Now Reading:
DVD Varaždinske Toplice proslavio 135. obljetnicu rada i djelovanja: Vatrogastvo nije samo naša dužnost, već i naša strast
Full Article 5 minutes read

DVD Varaždinske Toplice proslavio 135. obljetnicu rada i djelovanja: Vatrogastvo nije samo naša dužnost, već i naša strast

Dobrovoljno vatrogasno društvo Varaždinske Toplice u subotu je održalo svečanu sjednicu te je tom prilikom proslavljena 135. obljetnica ovog DVD-a.

Velikoj svečanosti u Varaždinskim Toplicama odazvali su se brojni gosti i uzvanici koji su zajedno s domaćinima na početku programa minutom šutnje odali počast poginulim vatrogascima, kao i braniteljima u Domovinskom ratu.

Predsjednik topličkog DVD-a Darko Belavić otvorio je sjednicu, rekavši kako se na ovaj dan prisjećaju prošlosti, slave sadašnjost i s ponosom gledaju u budućnost DVD-a.

– Naša zajednica je posebna, ne samo zbog prirodnih ljepota i bogatstva, već i zbog ljudi koji je čine. Vatrogasci su uvijek bili tu, brinući se za sigurnost svih nas. Kroz sve ove godine, unatoč izazovima, nesuglasicama i promjenama, uvijek smo pronalazili snagu u zajedništvu i solidarnosti – kazao je Belavić, pa dodao:

– Danas, dok slavimo našu obljetnicu, važno je istaknuti da naš rad nije gotov. Pred nama su novi izazovi, ali i nove prilike. Nastavit ćemo se truditi, učiti i napredovati jer naša misija zaštite i pomoći našoj zajednici nikada ne prestaje. Naša budućnost ovisi o mladim naraštajima koje ćemo inspirirati i obučavati, prenoseći im vrijednosti koje su nas vodile kroz sve ove godine – istaknuo je Belavić te zahvalio svim članovima Društva na neumornom radu i predanosti, kao i svim sugrađanima, prijateljima i obiteljima na podršci i razumijevanju.

Dobrovoljci uvijek spremni da nesebično priskoče u pomoć

Zapovjednica Društva Marinela Belavić u svom je govoru kazala kako se radi o velikoj obljetnici koja je dostatan povod i razlog za slavlje i za osvrt na prijeđeni put, pogotovo zato što se radi o organizaciji dobrovoljaca udruženih, uvježbanih i uvijek spremnih da nesebično priskoče u pomoć svakome, da brane i štite ljudske živote i imovinu od požara i drugih elementarnih nepogoda i nesreća, u svako doba dana ili noću, u svim prilikama.

Vatrogastvo nije samo poziv, već način života koji odražava našu predanost brizi o sigurnosti naše zajednice. Kroz protekle godine, naša vatrogasna zajednica je bila neumorno posvećena zaštiti ljudi i imovine od požara i drugih nesreća, uvijek spremna odazvati se u trenucima potrebe. S posebnom zahvalnošću i ponosom prisjećamo se svih požrtvovnih vatrogasaca koji su kroz više od 135 godina postojanja i djelovanja našeg Društva nosili barjak humanosti i bezgranične ljudske solidarnosti – rekla je zapovjednica Belavić.

Dodala je da su Varaždinske Toplice godinama pružale utočište i sigurnost ljudima kroz sve kulturne epohe, a vatrogasci su uvijek bili kamen temeljac te sigurnosti, hrabro se suočavajući s izazovima i pružajući potrebnu pomoć. Danas, dodaje, Društvo piše novu stranicu bogate povijesti ovoga kraja, nastavljajući djelovati, služiti na pomoć i brinući se o sigurnosti onih kojima je pomoć potrebna.

Vatrogastvo je ne samo naša dužnost, već i naša strast. Unatoč izazovima i nesuglasicama, uvijek smo pronalazili snagu u zajedništvu i predanosti našoj misiji. Kroz sve te godine, naša vatrogasna obitelj je rasla i jačala, a svaki njen član je dao svoj doprinos u izgradnji našeg Društva – istaknula je.

U budućnost, kaže, gledaju ponosno.

– Nastavit ćemo prenositi vatrogasne vrijednosti na mlađe generacije, osiguravajući da naša zajednica ostane sigurna i zaštićena u godinama koje dolaze. Neka nas uvijek vodi duh solidarnosti, hrabrosti i predanosti u službi svojim sugrađanima – zaključila je zapovjednica DVD-a Varaždinske Toplice.

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak tom je prilikom čestitao Društvu na velikoj obljetnici – 135 godina rada i djelovanja, ali ujedno i DVD-u Vinica koji je na isti dan obilježio jednako toliko godina rada.

– Vatrogastvo je kod nas stil života; to je empatija prema unesrećenima, briga za svoj kraj, razvoj mjesta te očuvanje tradicije i običaja. Grad Varaždinske Toplice razvijamo kao centar hrvatskog zdravstvenog turizma, a da bismo to mogli, potrebno je voditi brigu o sigurnosti. Svi koji dođu ovdje na liječenje, oporavak ili odmor moraju se osjećati sigurno, dobro i komotno. Upravo svima njima vi dajete tu sigurnost – rekao je Stričak i zahvalio vatrogascima na svim njihovim aktivnostima.

Uime Grada Varaždinske Toplice, Gradskog vijeća i u svoje osobno ime sve prisutne pozdravila je predsjednica Gradskog vijeća Ljubica Nofta, rekavši kako joj je čast biti ovdje i slaviti 135 godina djelovanja topličkog DVD-a.

– Društvo je osnovano davne 1889. godine s ciljem pomaganja građanima u nevolji. Nekada je to bila samo borba s požarima, a danas imamo niz drugih nepogoda, poplave, potrese, prometne nesreće i slično, gdje uspješno sudjeluju i pomažu članovi DVD-a. Biti vatrogasac danas znači baviti se humanim radom, brinuti o sigurnosti našega Grada, a istovremeno obučavati mlade naraštaje u tim aktivnostima, voditi ih na natjecanja i sudjelovati u raznim događajima u našem gradu – naglasila je Nofta, zahvalivši vatrogascima na svemu što čine za ovu zajednicu i zaželjevši im puno sreće i uspjeha u budućim izazovima.

Dodijeljene zahvalnice

Svečanost je ujedno bila prilika za dodjelu odlikovanja i priznanja zaslužnim članovima društva. Zahvalnice za 40 godina djelovanja pritom su dobili Dražen Hlebec i Milan Horvat, dok su zahvalnice za 50 godina djelovanja dobili Željko Levatić, Darko Belavić, Zlatko Belić, Dragutin Hlebec i Božidar Šebrek.

sjever.hr
20.05.2024.

Input your search keywords and press Enter.