Povodom Europskog dana svjesnosti o antibioticima koji se svake godine obilježava 18. studenog, u utorak je u prostorijama Koprivničko-križevačke županije održana konferencija s ciljem podizanja svijesti o odgovornoj upotrebi antibiotika. Ovaj događaj dio je šire kampanje koja se provodi u sklopu projekta „Upravljanje primjenom antimikrobnih lijekova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Koprivničko-križevačkoj županiji“.
Na početku konferencije sve prisutne pozdravio je zamjenik župana Ratimir Ljubić koji je naglasio kako se projekt, odnosno kampanja „Upravljanje primjenom antimikrobnih lijekova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Koprivničko-križevačkoj županiji“ u ovom obliku provodi od 2019. godine. Istaknuo je kako projekt provodi Tim za antimikrobno upravljanje OB Koprivnica u kojem surađuju liječnici obiteljske medicine, bolnički i javnozdravstveni stručnjaci, a Županija od početka financijski i organizacijski podržava ovu kampanju.
- Ponosni smo što je upravo iz naše županije odnosno koprivničke bolnice krenuo ovaj projekt koji ima nacionalni odjek i što je OB Koprivnica prva u Hrvatskoj provela nadzor potrošnje antibiotika na odjelima i smanjila njihovu upotrebu - rekao je Ljubić.
Podršku ovom projektu pružaju svi ravnatelji i ravnateljice zdravstvenih ustanova, a uime prisutnih obratio se ravnatelj OB Koprivnica Mato Devčić koji je naglasio odličnu suradnju Opće bolnice i mikrobiološkog laboratorija koja doprinosi boljem ishodu liječenja za pacijente te doprinosi projektu.
- Ovaj projekt je omogućio smanjenje smrtnosti i pokazao iznimnu vrijednost. Kao ravnatelj bolnice već devet godina sudjelujem u ovom projektu te sam ga uz pomoć svojih suradnika, uspio promovirati i na nacionalnoj razini. Prepoznati smo kao županija koja je uvijek korak ispred u određenim procesima, pa tako i u ovom - istaknuo je Devčić.
Članice Tima za antimikrobno upravljanje Opće bolnice Koprivnica, prvog takvog tima u Hrvatskoj, predstavile su svoja iskustva i rezultate u borbi protiv nepravilne primjene antibiotika.
Specijalistica infektologije i voditeljica Tima, Vesna Mađarić govorila je o opasnostima prekomjerne i nepravilne primjene antibiotika te važnosti pravilne edukacije i preventivnih mjera poput higijenskih standarda i cijepljenja.
Specijalistica kliničke farmacije, magistra farmacije Darija Kuruc Poje osvrnula se na praktična iskustva iz bolničkog okruženja, istaknuvši koliko su smjernice za propisivanje antibiotika važne za sprečavanje rezistentnih infekcija.
Svoje iskustvo o posljedicama nepravilne primjene antibiotika s kojima se susreće u svakodnevnom radu podijelila je i specijalistica mikrobiologije u Zavodu za javno zdravstvo Lana Šepec, dok je specijalistica obiteljske medicine u Županijskom domu zdravlja Ana Posavec Andrić iznijela primjere iz prakse gdje su pacijenti imali poteškoće zbog rezistentnih infekcija.