negdje ih je oko tisuću. Drugi program odnosi se na svojevrsno javno privatno partnerstvo u kojem država pruža ruku našim sugrađanima i u njihovo ime i za njihov račun, na principu javno privtanog partnerstva omogućili bi da se ti stanovi iznajmljuju i da vlasnik stana dobije unaprijed gotovo cjelokupan iznos na koji bi taj stan bio iznajmljen našim mladim sugrađanima, a naši mladi sugrađani, koji bi u taj isti program ušli, po cijeni priuštive najamnine, te stanove koristili – rekao je Bačić.

Dodao je da je vrlo važan pravac izgradnja novih stambenih jedinica gdje Vlada pruža ruku suradnje prije svega velikim gradovima te gradovima i jedinicama lokalne samouprave gdje je vrlo težak pristup  priuštivom stanovanju, s obzirom na vrijednost i cijene nekretnina. 

Bačić je istaknuo i da od 1. siječnja 2025. kreće s programom povrata poreza na promet nekretnina u cijelosti i 50 posto plaćanje PDV-a prilikom kupoprodaje prve stambene jedinice. 

Image

Sastanku u Čakovcu nazočio je i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs koji je, između ostalog, govorio o inkluzivnosti učenika s posebnim potrebama u obrazovni sustav

- Mi imamo nešto oko čega se međuresorno moramo itekako uhvatiti u koštac, a to je povećanje broja učenika s posebnim potrebama u smislu onih kojima je potrebno prilagoditi nastavu. Drugi dio, koji tu negdje u trendu, iako je ovaj jako zabrinjavajući u zadnjih deset godina, dvostruko veći, je odgađanje upisa u prve razrede gdje se procjenjuje da djeca ne vladaju određenim vještinama, ne vladaju mogućnošću zadržavanja koncentracije, što je sve bitno za prvi razred. Tu vidimo određeno rješenje, dugoročno, a to je ovaj vladin program izgradnje dječjih vrtića i uvođenje obavezne predškole gdje će se u principu jedan dio ovih negativnih faktora, elemenata ispraviti u predškoli koja je predviđena za 700 sati intenzivnog izvođenja nastave – rekao je ministar Fuchs.

Image

Riječ domaćina i drugih župana

Domaćin današnjeg sastanka, međimurski župan Matija Posavec istaknuo je da su teme o kojima je bilo riječi na sastanku iznimno važne za funkcioniranje lokalnih i regionalnih samouprava te da je ovakav format komunikacije s Vladom koristan. 

- Ono što bih ja kao domaćin htio istaknuti su lokalne teme koje su nas itekako interesirale. Prije samog sastanka, predsjednik Vlade je posjetio Međimursku županiju i bili smo u zgradi na jednom sastanku, zajedno s ministricom zdravstva, doktoricom Hrstić i ministrom obrazovanja doktorom Fuchsom. Otvorili smo teme o obrazovanju i zdravstvu koje su nama izuzetno važne, s obzirom na ulaganja i na skrb i potrebu i specifičnost lokalnog stanovništva. Ono što mi želimo je da sve naše škole budu u jednosmjenskoj nastavi vrlo brzo. U tu svrhu iz NPOO-a prijavljeno je 17 projekata, trenutno smo na 12 suglasnosti i još pet čekamo i prema prvim predviđanjima bi natječaji za izvođače radova trebali krenuti početkom 2025. godine – naglasio je župan.

Kada je riječ o zdravstvenoj skrbi, pred Međimurskom je županijom strateški projekt- Centar palijativne skrbi, dodao je Posavec podsjetivši da ulaganja Županije u zdravstvo u posljednjih pet godina iznose više od 30 milijuna eura iz izvornih prihoda.

- S obzirom na aktualnu situaciju da sekundarnim zdravstvenim ustanovama upravlja država, projekt ne možemo početi, unatoč činjenici da imamo građevinsku dozvolu, bez suglasnosti resornog ministarstva, Vlade u cjelini. Drago mi je da sam u tom projektu  dobio i podršku predsjednika Vlade, pa ako sve bude u redu tu bi javni natječaj trebao vrlo brzo krenuti, s obzirom da su u županijskom proračunu osigurana djelomična sredstva za realizaciju tog projekta – kazao je župan.

Dodao je da premijera i članove Vlade upoznao i s gospodarskom snagom Međimurja.

- Ta snaga, pogotovo u izvozu, prednjači u Hrvatskoj u udjelu zaposlenih u ukupnom stanovništvu u robnoj razmjeni s inozemstvom i u jednoj snažnoj i zdravoj gospodarskoj aktivnosti koja se ovdje provodi u viskom iskorištavanju europskih sredstva u komunalnoj i prometnoj infrastrukturi koja je vrlo razvijena i jednom onakvom energijom i željom ćemo nastaviti i dalje razvijati i Međimurje i sjever Hrvatske – zaključio je Posavec.

Image

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar kazao je kako o sastanka s Vladom očekuje da dobiju informacije iz prve ruke što se sa svim zakonskim izmjenama želi postići, jer kako kaže župan, često u samom zakonu nije baš najjasnije koji je cilj. 

-Najbitnija tema za nas je NPOO, Mehanizam za oporavak i otpornost odnosno investicije u obrazovanju za cjelodnevnu ili jednosmjensku nastavu. Ono na što posebno posvećujemo pažnju je sve vezano za djecu s posebnim potrebama, osobama s invaliditetom s obzirom na Centar za odgoj i obrazovanje za djecu s posebnim potrebama koji imamo u Krapinskim Toplicama. 

Image

Podijeli članak:

/
notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?