Izbornik
Izbornik
Zatvori
Tražilica
Search
Varaždinska regija

Ministrica Vučković u Varaždinskoj županiji: U tri grada i tri općine stiže 238 tisuća bespovratnih eura

Autor: Alenka Kučić
Ministrica Vučković u Varaždinskoj županiji: U tri grada i tri općine stiže 238 tisuća bespovratnih eura

Predstavnicima triju gradova – Lepoglave, Novog Marofa i Varaždina te triju općina – Donje Voće, Trnovca Bartolovečkog i Vinice, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen u četvrtak su na Trakošćanu dodijelili ugovore za sufinanciranje razvoja pametnih i održivih rješenja i usluga u javnom sektoru.

Dodijeljeni su ugovori za projekte koji su prijavljeni na poziv iz 2023. godine. Za 99 projekata vrijednih 8,8 milijuna eura osigurano je 5 milijuna eura sufinanciranja, a na području Varaždinske županije sufinanciranje su osigurala tri grada i tri općine. Riječ je o projektima vrijednim 536.626 eura, za koje je Fond odobrio 238 tisuća eura sufinanciranja.

Gradu Varaždinu dodijeljeno je 80 tisuća eura za uvođenje pametnog prometnog rješenja za inteligentno upravljanje kontrolom ulaska u pješačku zonu grada, za pametna i održiva rješenja i usluge Općini Vinica dodijeljeno je 37.420,00 eura, a Općini Donja Voća 26.653,07 eura.

Nadalje, za projekt Smart City Lepoglava Gradu je odobreno 50.177,36 eura, a za razvoj pametnih i održivih rješenja i usluga Općini Trnovec Bartolovečki 25.735,91 eura te Gradu Novom Marofu 18.393,00 eura.

Ministrica Vučković kazala je kako je riječ o ugovorima koji se odnose na treći poziv u posljednje dvije godine, s primjenom pametnih rješenja u hrvatskim gradovima i općinama.

-Poziv objavljuje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije. Odnosi se na primjenu, primjerice, pametnih rješenja u prometu, to je jedan stup, drugi stup je javna uprava, treći stup zelena tranzicija. Tipični projekti se odnose na digitalizaciju arhive, kada govorimo o javnoj upravi, na primjenu različitih informatičkih rješenja na dobro naših građana. Kada govorimo o prometu, onda govorimo recimo o pametnim pješačkim prijelazima, o upravljanju oznakama, isto tako o unaprjeđenju biciklističkog prometa, o svemu onome što može, ako se u to kontinuirano ulaže i ima vizija, rezultirati i u smanjenju emisija, smanjenju zagušenja na ključnim točkama naših jedinica lokalne samouprave- rekla je ministrica.

Doala je da preostaje još samo zelena tranzicija, kao treći stup poziva.

-Tu govorimo, recimo, o mjernim postajama, digitalizaciji mjernih postaja za mjerenje kvalitete zraka, sustavima vatrodojava, vodomjerima i sve ono slično što je bitno i za naš resor i za život građana Republike Hrvatske – istaknula je Vučković.

U Varaždinskoj županiji dodijeljeno je šest ugovora, ali se ugovori uručuju i diljem Hrvatske.

-Riječ je o pozivu za koji je dodijeljena potpora od 5 milijuna eura, a za vrijednost projekata približno 9 milijuna eura. Najaviti ću još jedan isti takav do kraja ove godine. Ukupno je sada financirano 419 pametnih rješenja diljem Hrvatske. Odobrene su potpore nešto više od 13 milijuna eura, a za projekte vrijedne 23 milijuna eura – rekla je ministrica Vučković.

Balen je naglasio da je riječ o jednom u nizu natječaja na koje i gradovi i općine, ali i poduzetnici s područja Varaždinske županije jako dobro reagiraju i jako su proaktivni.

-Ovo je samo jedan u nizu natječaja koje mi provodimo, upravo je završen natječaj za posjetiteljsku infrastrukturu koja je namijenjen našim javnim ustanovama, zaštićenim područjima, parkovima prirode, nacionalnim parkovima. U tijeku je natječaj za smanjenje štetnih plinova i freona u vanjskim rashladnim uređajima od 5 milijuna eura, to je namijenjen javnim ustanovama, prvenstveno jako velik odaziv imamo bolnica, obrazovnih institucija, škola zapravo donose u jednom cijelom paketu koji je zajedno s našom energetskom obnovom naših obiteljskih kuća, isto tako više stambenih zgrada, javnih zgrada koje provodimo s resornim ministarstvom, ministarstvom graditeljstva te modernizacijskim fondom koji je namijenjen našim poduzetnicima čini zapravo jedan niz mjera, paket mjera koji direktno i smanjenju – rekao je Balen.

Dodjeli ugovora nazočio je i župan Anđelko Stričak koji je prethodno održao sastanak s ministricom Vučković, a na kojem su sudjelovali i predstavnici Hrvatskih voda.

-Imali smo jako dobar sastanak na kojem smo razgovarali o tri teme. Prva se odnosila na proglašenje Parka prirode Zagorske gore, odnosno da se područje Ivančice, Strahinnčice, Ramne gore, Maceljskog gorja zaštiti Parkom prirode. Za sada ide sve dobro, stručna podloga je odrađena, pri završetku je geodetska i sad već mogu najaviti da će negdje sredinom rujna biti otvorena javna rasprava za sve zainteresirane, da se još dodatno uključe, da daju svoje primjedbe i prijedloge – rekao je Stričak.

Druga tema se odnosila na rad Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

-Kao što primjećujemo, svako malo se raspisuju javni pozivi ili natječaji. Naši gradonačelnici i načelnici dobro pripremaju projekte i prolaznost tih naših projekata na njihovom natječaju je uvijek jako dobra. Između ostalog, podsjećam i naglašavam da upravo zahvaljujući Fondu za zaštitu okoliša i Vladi Republike Hrvatske smo tijekom prošle godine započeli s rješavanjem najvećeg problema grada Varaždina, a to je balirani otpad. Napominjem da država, odnosno Fond, financira u stopostotnom iznosu micanje tih bala – izjavio je župan.

Treći dio sastanka odnosio na projekte ili investicije Hrvatskih voda.

-Pod A, prošle godine smo imali jednu veliku elementarnu nepogodu prouzročenu enormnom količinom padalina i za 24 općine grada sam proglasio elementarnu nepogodu. U međuvremenu smo s Hrvatskim vodama sve te kritične točke sanirali, znači tamo gdje su bili propusti premali, srušeni su izgrađeni veći, sanirani su mostovi, počišćeni kanali, tako da je taj dio, mogu reći, odrađen. Drugi dio se odnosi na aglomeracije: Kao što vam je poznato, aglomeracija Varaždinskih Toplica je završena, završava se Varaždinska, u tijeku se izvode radovi na aglomeraciji Ivanec, u pripremi su još dvije i čak mogu reći da je što se tiče papirnatog dijela sve riješeno. Govorimo o aglomeraciji Ludbreg i Novi Marof, a dvije se projektiraju - Lepoglavska i aglomeracija vezana uz općine Veliki i Mali Bukovec – napomenuo je Stričak.

Dodao je kako se na sastanku razgovaralo i o Trakošćanskom jezeru, odnosno radovima koji se na njemu obavljaju, a sudionici sastanka jezero su i obišli.

Predstavnici lokalnih samouprava zadovoljni dobivenim sredstvima

Načelnica Općine Trnovec Bartolovečki, Verica Vitković, istaknula je da je Općina na natječaj Fonda prijavila projekt digitalizacije javne uprave i modernizaciju kruga djelovanja komunalne infrastrukture.

-Željeli smo digitalizirati naša groblja, kompletno ćemo raditi novi GIS, i naravno, ove godine po prvi put smo pokrenuli digitalne obrasce na razini općine, s obzirom na to da nam to nalaže i obaveza od strane države. Za to su nam potrebna značajna financijska sredstva. Ukupna vrijednost ovog projekta je 64 tisuće eura bez PDV-a, a mi smo po ovom natječaju dobili 40 posto, odnosno 26, gotovo 27 tisuća eura. Zadovoljni smo i s ovim sredstvima, iako moram reći da naša općina spada u šestu skupinu razvijenosti i zbog toga mi nikada ne možemo ostvariti veći postotak sufinanciranja, ali svaka sredstva su dobrodošla, pa tako i ova – kazala je Vitković.

Istaknula je i da im je namjera javiti se na novi natječaj Fonda za zaštitu okoliša koji je najavljen do kraja ove godine.

Gradonačelnik Marijan Škvarić:naglasio je da u Gradu Lepoglavi definiraju razvoj grada, da što više ugrade pametna rješenja koja mogu dobiti preko Fonda za zaštitu okoliša i resornog ministarstva.

-To je već drugi projekt koji smo dobili, ukupno investiramo u ova pametna rješenja, Smart city Grada Lepoglave, skoro 130 tisuća eura, a od toga smo prošle i ove godine dobili 50 tisuća eura od strane Fonda. Ono što smo planirali definirati je da ćemo, prije svega, napraviti nadogradnju našeg GIS sustava, i to na način da definiramo kompletnu komunalnu infrastrukturu u jednom digitalnom obliku i na način da zaista naši građani zajedno s gradskom upravom možemo komunicirati, ne samo o stanju te infrastrukture, nego i o svim prijedlozima i mogućnostima koje ćemo definirati. Tu također spominjem senzore, gdje smo definirali da ćemo ulagati u kontrolu naše rasvjete, grijanja i hlađenja gradske Uprave i svih gradskih površina. Interpelirali smo i dva sustava na našim prometnicama, prije svega govorim o brojaču prometa jer imamo problem velikog broja kamiona na našim prometnicama, gdje bismo onda vidjeli taj dio količine, a naravno, odmah i upozorili naše građane. Govorim i o meteorološkoj stanici, gdje zbog povećanog dijela građevinske infrastrukture isto tako želimo pratiti naš ekološki sustav. Naravno, tu su i rješenja pametnih prijelaza preko ceste, zebri i to naročito u onom sustavu gdje su škole i dječji vrtići. To su sve programi koje želimo realizirati ovim sredstvima koje smo dobili i, naravno, našim sredstvima i imamo već ideje i za iduću godinu, za idući natječaj koji je u najavi, na koji će se Grad Lepoglava također prijaviti i na kojem ćemo, vjerujem, i biti uspješni – zaključio je gradonačelnik Škvarić.

a.kučić/sjever.hr
18.07.2024.

Podijeli članak:

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti sa Sjever.hr portala?