Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

Na varaždinskom FOI-ju održava se 35. međunarodna znanstvena konferencija CECIIS, jedna od tema cyber sigurnost

Autor: A. Kučić
Na varaždinskom FOI-ju održava se 35. međunarodna znanstvena konferencija CECIIS, jedna od tema cyber sigurnost

U Varaždinu je u srijedu otvorena jubilarna 35. međunarodna znanstvena konferencija CECIIS 2024 - Central European Conference on Information and Intelligent Systems koja će se u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta organizacije i informatike Varaždin održavati do 20. rujna.

Konferencija CECIIS jedna je od najznačajnijih u regiji zbog svoje dugogodišnje tradicije i prilagodljivosti suvremenim trendovima u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama. Održava se od 1989. godine te okuplja vodeće znanstvenike i stručnjake iz cijelog svijeta, što omogućuje razmjenu najnovijih znanja i inovacija. Ovogodišnja tema „Cyber-Physical and Embedded Systems” bavi se tehnologijama koje oblikuju sadašnjost i budućnost industrije, a raznoliki program i brojni međunarodni gosti čine ovu konferenciju ključnim događajem za sve stručnjake iz područja informacijske tehnologije.

FOI svake godine pokušava pratiti suvremene trendove u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji, a konferencija uvijek okuplja brojne znanstvenike, stručnjake iz cijelog svijeta i etablirala se u našoj regiji, ali i međunarodno.

Istaknula je to dekanica Marina Klačmer Čalopa naglasivši da ove godine, osim domaćih, dolaze predavači iz Švicarske, Finske, Velike Britanije, ali i iz Južnoafričke Republike, a sudionici koji se dijele po sekcijama konferencije stigli su iz Češke, Poljske, Slovačke, Slovenije i drugih zemalja.

- Osim radova u znanstvenom području, paralelno se odvijaju različita projektna događanja te su uz same sudionike konferencije naši projektni voditelji okupili veliki broj znanstvenika koji sudjeluju na projektima. Održava se i osmi Interkatedarski skup koji okuplja profesore, znanstvenike iz područja poslovne informatike i sve to čini stvarno veliki impozantan skup od skoro dvjesto i znanstvenika i stručnjaka koji nam dolaze iz cijelog svijeta – kazala je dekanica.

A upravo zahvaljujući brojnim stručnjacima, predavačima i sudionicima, FOI se pozicionira na međunarodnu kartu sveučilišnih institucija.

- Mi kao akademska institucija koja prednjači u ovim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama i u ovom polju znanosti, kroz ovu konferenciju još jednom dokazujemo i našu stručnost i ekspertizu upravo u ovom aktualnom području – naglasila je Klačmer Čalopa.

Image

Predsjednik Programskog odbora konferencije Neven Vrček istaknuo je da je 35 godina u ovoj znanosti tradicija koja je doista vrijedna pažnje.

- To je proizašlo iz jedne vizije na informacijskim sustavima i nastavljamo do danas, a svake godine nastojimo biti aktualni u smislu da pokušavamo pokriti teme koje su u datom trenutku relevantne. Ove su godine središnja tema sustavi važni za suvremenu industriju i razvoj cijelog gospodarskog sektora današnjice. Kao i uvijek, pokrivamo teme koje idu i šire od toga, pa se bavimo digitalnom transformacijom i informacijskom sigurnošću te umjetnom inteligencijom i u tom smislu pokrivamo širok spektar tema u informacijskim i inteligentnim sustavima – kazao je Vrček.

Istaknuo je i kako će se tijekom konferencije održati i panel pod nazivom Vrijeme je za digitalni rast koji govori o ulozi tehnologije u razvoju suvremenog društva i ekonomije.

Image

Među sudionicima konferencije je Srđan Čapkun, pozvani predavač, stručnjak sa Sveučilišta u Zürichu i predsjednik Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu koji je istaknuo da je cyber sigurnost tema koja nije važna samo u smislu binarnih podataka i informacija, kao što su bankovni podaci, novac i slično.

- Kao što ste možda jučer vidjeli u Libanonu, to je tema koja prelazi neke granice digitalnog u cyber physical system, odnosno prelazi na fizičke napade, gdje se kroz male eksplozive koji se ubacuju u pagere mogu napraviti fizički napadi. To je samo jedan primjer takvih vrsta napada i to su teme kojima se bavimo više od deset godina, od napada na GPS sustave navigacije, napada na sustave mjerenja udaljenosti, do napada na industrijske sustave, a može doći i do napada na nuklearne sustave u Iranu koji su isto tako bili rađeni koristeći određenu vrstu malwarea. To su teme koje su izuzetno bitne i koje u današnje vrijeme u ovakvoj geopolitičkoj situaciji dobivaju sve više na važnosti i s umjetnom inteligencijom postaju sve jednostavniji za izvesti – istaknuo je Čapkun.

Naglasio je kako se može izvesto jako veliki raspon takvih napada, od pacemakera, do bilo kakvih sustava koji su povezani, a u današnje doba svi su sustavi više-manje povezani. Dodao je da je to postalo jako pristupačno i da će toga, nažalost, biti sve više jer i znanje se sve brže širi, a isto je tako i dostupnost ovih uređaja sve veća.

Takvih je napada u posljednje vrijeme sve više , stoga je i pitanje kako se boriti protiv njih, odnosno kako povećati sigurnost.

- To je tema kojom se mi bavimo, možda bi trebali ući u detalje svakih od tih aspekata. Procesi su počeli, već nekih desetak godina mi radimo na standardima koji povećavaju sigurnost takvih sustava. Ti standardi dolaze iz istraživanja koja radimo mi, koja radi industrija onda na neki način se nađemo zajedno i pokušamo naći neko razumno rješenje jer na kraju je pitanje procjene rizika i troška implementacije takvih sigurnosnih mjera. Ipak na kraju želite da industrija i društvo mogu funkcionirati na razuman način, bez previše ograničenja – kazao je Čapkun.

Image

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića te uz podršku brojnih sponzora, a na svečanom otvorenju među brojnim su sudionicima i gostima bili i varaždinski i novomarofski gradonačelnici Neven Bosilj i Siniša Jenkač.

Podijeli članak:

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?