Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u ponedjeljak je u zabočkoj Gradskoj galeriji održan okrugli stol na temu Zakona o osobnoj asistenciji.
Zahvaljujući inicijativi Koordinacije udruga osoba s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije, Krapinsko-zagorska županija organizirala je okrugli stol kako bi se pružila prilika za dijalog i suradnju među ključnim dionicima u sustavu podrške osobama s invaliditetom, ali i kako bi se razmijenila iskustva. Važno je, ističe zamjenica župana Jasna Petek, s relevantnim stručnjacima proći kroz teme vezane za osobe s invaliditetom.
- Krapinsko-zagorska županija živi toleranciju i poštivanje različitosti, izuzetno je osjetljiva prema marginaliziranim skupinama pa tako i prema osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju - kazala je zamjenica Petek i dodala da Krapinsko-zagorska županija zajedno s pružateljima usluga na području Županije nastoji provoditi politike izjednačavanja mogućnosti, dostupnosti te pristupačnosti svim uslugama.
- Međunarodni dan osoba s invaliditetom prilika je da se sastanemo, prođemo kroz problematične teme i pošaljemo poruke nadležnim institucijama i zajednici. Ove je godina ključna tema Zakon o osobnoj asistenciji koji smo dugo čekali i koji je donio puno dobroga i proširio mogućnost dobivanja potpore osobnog asistenta te mogućnost i lepezu pružatelja te usluge. Međutim, u provedbi svakog zakona postoje određene teškoće, posebice kad je novi, tako da i ovaj Zakon ima nekoliko pitanja koja najprije opterećuju pružatelja te usluge, a nakon toga i sve ostale u sustavu - zaključila je zamjenica Petek.
Okrugli je stol prilika, smatra zamjenica Pravobranitelja za osobe s invaliditetom Mira Pekeč-Knežević, da se iznesu očekivanja o unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom.
- Čut ćemo što je osobama s invaliditetom problem, što je osobna asistencija njima pridonijela te što im predstavlja. Osobnih asistenata nemamo dovoljno u svim područjima Hrvatske zato što nemamo dovoljno pružatelja usluga. Najveći broj pružatelja usluga su udruge. Nedostaje edukacije, ne samo pružatelja usluga, već i asistenata i korisnika - poručila je Pekeč-Knežević i osvrnula se na zakone.
- Ova godina je značajna za osobe s invaliditetom jer je obilježena s dva značajna zakona, a to su Zakon o inkluzivnom dodatku i Zakon o osobnoj asistenciji koji je tema Okruglog stola. Projekcije resornog ministarstva bile su da bi uključio oko 13.000 korisnika, što znači da bi bilo značajno povećanje korisnika u odnosu na ranije - rekla je Pekeč-Knežević i dodala kako je Zakon važan jer osigurava stabilnost i održivost ove usluge.
S druge strane, provedba Zakona, tvrdi predsjednica zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatska Marica Mirić, izuzetno je zahtjevna i mnoge ga zemlje nemaju, a donosi brojne prednosti.
- Pozitivno je da se mlade osobe koje trebaju osobnu asistenciju kada navrše 18 godina odmah mogu uključiti, dobiti osobnog asistenta i živjeti na neovisan način. Druga pozitivna strana je da zakon pruža svima jednake mogućnosti neovisno o tome koja je vrsta invaliditeta - poručila je Mirić i dodala kako je najveći nedostatak upravo nedostatak asistenata.
U panel raspravi posvećenoj temi Zakona o osobnoj asistenciji sudjelovale su zamjenica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, čija uloga obuhvaća zaštitu i promicanje prava osoba s invaliditetom, Mira Pekeč-Knežević, ispred Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Đurđica Blažinkov Živković, ispred Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područni ured Zabok, Aleksandra Kveštak, osobna asistentica Dubravka Šumiga, korisnica osobne asistencije Mirjana Janžek, predstavnica pružatelja osobne asistencije Svjetlana Pripeljaš te predsjednica Zajednice Saveza osoba s invaliditetom Hrvatske Marica Mirić.
Raspravu je moderirala pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug, a panelistice su prošle različite teme i odgovorile na mnoga pitanja.