Natječaji Krapinsko - zagorske županije još su uvijek u punom jeku pa je tako u Poslovno-tehnološkom inkubatoru dodijeljeno ukupno 39 županijskih potpora za tradicijske i umjetničke obrte. Ukupno je podijeljeno 48.101 euro bespovratnih sredstava, iako je prvotno u proračunu bilo predviđeno 45.000 eura.
Kako je istaknuto, budući da postoji velik interes obrtnika koji se bave tradicijom i očuvanjem identiteta, na prijedlog Povjerenstva, krapinsko - zagorski župan Željko Kolar odobrio je povećanje kako bi svi prijavljeni korisnici ostvarili pravo na potporu. U odnosu na prošlu godinu, riječ je o povećanju od 10 posto. Tako je u periodu od 2012. do 2025. godine Krapinsko-zagorska županija isplatila ukupno više od 318.000 eura bespovratnih sredstava za ovu vrstu potpora.
Natječaj je koncipiran tako da su obrtnici mogli ostvariti do 80 posto sufinanciranja ulaganja, i to u dvije kategorije: za nabavu strojeva, alata, inventara i opreme (do 1.650 eura), te za poboljšanje uvjeta poslovanja, izlaganja na sajmovima i stručno usavršavanje (do 800 eura). Ukupno gledajući, mogla se ostvariti potpora od 2450 eura i na ovom natječaju to je ostvarilo troje obrtnika.
Ugovore o dodijeljenim sredstvima okupljenim obrtnicima uručio je župan Kolar te im je tom prilikom zahvalio što se bave tradicijskim poslovima koji su, prema njegovim riječima, izuzetno bitni.
- Možda nismo uvijek svjesni koliko su tradicijski obrti važni za identitet Krapinsko - zagorske županije, no igračke od drva i licitarska srca, kao dio naše nematerijalne baštine, nalaze se na listi UNESCO-a - istaknuo je župan Kolar te naglasio kako obrtnici često posluju u teškim i nestabilnim uvjetima, no da su zahvaljujući svojoj žilavosti uspjeli prebroditi i najteže situacije.
U nastavku svog obraćanja župan Kolar najavio je povećanje sredstava za ovu vrstu potpora.
- U sljedećim pozivima koje planiramo, maksimalni iznos za nabavu opreme povećat ćemo s 1.650 na 2.500 eura, a za stručno usavršavanje i sajmove s 800 na 2.000 eura. Time ćemo ostvariti skok sufinanciranja od 100 i gotovo 70 posto. Svjetska kriza često zna utjecati na cijene repromaterijala, a često i ne možete na tržištu postići onu cijenu koju zavrjeđuje vaš proizvod i zato to treba nekako izbalansirati i uravnotežiti. Nadam se da ćemo s ovim našim potezom barem malo to uspjeti iskorigirati. Mi smo se zalagali za politiku minimalnog PDV-a ili bez PDV-a, vezano uz tradicijske obrte. Ta inicijativa i dalje stoji, i dalje ju održavamo – možda nismo dovoljno glasni, možda nismo dovoljno interesantni, ali ono što je sigurno jest da ćemo i dalje svi zajedno biti uporni pa će ta inicijativa i dalje ići prema Vladi- pojasnio je Kolar.
Dodao je i kako Županija kontinuirano radi na promociji proizvoda tradicijskih obrtnika, osobito kroz manifestacije 100% Zagorsko u Zagrebu i Rijeci, ali i kroz brojne lokalne sajmove i događanja. Pozvao je i sve one koji se još nisu prijavili na ovakve natječaje da prate buduće pozive i iskoriste priliku za jačanje svojih poslovanja.
Uime dobitnika potpora, Županiji je na sredstvima zahvalio Stjepan Cesar iz Marija Bistrice koji se bavi izradom drvenih igračaka, a u tome mu pomaže cijela obitelj.
– Naše drvene igračke obišle su cijeli svijet, a često primam pisma iz inozemstva od ljudi koji su ih primili na dar. Posebno sam ponosan što se dio našeg rada nalazi i u muzeju u Ukrajini i bila nam je čast predstaviti hrvatsku tradiciju. Zahvaljujem Krapinsko-zagorskoj županiji i županu osobno što ste prepoznali važnost ovih obrta i osigurali nam financijsku potporu. Nije to mala stvar to je značajna pomoć - zaključio je Cesar.
Zahvalu Krapinsko - zagorskoj županiji izrazio je u svom obraćanju i potpredsjednik Obrtničke komore Krapinsko - zagorske županije, Marko Jelenić.