Now Reading:
Osnovna škola Franje Horvata Kiša iz Lobora proslavila 190 godina postojanja
Full Article 4 minutes read

Osnovna škola Franje Horvata Kiša iz Lobora proslavila 190 godina postojanja

Povodom obilježavanja 190 godina školstva u Loboru i Dana Osnovne škole Franje Horvata Kiša, u petak je, nakon bogatog programa obilježavanja, održana i svečana proslava Dana škole.

Svečanu proslavu otvorila je ravnateljica škole Valerija Debeljak koja je tim povodom istaknula kako škola nije samo obrazovna ustanova, već i mjesto gdje se stvaraju uspomene, grade prijateljstva i razvijaju talenti.

– Upravo zahvaljujući tome, učenicima je osigurano kvalitetno obrazovanje koje se prilagođava potrebama današnjeg društva. Inovacije u nastavi, upotreba suvremenih tehnologija i kontinuirano usavršavanje naših učitelja doprinose stvaranju dinamičnog i poticajnog okruženja za naše učenike – rekla je ravnateljica Debeljak te ujedno prenijela i čestitku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH te svima čestitala Dan škole.

– Čestitam Dan škole sa željom da nastavimo graditi bolju budućnost te da se i dalje ponosimo svakim novim uspjehom – poručila je ravnateljica.

Obljetnicu je čestitala i ravnateljica Dječjeg vrtića Ivančica-Lobor, Suzana Matejaš, koja je rekla kako škola i vrtić postoje zbog djece.

– Smisao postojanja škola i vrtića kao odgojno-obrazovnih institucija je dijete, koje je isprepleteno u našim misijama i vizijama. Mi postojimo zbog djece. Suradnički odnosi Vrtića i škole su nužni za kvalitetno obrazovanje. Kao cilj suradničkih odnosa naših dviju ustanova je dobrobit djeteta. Za dijete je najvažnije okruženje u kojem je ono prihvaćeno, voljeno, sigurno, zadovoljno, sretno, poticano te u kojem ga se uvažava kao pojedinca – rekla je Matejaš.

Da je iz škole izašlo mnogo uspješnih ljudi iz raznih područja rekla je saborska zastupnica i načelnica Općine Lobor Ljubica Jembrih.

– Stvarno možemo biti ponosni na sve one prošle generacije koje su temelje svog znanja dobili upravo ovdje u školi u Loboru. Vjerujem da će kroz naredne godine biti puno uspješnih mladih generacija ljudi koji će nastaviti živjeti i doprinositi ovoj lokalnoj zajednici i, na kraju krajeva, preuzeti funkcije lokalne zajednice i raditi svi zajedno za svoju lokalnu zajednicu – poručila je načelnica Jembrih te istaknula kako se veseli daljnjoj suradnji.

Vjerujem da ćemo 200. rođendan dočekati radno, da će škola u Loboru doživjeti konačno obnovu i dogradnju jer upravo to vi djeco zaslužujete. Vjerujem da ćemo zajedno sa osnivačem, ravnateljicom i resornim ministarstvom odraditi jedan veliki posao kako bi dogradnja i opremanje naše škole bilo realizirano, a vi mogli uživati plodove svog učenja, znanja, stjecanja prijateljstva, druženja i nezaboravnih dana provedenih u osnovnoj školi – rekla je načelnica te ujedno čestitala Dan škole i ravnateljici škole uručila bon od 3 tisuće eura, kao i slatku košaru za učenike.

Uime osnivača škole govorila je zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije, Jasna Petek koja je rekla kako ovih 190 godina svjedoči o dugoj tradiciji odgoja, obrazovanja, ali i kulturnih i društvenih događanja nekog mjesta.

Dodala je kako je Osnovna škola Lobor mjesto sretnog, zadovoljnog, zdravog i sigurnog odrastanja djece.

– Škola koja je posebno osjetljiva na različite potrebe različitih kategorija učenika – rekla je zamjenica Petek.

Crtice o školi

Prvi zapisi vezani uz početak školstva na području općine Lobor vežu se uz 1834. godinu, a 1858. godine župa gradi i otvara školu iz građevnog materijala tornja stare crkve svete Ane, dok prvi učitelj i ravnatelj nove škole postaje Mijo Govedić.

Između 1928. i 1930. godine sagrađena je nova škola u Loboru, Petrovoj Gori i Martinščini. Od 5. ožujka 1970. godine škole u Loboru i Zlataru integrirane su u jedinstvenu Osnovnu školu Ante Kovačića Zlatar, a 1995. godine škola prestaje biti podružnica zlatarske škole i nosi naziv Osnovna škola Lobor kojoj je ravnateljica Verica Ivančić.

Škola dobiva asfaltirano školsko igralište i nadogradnju školske sportske dvorane te 2008. godine mijenja naziv u Osnovnu školu Franje Horvata Kiša. Od 2010. do 2020. godine ravnatelj škole postaje Krešimir Krivdić. Školu u ovom periodu pohađa 200-tinjak učenika raspoređenih u 11 razrednih odjeljenja, od toga su dva kombinirana razredna odjela u Područnoj školi Petrova Gora. U 2016. godini škola osniva posebni razredni odjel za učenike s teškoćama u razvoju, a od 2019. godine osnovan je i Glazbeni odjel s osnovnim glazbenim obrazovanjem u trajanju od šest godina.

Od 2020. do 2022. školom upravlja ravnateljica Tamara Herceg Babić. U tom razdoblju obnovljena je unutrašnjost i interijer područne škole, škola se nastavlja uključivati u projekte lokalne zajednice te nastavlja rad s projektima na županijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. Od 2022. do 2023. školom upravlja v.d. ravnatelja Alan Grabušić koji nastavlja s daljnjim razvojem rada škole te radom na sinergiji svih sastavnica škole, matične škole, područne škole i glazbenog odjela.

sjever.hr

07.06.2024.

Input your search keywords and press Enter.