S radom je krenula nova, 3. generacija Health IT Akademija, čije uvodno događanje je održano u petak u Poslovno-tehnološkom inkubatoru u Krapini.
Treću generaciju Akademije polaziti će 30 novih nezaposlenih osoba, a kako je objasnila direktorica Poduzetničkog centra, Helena Matuša, radi se o programu koji je osmislio Poduzetnički centar zajedno sa partnerima kako bi nezaposlenim osobama pružili mogućnost da se educiraju za poslove IT analitičara, software testera i Java developera, sa specifičnim znanjima u sektoru zdravstva.
- Tu nam puno pomažu naše zdravstvene ustanove uz županije koje su partneri, ali naravno i velike IT tvrtke koje razvijaju već određena tehnološka rješenja za sektor zdravstvene industrije - rekla je Matuša dodavši kako program traje 5 mjeseci te da se vesele napretku polaznika i njihovom daljnjem zapošljavanju.
Matuša je ujedno istaknula kako su prijašnje generacije dobile otvorena vrata u neke velike IT tvrtke, a statistika pokazuje kako se nakon Akademije, 60 posto polaznika zaposlilo.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar kazao je kako se uvijek može uvoziti nešto radne snage, no za pojedina područja je uvijek bolje imati domaće stručnjake.
- Mi nismo dovoljno bogata država da bismo školovali ljude za Zavod za zapošljavanje, a to radimo. Zašto? Zato što kroz obrazovni sustav ne pratimo dovoljno brzo promjene koje se događaju u čitavom svijetu i kurikulumi se ne mijenjaju dovoljno brzo da bismo mogli pratiti te trendove - rekao je župan dodavši kako su upravo zbog toga najbolje ovakve vrste edukacija.
- Boljeg nema, sad je samo na vama da ovo shvatite itekako ozbiljno, da date svoj maksimum i da iskoristite tu priliku koja vam se pruža i od tih sjajnih ljudi, stručnjaka, naučite što je više moguće. Ako ćete tako pristupiti ovome, onda sam apsolutno siguran da ćete, kao i većina polaznika iz prve dvije godine, naći svoje mjesto pod suncem ili u nekoj tvrtki - poručio je polaznicima župan Kolar.
Dodao je kako pružaju šansu mladim ljudima, istaknuvši kako je svejedno ima li netko 25 ili 40 godina.
- U biznisu je samo bitno jesi li uspješan ili nisi, želiš li ili ne želiš i jesi li se spreman dati u to sto posto ili nisi - rekao je Kolar zahvalivši mentorima i partnerima na sudjelovanju, kao i HZZ-u i Poduzetničkom centru.
Dodajmo kako Zavod za zapošljavanje svim polaznicima Akademije isplaćuje plaću i povrat putnih troškova za sudjelovanje na edukaciji.
- U sklopu te mjere, Zavod omogućava nezaposlenim osobama stjecanje određenog radnog iskustva na konkretnom radnom mjestu ili u drugom slučaju, stjecanje, odnosno vraćanje vještina koje su izgubljene tijekom protoka vremena - rekao je Goran Vukmanić iz Područnog ureda Krapina dodavši kako ukupan iznos koji je Zavod za zapošljavanje rezervirao za 3. generaciju Healt IT akademije iznosi 126 tisuća eura.
Jedna od mentora je informatičarka Branka Lasić koja se zadnjih pet godina bavi prekvalifikacijskim programima.
- U razdoblju, kada sam bila dugogodišnja direktorica u IT firmama, vidjela sam da postoji veliki potencijal među ljudima koji nisu inicijalno informatičari, da se uz adekvatnu edukaciju prebace u taj svijet – rekla je Lasić.
Istaknula je da je jako zadovoljna ovakvim akademijama i smjerom u kojem to sve ide te da je ključno naći motivirane ljude.
– Mi pet mjeseci kod njih budimo ljubav, dajemo im što god možemo više svoje energije, dovodimo im predavače iz industrije, pokušavamo im simulirati realno okruženje i dokaz je da se većina zapošljava. Nažalost, ove godine je malo kriza u IT-ju pa je to malo stalo, ali otvaraju firme i jako sam zadovoljna. Zato i idemo dalje – kazala je Lasić.