U dvorcu Opeka održana je uvodna konferencija projekta „Arboretum Opeka – održiva zelena destinacija“, kojim se kroz revitalizaciju najstarijeg i najvećeg hrvatskog arboretuma stvaraju temelji za novu zelenu turističku atrakciju Varaždinske županije.
Projekt se provodi od rujna 2024. do ožujka 2026. godine, a sufinanciran je bespovratnim sredstvima iz Mehanizma za oporavak i otpornost. Ukupna vrijednost iznosi 10.299.105,27 eura, od čega 6.587.525,20 eura čine bespovratna sredstva. Cilj je zaštita i turistička valorizacija zaštićenog spomenika parkovne arhitekture kroz očuvanje prirodne baštine, povećanje bioraznolikosti i razvoj atraktivne cjelogodišnje destinacije.
Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr. sc. Dragutin Vincek podsjetio je kako su pripremne radnje vezane uz revitalizaciju arboretuma započele prije tri godine kada je Varaždinska županija od države dobila na upravljanje arboretum Opeka na 50 godina.
- Projekt koji bi trebao biti dovršen do ožujka iduće godine obuhvaća uređenje 23 hektara parka u osam funkcionalnih cjelina – od jezera i voćnjaka do senzornog vrta i šumske staze. Cilj nam je stvoriti destinaciju u kojoj će posjetitelji provesti barem dva do tri sata, a da to vrijeme provedu aktivno, edukativno i ugodno. Posebno važna komponenta projekta je Vrtlareva kuća, koja postaje informativno-upravljački centar s ugostiteljskom ponudom – rekao je Vincek naglasivši kako je ovo isključivo zeleni projekt.
Već sada Arboretum ponire CO₂ zahvaljujući bogatom zelenilu, a dodatnom sadnjom 279 stabala i više od 12 tisuća grmova povećat ćemo godišnje upijanje ugljika za još najmanje jednu tonu. Dugoročno, projekt će doprinijeti sekvestraciji preko pet tona CO₂ godišnje, što Arboretum pozicionira kao važan klimatski regulator – izjavio je Vincek.
Župan Anđelko Stričak potvrdio je kako se radovi na revitalizaciji Arboretuma Opeka odvijaju se u skladu s planom, a ukupna vrijednost projekta iznosi 10,2 milijuna eura, od čega je 6,6 milijuna osigurano iz europskih fondova i državnog proračuna.
- Ovaj projekt nije samo investicija u prostor ovo je investicija u zajednicu i održivi razvoj. Želimo da ovaj najveći i najstariji arboretum u Hrvatskoj bude ne samo zaštićen, već i dodatno obogaćen. Uz sadnju novih stabala i grmlja, radimo na tome da ovaj prostor postane središte znanja, turizma i zajedničkog djelovanja. Do sada smo sklopili 54 sporazuma s lokalnim dionicima, od škola i OPG-ova do vinara, ekoproizvođača i udruga s ciljem stvaranja lokalne mreže vrijednosti. Arboretum Opeka tako postaje više od parka – on postaje otvorena učionica, poligon na otvorenom i prostor aktivnog odmora. Ovo umrežavanje i uključivanje zajednice dat će projektu dugoročan učinak i osigurati da koristi od ovoga imaju upravo lokalni stanovnici – zaključio je župan Stričak.
Ravnateljica Javne ustanove „Priroda“ Varaždinske županije Sanja Kopjar naglasila je kako je najvažniji dio projekta zaštita i očuvanje postojeće bogate zbirke dendroflore, dopuna zbirke novim vrstama, ali i uspostava modernog sustava upravljanja zelenilom, odnosno izrada digitalnog katastra stabala, jer zaštita i očuvanje ovako vrijedne parkovne povijesne baštine velika je obaveza i odgovornost prema prošlim i budućim generacijama.
- Hrvatska je zemlja bogate parkovne baštine pokazuju nam to brojni vrtovi, parkovi i perivoji uz dvorce ali malo koji povijesni parkovni prostor je toliko jedinstven kao Arboretum Opeka. Upravo ovdje u Varaždinskoj županiji, nalazi se jedan od najljepših i najvrjednijih perivoja, jedinstven ne samo po svojoj krajobraznoj kompoziciji i vizurama, već i po bogatstvu vrsta drveća i grmlja. Nije slučajno da je upravo Arboretum Opeka, još davne 1947. godine, proglašen prvim zaštićenim dijelom prirode u Hrvatskoj. On je ujedno i prvi zaštićeni spomenik parkovne arhitekture u Hrvatskoj. Ta činjenica zaslužuje da je češće i s ponosom ističemo – rekla je Kopjar istaknuvši kako će novi sadržaji udahnuti i novi život ovom povijesnom parkovnom prostoru.
Direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ također je istaknuo kako se revitalizacijom arboretuma Opeka stvara održivu, zelenu i atraktivnu destinaciju koja će živjeti tijekom cijele godine.
- Nakon obnove dvorca, arboretum dolazi kao prirodni nastavak turističke priče – onaj dodatni sadržaj koji podiže doživljaj na novu razinu. Ovdje posjetitelje očekuju brojna nova iskustva – od mirnih šetnji kroz povijesne vizure do inovativnih atrakcija za najmlađe, kakve dosad nisu bile prisutne u ovom prostoru. Upravo te svježe ideje, spojene s bogatom prirodnom i kulturnom baštinom, siguran su mamac za svakog posjetitelja – bilo da dolazi planski ili u prolazu. Vjerujem da će Arboretum Opeka postati nezaobilazno odredište za sve koji traže odmor, inspiraciju i povezanost s prirodom – mjesto gdje se tradicija pretvara u doživljaj visoke vrijednosti – zaključio je Mališ.