Now Reading:
Međimurska županija domaćin je osobama s invaliditetom iz triju država – Župan Posavec: Podrška ranjivim skupinama društva i dalje je među našim prioritetima
Full Article 5 minutes read

Međimurska županija domaćin je osobama s invaliditetom iz triju država – Župan Posavec: Podrška ranjivim skupinama društva i dalje je među našim prioritetima

Međimurska županija brojnim investicijama i aktivnostima, na razne načine pokazuje kolika je u toj županiji socijalna osviještenost i koliko vode računa o svim skupinama društva.

Upravo stoga, u veljači prošle godine pokrenut je projekt „No boundaries“ čiji je nositelj Međimurska županija, a partneri Općina Lendava i Razvojna koordinacijska agencija jezera Balato, a u okviru provedbe ERASMUS+ SPORT projekta u srijedu su u središtu Čakovca organizirani međunarodni sportski susret osoba s invaliditetom iz Slovenije, Mađarske i Hrvatske.

Uz brojne sudionike i goste iz dviju susjednih država, sportskim je susretima nazočio i župan Matija Posavec koji je istaknuo da je osobno iznimno ponosan na ovaj prekogranični projekt koji uključuje osobe s invaliditetom.

-Riječ je o osobama koje su najranjivija skupina našeg društva i želja nam je da i oni participiraju u šansama koje koristimo, kako bi išli prema okupljanju i prema njihovim aktivnostima i nastojali ih uključiti kao ravnopravne članove ovoga društva. Projekt „No boundaries” je osmišljen upravo s tim ciljem, da se te osobe mogu baviti sportskim aktivnostima, mogu se družiti, odlaziti na izlete, mogu imati svoje mentore i kineziologe, a u to je bilo uključeno tridesetak stručnih osoba. Nastala su tu i neka nova prijateljstva, s obzirom na to da su nam tu i ljudi iz Slovenije i Mađarske i mislim da je tijekom cijele provedbe ovog projekta svakome od njih, ali i svakome od nas koji smo to omogućili, puno srce jer smo napravili jako, jako veliku stvar – izjavio je župan.

Naglasio je kako ovaj projekt nije toliko važan u financijskoj težini ni u broju osoba koje u njemu sudjeluju.

-To je projekt koji ima veliko srce i gdje vidite osmijeh na licima tih ljudi koji su često puta ili zapostavljeni ili im se ne pridaje dovoljno pažnje. Mi smo time pokazali koliko smo socijalno osviješteni i koliko vodimo računa o svim skupinama našeg društva – kazao je Posavec.

U Međimurju se itekako vodi briga i o infrastrukturi vezanoj uz osobe koje spadaju u ranjive skupine društva. Naime, nakon što je završen Centar za osobe s invaliditetom u Podturnu, u ovome trenutku gradi se Regionalni centar za edukaciju i rehabilitaciju u Čakovcu,vrijedan 16 milijuna eura. Osim toga, završena je investicija prvog Regionalnog centra za ranu intervenciju u djetinjstvu – MURID, prvog takve vrste u Hrvatskoj.

-Na temelju te infrastrukture, uz Obiteljski centar, uz Centar za pomoć u zajednici, želimo imati jaču podršku kroz održavanje tih centara, kako bi svako dijete koje je u riziku od ranjivosti imalo svoje mjesto i institucionalnu podršku. To podrazumijeva i da nam svako dijete ima mjesto u vrtiću i iz tog se razloga u Međimurju dograđuje 19 vrtića koji će se, kada budu gotovi za godinu ili dvije, zadovoljiti obuhvat od tisuću i osmero djece koja dosad nisu imala svoje mjesto u jaslicama ili vrtiću. Taj ćemo problem i izazov u predškolskom odgoju definitivno riješiti, ali naglasak na komunikaciji, na podršci ranjivim skupinama ostaje i dalje među našim prioritetima – zaključio je župan Posavec.

Mihael Šoš, podžupan Općine Lendava izrazio je zadovoljstvo što su dobili priliku sudjelovati i biti partner u vrijednom i korisnom projektu.

-I nama u Općini Lendava je bitno da se svi naši stanovnici bave nekim sportom, da se uključuju u sportske izazove i u ovoj godini kada imamo i Olimpijadu, jako je važno da se u to uključe i osobe s invaliditetom. Stoga smo vrlo sretni što smo u ovom projektu i što smo mogli za našu školu i starije osobe s invaliditetom nabaviti opremu da mogu sudjelovati u sportovima. Sljedeći ćemo tjedan otvoriti igralište koje će biti pripremljeno za djecu s invaliditetom, tako da i oni mogu sudjelovati. Mislim da je ova veza, suradnja Mađara, Hrvata i Slovenaca vrlo uspješna i poanta današnjeg dana je da se međusobno upoznaju, zajedno bave sportom i tako učine nešto za svoje zdravlje – rekao je Šoš.

Maja Odrčić Mikulić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za civilno društvo i ljudska prava istaknula je da projekt „No boundaries” završava krajem srpnja ove godine te da su partneri u ovih godinu dana na svojim teritorijima provodili različite aktivnosti.

-Te su se aktivnosti pokazale potrebnima, kako bismo ostvarili naš opći cilj projekta, a to je uključivanje osoba s invaliditetom u sportske aktivnosti na lokalnoj razini. Ovaj događaj je prvi zajednički događaj i u njemu sudjeluju osobe s invaliditetom iz triju država. Natjecali su se u raznim igrama koje su posebno pripremljene kako bi u njima mogle sudjelovati osobe s različitim vrstama invaliditeta – rekla je pročelnica.

Dodala je da je dosad na području Međimurske županije provedeno nekoliko sportskih aktivnosti koje su bile usmjerene prema osobama s invaliditetom te spomenula nordijsko hodanje, planinarenje na Ravnu goru, sportove na vodi…

-Predstoji nam još jedan događaj, a to je otvorenje sprava za osobe s invaliditetom koje će se postaviti na dvije lokacije na području Međimurske županije- jedna je na vanjskom igralištu u Ulici Rudolfa Horvata u Čakovcu, a druga kod Centra u Podturnu – najavila je Odrčić Mikulić.

Dodajmo i da je podršku sportašima s invaliditetom pružila i gradonačelnica Ljerka Cividini koja im je poželjela dobrodošlicu u Čakovec.

a.kučić/sjever.hr
22.05.2024.

Input your search keywords and press Enter.