Now Reading:
U Pregradi obilježen Dan hitne medicine: Hitnjaci građane upoznali s opremom i postupcima prve pomoći
Full Article 6 minutes read

U Pregradi obilježen Dan hitne medicine: Hitnjaci građane upoznali s opremom i postupcima prve pomoći

Danas, 30. travnja, obilježava se Nacionalni dan hitne medicine. Zavod za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije tim je povodom na Trgu Gospe Kunagorske u Pregradi izložio vozilo hitne medicinske službe koje su građani mogli razgledati uz stručno vodstvo.

Djelatnici Zavoda na tri su radilišta zainteresirane građane upoznavali s opremom kojom raspolažu, postupcima prve pomoći te osnovnim mjerama održavanja života uz upotrebu automatskog vanjskog defribilatora.

Gradonačelnik Grada Pregrade Marko Vešligaj pohvalio je hitni punkt u Pregradi.

– U Pregradi punkt postoji od 2016. godine i sjajno je organiziran, znam nekoliko slučajevima u kojima su spasili živote. To je nešto što je potrebno ne samo Pregradi, nego i našoj županiji i cijeloj Hrvatskoj – rekao je gradonačelnik i potom zahvalio na svemu što čine ljudi zaposleni u Hitnoj medicinskoj pomoći: na spašavanju života, prevenciji i edukaciji.

– U našoj je županiji to zaista na zavidnoj razini, od mreže punktova u svim većim gradskim i općinskim središtima. Uvijek ima prostora za napredak i možda moramo razmisliti o tome da pojačamo suradnju, s obzirom na to da naša županija ima dobar dio pograničnih područja, od Đurmanca, Huma, dijelova Pregrade, skroz do Kumrovca, Klanjca i Kraljevca. Moramo vidjeti kakve su mogućnosti suradnje sa slovenskim hitnim službama, kako bi se potrebne intervencije mogle i ubrati. Određene vrste suradnje postoje, ali budući da smo u schengenskom prostoru, trebali bismo to dići na viši nivo – smatra Vešligaj.

Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije Krešimir Božić rekao je da je danas prilika da se sjetimo svih hitnjaka koji su 365 dana u godini, 7 dana u tjednu, kroz 24 sata na usluzi građanima kako bi im pružili hitnu medicinsku pomoć. Osim djelatnika, javno-pokaznoj akciji na Trgu Gospe Kunagorske priključili su se i učenici osnovnih i srednjih škola te vrtićka djeca.

– ZZHM Krapinsko-zagorske županije protekle godine zaprimio je 33.300 poziva na broj 194, odnosno svaki četvrti stanovnik naše županije okrenuo je ovaj broj. Svaki peti stanovnik zatražio je intervenciju, odnosno pomoć hitne medicinske službe, ili njih 23 tisuće. U prilog tome govore podaci koliko smo bitna služba i koliko smo na raspolaganju ljudima jer su i naša vozila prošla 600 tisuća kilometara, to je kao da su 15 puta prošla oko ekvatora – rekao je Božić.

Zahvalio je svima koji im pomažu i osiguravaju opremu, posebice Krapinsko-zagorskoj županiji, koja izdvaja velika sredstva.

– U proteklih pet godina je samo za sufinanciranje dodatnih timova u Klanjcu i Konjščini izdvojila dva i pol milijuna kuna kako bi stanovnicima ove županije osigurala jednake mogućnosti za preživljavanje. Sama činjenica da od milijun kuna ulaganja prošle godine 92 posto čine ulaganja Županije, govori u prilog koliko smo mi ovisni o njima, a na nama je da pokažemo spremnost. Ova pokazna akcija je bitna da i naše građane solidariziramo o tome koliko su oni bitni u tom lancu preživljavanja – kazao je.

– U postotku uspješnih reanimacija, imamo ih 24 posto, čime smo se ostvarili onaj svjetski prosjek, odnosno brojku koja je nužna da bismo pokazali koliko smo uspješni. Od toga je bitno da su od toga 50 posto su reanimaciju započeli laici uz pomoć našeg dispečera. Jer onaj tko se prvi nađe na licu mjesta započne reanimaciju, to definitivno dovodi do boljeg i uspješnijeg ishoda, i kasnije do kraćeg liječenja i boljeg ishoda za tog pacijenta – istaknuo je Božić.

Krapinsko-zagorski ZZHM trenutno zapošljava 36 timova T1 hitne medicinske službe, devet timova T2 i pet timova medicinsko-prijavno-dojavne jedinice, a u HMS-u je ukupno 155 zaposlenih djelatnika. Budući da su od 1. ožujka preuzeli djelatnost sanitetskog prijevoza, u toj službi zaposleno je 68 djelatnika, dakle ukupno je 230 zaposlenih na osam ispostava.

Zamjenica krapinsko-zagorskog župana Jasna Petek zahvalila je na ogromnom trudu, angažmanu i znanju koje djelatnici Hitne ulažu da bi svi stanovnici Krapinsko-zagorske županije dobili hitnu medicinsku pomoć u najbržem mogućem roku.

– Daleko smo ispod onog zlatnog sata, u okviru 15 minuta, i zaista se možemo pohvaliti odličnim vremenom, a ono, što je zapravo najvažnije, je kvalitetno pruženom hitnom medicinskom pomoći, spašenim životima i upućenim bolesnicima na određena mjesta i liječenje kojima je to bilo potrebno – rekla je Petek.

Dodala je da Krapinsko-zagorska županija pomaže rad Zavoda već niz godina, a unazad šest godina uloženo je više od 5,5 milijuna eura od strane Županije te kroz decentralizirana sredstva nešto više od 2,5 milijuna eura.

– Mi smo ulagali prvenstveno u vozni park tako da se možemo pohvaliti kao jedna od županija koja zaista ima najbolji vozni park HMS-a. Naša vozila nisu starija od pet godina, stalno ih obnavljamo i opremamo ih opremom koja je potrebna. Mislim da je i to jedan od razloga ovog jako dobrog vremena dolaska na intervenciju. Naravno, tu su i naša izvorna sredstva, do ove godine mi smo financirali timove T1 u Klanjcu i Kojičini i od ove godine oni su u sastavu nove mreže zdravstvenih usluga – navela je zamjenica župana.

Istaknula je potom i pohvalila dobru mrežu i pokrivenost koji jamče kvalitetnu, pravodobnu i dostupnu hitnu medicinsku pomoć u svakom kutku Krapinsko-zagorske županije. Dodala je još da Krapinsko-zagorska županija u suradnji s upravom županijskog ZZHM-a cijelo vrijeme provodi kvalitetnu politiku ljudskih resursa.

– Kroz specijalizacije kako liječnika, tako i sestara, mi nastojimo zaista održati kontinuitet i održati onaj broj potrebnog medicinskog kadra koji je zapravo potreban u Zavodu – zaključila je Petek.

Doktorica hitne Adrijana Strabić rekla je da je srčani zastoj jedno od najčešćih hitnih stanja danas te da su se danas okupili na trgu da s malima i velikima ponove osnovne postupke održavanja života do dolaska HMS-a.

– Nekome tih pet minuta, dok hitna ne dođe, može spasiti život. Nekad se ljudi uplaše, bitno je naučiti osnove da u toj paničnoj situaciji počnu s reanimacijom, a mi onda dalje preuzimamo s naprednim održavanjem života kada osobu stavljamo na kisik i oživljavamo defibrilatorom – kazala je doktorica i dodala da su djeca jako vesela, a učenici jako zainteresirani, pogotovo oni medicinskih struka.

mlpetrinjak/sjever.hr
30.04.2024.

Input your search keywords and press Enter.