Portal Župan, uz Jutarnji list, Hrvatsku zajednicu županija i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, petu godinu zaredom, provodi izbor za najbolji EU projekt, a među ovogodišnjim je finalistima i Međimurska županija s projektom Pruži ruku.
Pruži ruku projekt je prijavljen od strane Javne ustanove za razvoj Međimurske županije – REDEA-e, unutar kategorije Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici. Provodio se na području pet županija; Međimurske, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Požeško-slavonske i Osječko-baranjske županije, od srpnja 2020. godine do srpnja 2022. godine. Ukupna vrijednost projekta bila je 199.066,14 eura i u potpunosti su bila bespovratna. Nositelj projekta bila je Međimurska županija uz Dom za starije i nemoćne osobe Čakovec.
Kroz projekt je 30 oboljelih osoba od Alzheimerove demencije i drugih oblika demencije uključeno u život zajednice, spriječena je njihova prerana institucionalizacija, a članovima obitelji oboljelih omogućen je balans između obiteljskog i poslovnog života.
Projektom se omogućilo oboljelima od Alzheimera te drugih demencija da se njihovi ponekad tmurni dani ispune novim igrama, znanjima, vještinama, razgovorima i poznanstvima i nadasve smijehom. Intencija je projekta bila da se potrebite osobe vraćaju u svoju zajednicu, svojoj kući, svojim obiteljima nakon dana provedenog u ugodnom prostoru dnevnog boravka koji je ovim projektom uspostavljen u Depandansi Doma za starije i nemoćne osobe Čakovec.
Kroz održavanje pet Alzheimer caffea omogućeno je druženje korisnika dnevnih boravaka i upoznavanje s novim ljudima i okolinama, što upravo ljudima s ovakvim oboljenjima itekako znače u njihovom životu.
Kako je rad s ovakvom ciljnom skupinom izuzetno specifičan, stručnim suradnicima koji su bili zaposleni na projektu omogućeno je da se osnaže za rad s oboljelima od Alzheimera i drugih demencija te sama briga o tim osobama postane svrsishodnija za njihovu svakodnevicu.
Kako piše Župan, najveća vrijednost projekta je što su se ove aktivnosti nastavile i nakon završetka projekta, a svijest ne samo javnosti nego i donositelja politika na području socijalne skrbi podignuta je na višu razinu.
Za Međimursku županiju, ovaj je projekt značio promjenu poimanja politika upravljanja socijalnim sustavom koji brine o najpotrebitijima. Vizija razvoja Županije je „Međimurska županija – Županija mogućnosti“ koja je po mjeri svakog stanovnika, a što znači da svim svojim žiteljima, u skladu s njihovim potrebama, pruža mogućnosti za postizanje osobnih ciljeva, a kako bi društvo županije u svojoj cjelini bilo zdravo, uključivo i otporno.
Međimurska županija je krenula s većim ulaganjima u kvalitetu brige o oboljelima od Alzheimerove bolesti i drugih demencija pa je tako nakon ovog projekta, kojim su postavljeni temelji, sljedeći korak Centar za starije Međimurske županije gdje će uz izvaninstitucionalne usluge koje će nuditi starijim žiteljima od 65 godina života, omogućiti i smještaj i brigu oboljelih od Alzheimera i drugih demencija 3. i 4. stupnja.