U povodu obilježavanja 80. obljetnice Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda, nadbiskup splitsko-makarski Zdenko Križić predvodio je svetu misu ispred Crkve Muke Isusove u Maclju. U propovijedi je istaknuo da su za vjernike mjesta zločina sveta mjesta, te da upravo zato moraju biti mjesta praštanja, a ne mržnje.
- Stojimo ovdje na zemlji natopljenoj krvlju poznatih i nepoznatih ljudi, čija krv, poput Abelove, još uvijek viče nebu kroz ova desetljeća. No osim slike nevinih žrtava, pred očima nam je i slika tragedije onih koji su besavjesno i hladnokrvno ubijali ljude bez ikakvog suđenja, često bez da su im znali ime, a kamoli krivicu - poručio je nadbiskup.
Križni put hrvatskog naroda, jedna od najkrvavijih poratnih tragedija Drugoga svjetskog rata, započeo je na Bleiburgu, dok je Macelj postao najveće stratište komunističkih žrtava u Hrvatskoj. Procjenjuje se da je početkom lipnja 1945. godine u maceljskim šumama ubijeno između 12 i 13 tisuća ljudi. Po 21 svećeničkoj žrtvi ubijenoj na jednom mjestu, Macelj ima i posebno značenje za katoličke vjernike u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
- Među žrtvama bilo je mnogo žena i djece, koji nikada nisu uzeli pušku u ruke niti sudjelovali u ikakvom zločinu. Ovdje se nije radilo o pojedinačnim incidentima u trenucima ljudske slabosti, nego o sustavnom projektu likvidacije bez provjere i suda - rekao je Križić, upozorivši i na neljudske načine na koje su tijela ubijenih pokapana, poput uginulih životinja, bez ikakvog dostojanstva.
Nadbiskup je naglasio kako vjernici ne dolaze na ovakva mjesta kako bi zazivali osvetu ili Božji gnjev. Podsjetio je i da je dostojanstvena sahrana uvijek čin milosrđa, neovisno o vjeri ili narodu.
- Nažalost, za mnoge ratne i poratne žrtve to djelo milosrđa nije bilo dopušteno. Ovom euharistijom i molitvom želimo vratiti dostojanstvo svim pobijenima, kako ovdje, tako i onima čije su kosti otkrivene diljem naše domovine i izvan nje - rekao je
Obraćanje je završio molitvom da se takvi zločini više nikada i nigdje ne ponove.
Svetoj misi nazočili su predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Andrej Plenković, potpredsjednici Vlade Tomo Medved i Davor Božinović, te ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
Predsjednik Počasnog bleiburškog zbora, Vice Vukojević prisjetio se rada komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava te istaknuo važnost okupljanja u spomen na žrtve Macelja.
– 1992. godine bio sam predsjednik komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava i tu smo izvadili 1162 kostura, to su bile žrtve Macelja. Danas mi je drago da ovdje imamo sve te žrtve na jednom mjestu i da obilježavamo taj dan. Neku je večer neki pjevač rekao da bi trebalo utvrditi tradicionalni dan Bleiburg, da budemo svake godine i jedan dan ovdje. Inače mi se vraćamo na Bleiburg poslije kad pobijedimo u Austriji – rekao je Vukojević.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je važnost obilježavanja tragedije Bleiburga i Križnih puteva, naglasivši kako se komemoracija u Hrvatskoj već drugu godinu održava na visokoj razini.
- Što se tiče odnosa sa Austrijom i po tom pitanju na kojemu rade ministarstvo vanjskih i europskih poslova, ono što je nama najvažnije a to je da smo i ove godine se prisjetili tog teškog razdoblja hrvatske povijesti, da smo odali počast, pijetet, poštovanje svim žrtvama koje nisu bile suđene niti su imale pravo na obranu i zapravo su bile žrtve jednog terora i valova stradanja nakon Drugog svjetskog rata – rekao je Božinović.
Misu su organizirali Hrvatska biskupska konferencija i Zagrebačka nadbiskupija, odnosno Župa Đurmanec. Komemoraciju i obilježavanje 80. obljetnice Bleiburške tragedije organizirao je Počasni bleiburški vod, a pokrovitelj je Hrvatski sabor.