Izmjene Zakona o gradnji te Zakona o komunalnom gospodarstvu i Zakona o građevinskoj inspekciji dobrodošle su i nužne, no, predlagatelji izmjena propuštaju priliku za sveobuhvatnu reformu kada je u pitanju Zakona o gradnji dok su kod izmjena Zakona o komunalnom gospodarstvu i Zakona o građevinskoj inspekciji uočeni nedostaci u provedbi kao i stavljanje novih izazova pred već sada dosta opterećenu lokalnu samoupravu. Upozorila je u Hrvatskom saboru na te ozbiljne probleme saborska zastupnica i gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan Pentek ističući u kojim dijelovima treba poboljšati izmjene zakona.
Glavne zamjerke izmjeni Zakona o gradnji su činjenica da se energetsko certificiranje prepušta fizičkim osobama čime se sustav dodatno komplicira, a tu je uvođenje institucije glavnog certifikatora.
-Direktiva EU-a o energetskim svojstvima zgrada postavlja sve zahtjevnije standarde, a nije jasno kako će fizičke osobe moći odgovarati na te izazove bez podrške pravnih entiteta. Predlažem da se zadrže i pravne i fizičke osobe u ovom procesu te da se jasno definiraju pravila imenovanja glavnog certifikatora kako bi sustav bio funkcionalan i pouzdan - pojasnila je Auguštan Pentek. Osobna smatra i da kod uvođenja obveze VSS tehničke struke za službenike koji izdaju građevinske dozvole i vode tehničke preglede, uz najmanje pet godina radnog iskustva, da treba prijelazno razdoblje biti dulje od sada predviđenih dvije godine. Kod digitalizacije postupaka upozorila je na činjenicu da su u nekim ruralnim dijelovima internet i tehnička oprema ograničeni.
-Ako digitalizacija postane jedini način komunikacije, riskiramo isključivanje dijela građana i institucija - kazala je Pentek. Dodala je da kod građenja bez dozvole za hitne intervencije treba osigurati mehanizme kontrole dok kod povećanja kazne za prekršaje treba jačati inspekcijske kapacitete i osigurati njihovu koordinaciju s lokalnim vlastima.
-Predložene izmjene donose određene pozitivne pomake, ali propuštaju adresirati ključne probleme. Umjesto usporavanja postupaka i stvaranja dodatnih administrativnih prepreka, zakon mora biti alat koji pojednostavljuje i ubrzava procese te osigurava pravnu sigurnost za sve sudionike - završila je Auguštan Pentek.
Što se tiče izmjena Zakona o komunalnom gospodarstvu i Zakona o građevinskoj inspekciji Pentek je vladajuće, i predlagače izmjena tih zakona, upozorila da predložene izmjene donose značajne izazove za jedinice lokalne samouprave, ali i potencijalne nedostatke u provedbi.
-Ono što je u ovim izmjenama najproblematičnije jest još jedno prebacivanje odgovornosti s države na jedinice lokalne samouprave. Prebacivanje ovlasti građevinske inspekcije na komunalne redare nije sustavno rješenje. Komunalni redari, kojih trenutno ima svega 882 u cijeloj Hrvatskoj, već sada obavljaju širok spektar poslova – od nadzora komunalnog reda, održavanja javnih površina, upravljanja deponijima, dječjim igralištima i grobljima, do pomorskog reda u nekim dijelovima. Dodavanje novih obveza samo će dodatno opteretiti ove već nedostatne kadrovske resurse - ozbiljne su manjkavosti prijedloga izmjena na koje je ukazala gradonačelnica Zlatara dodajući da komunalni redari u velikoj većini nemaju tehničke kvalifikacije potrebne za složene građevinske zadatke.
Nadalje, povećanje ovlasti komunalnih redara nije popraćeno konkretnim mjerama za jačanje financijskih i kadrovskih kapaciteta jedinica lokalne samouprave.
-Moram podsjetiti da 65 jedinica lokalne samouprave uopće nema komunalne redare. Postavlja se pitanje kako će takve sredine provoditi ove zakonske izmjene - naglasila je Auguštan Pentek te još jednom ponovila da su financijski kapaciteti lokalnih vlasti već ionako značajno opterećeni. Dodala je i kako pojedine izmjena Zakona o komunalnom gospodarstvu također imaju svoje manjkavosti. U konačnici saborska zastupnica iz Zlatara ponudila je i rješenja:
-Potencijalna rješenja su jačanje kapaciteta građevinske inspekcije umjesto prebacivanja posla na komunalne redare. Zatim osiguranje dodatnih sredstava za jedinice lokalne samouprave. Što se tiče komunalne naknade potrebno je jasno definirati metodologiju izračuna prihoda za turističke objekte kako bi se izbjegli sporovi i osigurala transparentnost. Nužno je i ubrzanje imovinsko-pravnih postupaka odnosno okrenuti reformu pravnog sustava koja će omogućiti brže rješavanje sporova i jednostavniju evidenciju javnog dobra - kazala je Auguštan Pentek dodajući da je svakako nužna i bolja koordinacija između razina vlasti odnosno da treba jasno definirati uloge i nadležnosti građevinskih inspektora i komunalnih redara kako bi se izbjegla preklapanja i nejasnoće u provedbi zakona.