Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Hrvatska i svijet

Prva pričest i krizma: Svečanosti koje sve češće prerastaju u natjecanje luksuza

Autor: sjeverhr
Prva pričest i krizma: Svečanosti koje sve češće prerastaju u natjecanje luksuza

Prva pričest i sveta potvrda (krizma) dva su važna sakramenta u životima katoličkih vjernika, posebice djece i mladih. Nekada su to bile intimne obiteljske proslave u krugu najbližih, ali posljednjih godina sve češće svjedočimo pretjerivanju koje prelazi granice duhovnog značaja tih događaja.

Cijene restorana rastu – kao i očekivanja

Dok su nekada obiteljski ručkovi kod kuće bili norma, danas sve više obitelji rezervira proslave u restoranima. Cijene se pritom ne zadržavaju na simboličnom iznosu – u prosjeku, cijena menija po osobi kreće se od 30 do 60 eura, a luksuzniji objekti traže i preko 80 eura po osobi, pogotovo ako se uključe dekoracije, muzika uživo, fotograf, dječji animatori i specijalni meniji.

Za obitelj od 20-ak osoba, trošak ručka tako lako premašuje 1000 eura, a uz dodatne troškove – poput torte, najma prostora ili poklona za goste – iznos zna otići i daleko iznad toga.

Pokloni – od simbolike do prestiža

Tradicionalno su djeca dobivala simbolične poklone – knjigu, krunicu, sat, mali iznos novca. Danas se sve češće poklanja novac (100-300 eura), tehnologija (mobiteli, pametni satovi, laptopi, bicikli), pa čak i zlatni nakit ili putovanja.

Roditelji, kumovi i rodbina sve češće osjećaju pritisak – ne žele „ispasti škrtice“, pa se nerijetko događa da se pokloni biraju ne prema djetetovim željama ili potrebama, nego prema društvenim očekivanjima.

Gubi li se smisao?

Mnogo roditelja i svećenika upozorava kako se svečanosti sve više udaljavaju od duhovnog značenja. Fokus prelazi s vjere na fotografije, haljine, darove i uspoređivanje. Djeca često ne razumiju važnost sakramenta, već ga povezuju s poklonima i proslavom.

- Imamo dojam da roditelji organiziraju mini svadbu za dijete koje zapravo ni ne razumije što slavi - često se može čuti i među svećenicima.

Vrijeme za balans

Nitko ne osporava želju roditelja da dijete proslavi važan dan, ali pitanje je – gdje je granica? Mnoge obitelji osjećaju financijski pritisak jer ne žele "zaostajati", a djeci se šalje poruka da je važnije tko je što dobio nego što su sakramenti koje primaju.

Možda je vrijeme da se svi zajedno zapitamo – slavimo li vjeru ili poklone?

 

Podijeli članak:

Povezani članci

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?