Now Reading:
Za biciklističku utrku Granfondo Roonda Stubaki, prijavljeno 330 biciklista iz 9 zemalja: “Ovo je najveća utrka na kontinentu i želimo da bude najveća, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire“
Full Article 7 minutes read

Za biciklističku utrku Granfondo Roonda Stubaki, prijavljeno 330 biciklista iz 9 zemalja: “Ovo je najveća utrka na kontinentu i želimo da bude najveća, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire“

U Stubičkim Toplicama je najavljena biciklistička utrka Granfondo Roonda Stubaki, druga međunarodna biciklistička utrka 100 kilometara Zagorjem, koja će se održati u nedjelju, 12. svibnja, a start je u 10.45 sati u Parku Maksimilijana Vrhovca.

Utrku organiziraju Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije i Turistička zajednica Općine Stubičke Toplice, a do sada se prijavilo 330 biciklista iz devet zemalja svijeta.

Načelnik Općine Stubičke Toplice i predsjednik Turističke zajednice Općine Stubičke Toplice Josip Beljak ponosan je što su Stubičke Toplice centar ovog događanja.

 – Mnoga društva, mnogi klubovi dolaze s idejama, prezentacijama, ali sve to na neki način iziskuje određena sredstva, budući da su proračuni takvi kakvi jesu, onda mali broj tih događanja bude prihvaćen.

– Ali kad sam vidio ozbiljnost tog projekta, prezentaciju gospodina Dolića i želju za realizacijom i potencijal koji Zagorje nudi, apsolutno sam odlučio to prihvatiti i krenuti u tu priču. Bilo bi mi žao da nismo to počeli. Ovo drugo izdanje daleko je najveća utrka na kontinentu, još veća od one lanjske, ali s potencijalom da kroz par godina bude najveća ne samo u Hrvatskoj, nego i šire – istaknuo je Beljak  i dodao kako imaju ljude koji žive za ovo.

Imamo kraj koji je fenomenalan, kompletno Zagorje koje je doista Bajka na dlanu. Drago mi je što smo sve to proširili i na djecu kako bi ona mogla biti dio toga, da danas-sutra imamo nove bicikliste, nove sportaše, da se maknu od računala i mobitela i žive zdravim načinom života – kazao je načelnik Beljak.

Uz to, mu je drago što su u cijeli projekt uključene legende topličkog kraja u biciklizmu – obitelj Potočki, ali i obitelj Šamec koja ima četrnaesterostrukog prvaka Hrvatske u reliju.

– To doprinosi promociji Stubičkih Toplica i Zagorja na način kojeg možda nismo ni svjesni. Izuzetno mi je drago što smo prijavili i priču s ciklokros trkom koja je bila prvi put održana krajem siječnja ove godine oko jezera Jarki, gdje je također došao veliki broj biciklista, ljubitelja malo drugačije, ali izuzetno atraktivne discipline. Dojmovi su bili odlični i nadam se da ćemo i u tom dijelu nastaviti suradnju. Stubaki se ponovo vraćaju prijašnjim vremenima kada smo imali klub BK Stubaki koji je bio među najboljima, ako ne i najbolji u Zagorju – naglasio je načelnik.

Stubaki su već stoljećima poznati kao turistička destinacija, ali sve je veći interes mlađih ljudi za aktivnim turizmom.

Mi im u Stubakima možemo ponuditi biciklizam, sportski ribolov, planinarske staze, a tu mogu naglasiti i disc golf igralište u Zagorju koje je proglašeno najposjećenijim disk golf igralištem u Hrvatskoj. Nedavno smo imali turnir sa 70 sudionika iz cijele Europe, čak i iz Norveške, što sve doprinosi promociji ne samo Stubaka, nego Zagorja i šire – završio je načelnik Beljak.

Direktor utrke Ivan Dolić rekao je kako danas na outdoor tržištu ima jako puno utrka u našoj regiji i okolici i da bi ovakva utrka uspjela morate napraviti iskorak da privučete veliki broj ljudi.

Izuzmemo li Istru koja je u tome već 15 godina, takve se utrke organiziraju do brojke od 100 ili 120 ljudi. Prošle godine smo postavili letvicu visoko, gađali na neke brojke i imali smo 241 sudionika startera, što je bio veliki organizacijski zahvat. Ruta ima 100 kilometara, cestovna je trka i ima nekih predrasuda da su u Zagorju loše ceste, ali lani smo pokazali da je to zabluda, da je Zagorje kao stvoreno za cestovni biciklizam – naglasio je Dolić i dodao kako je ruta ove godine ista kao i lani.

Kreće se iz Stubičkih Toplica, ide se kroz Donju i Gornju Stubicu, Poznanovec, Zlatar Bistricu, Zlatar, prema Radoboju, pa Velika Ves, Krapinske, Toplice, Tuheljske Toplice, Veliko Trgovišće i natrag spust u Stubičke Toplice, dakle prolazimo kroz cijelo Zagorje. Lani smo imali 120 ljudi u osiguranju, što su nam omogućili lokalni DVD-ovi, a ove godine imamo i druženje u Parku Maksimilijana Vrhovca, a da bi proširili sadržaje eventa, uveli smo i virtualne utrke za djecu – napomenuo je direktor utrke.

Voditeljica Ureda turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije Sanja Škrinjar kazala je kako su prije četiri godine, Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije i sustav lokalnih i područnih turističkih zajednica s područja naše županije, dogovorili da idu aktivnije u razvoj outdoor priče.

Prošle godine je utrka prvi put išla u Stubičkim Toplicama i tada je bila prijava prema HTZ-u od strane Općine Stubičke Toplice, ali ove godine smo imali drugu situaciju, drugi broj projekata koji se mogu prijaviti, druge prioritete, pa smo odlučili da će ipak tu priču preuzeti županijska Turistička zajednica, zajedno s Turističkom zajednicom Stubičke Toplice i Općinom Stubičke Toplice – pojasnila je Škrinjar.

Škrinjar vjeruje da su na dobrom putu, jer je ove godine prijavljeno još više sudionika nego lani, a ono što je najbitnije u turizmu je motiv dolaska.

Takva manifestacija je dobrodošla, pogotovo nakon Korone, kada su ljudi sve više aktivni, provode svoje odmore na biciklima, hodajući, penjući se i pokazalo se da je vrlo velik motiv dolaska na cijelom području Hrvatske, a Roonda je pokazala da mi to možemo u Zagorju – završila je Škrinjar.

Direktoricu Turističke zajednice Općine Stubičke Toplice Bernardu Ivček zaista veseli što su domaćini utrke i ove godine.

Kada je cijela priča krenula u vrijeme Korone, mislili smo da nema šanse da bi tako nešto na ovako velikom području mogli napraviti, ali nas jako veseli što su cijeli projekt prepoznali Krapinsko-zagorska županija i naša općina. Ovom sportskom manifestacijom htjeli smo prezentirati cijelo Zagorje, a ne samo Stubake, da se cjelokupna priča poveže na naš brend Zagorje – bajka na dlanu – istaknule je Ivček.

Na predstavljanju utrke bio je i krapinsko-zagorski župan Željko Kolar koji je ponovio kao i direktor utrke da su ceste u Zagorju jako dobre, te da je prošle godine asfaltirano 375 kilometara cesta, ali konfiguracija terena i prirodne ljepote, one koje Zagorje pruža su sigurno top destinacija za održavanje takvih utrka.

Da biste to sve mogli organizirati morate imati nekoliko entuzijasta koji su svoj život posvetili tome i koji poznaju širu sliku sporta i poznaju pojedince koji su legende u tom sportu i koji takvim utrkama daju posebnu težinu, a onda morate imati razumijevanje lokalne samouprave i turističke zajednice koja će to poduprijeti – rekao je župan i osvrnuo se na to kako ovdje nema improvizacija, sve je po protokolu, prije svega zbog sigurnosti onih koji sudjeluju u utrci, a i velik je broj sponzora koji podržavaju ovu utrku i to će sigurno biti spektakl.

 – Kao Županija smo se uključili u ovogodišnju organizaciju i podrška ovakvoj manifestaciji je logički slijed događaja i s vremenom želimo da ona preraste i samu Krapinsko-zagorsku županiju i dobije jedan nacionalni karakter, bez obzira na to što će se voziti u Zagorju. Ako je sada među tri najbrojnije utrke koje se organiziraju na području Hrvatske, moramo si postaviti nekakav visoki cilj, a to je da kroz nekoliko godina budemo i najveća takva utrka. Važno je i napraviti i poseban program za djecu jer bez toga nema kontinuiteta i to je temelj da ova utrka bude ono što je već sada – istaknuo je Kolar. 

Stubaki su uz Krapinske Toplice i Tuheljske Toplice turistički brend kontinentalnog turizma Republike Hrvatske.

Svaka ovakva manifestacija zapravo diže rejting Stubaka i Krapinsko-zagorske županije kao destinacije i uz ulaganja Županije u Stubake, podršku lokalne zajednice  i uz privatne inicijative, vjerujem da će za nekoliko godina biti ne na razini top destinacije koja je bila prije 20-ak, 30-ak godina, nego da će biti i puno iznad toga – zaključio je Kolar.

sjever.hr 03.05.2024.

Input your search keywords and press Enter.