Now Reading:
Svečanom sjednicom Gradskog vijeća proslavljen Dan grada Zlatara: „Realizirali smo puno projekata, za dobrobit naših građana“
Full Article 8 minutes read

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća proslavljen Dan grada Zlatara: „Realizirali smo puno projekata, za dobrobit naših građana“

U subotu je za Grad Zlatar bio veoma poseban dan jer je svečanom sjednicom Gradskog vijeća, proslavljen Dan grada.

Stigli su brojni uzvanici i gosti, gradonačelnici i načelnici, a među njima i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović.

Svečanu sjednicu otvorila je predsjednica Gradskog vijeća Danijela Findak koja je rekla kako je u ovom sazivu Gradsko vijeće održalo ukupno 23 sjednice s preko 240 točaka dnevnog reda.

Kroz suradnju i dijalog, nastojimo služiti interesima svih naših sugrađana i graditi bolju budućnost za sve nas. Naš grad je mjesto gdje se susreću različite ideje, perspektive i snovi, a ovo gradsko vijeće iznjedrilo je pregršt kvalitetnih odluka za dobrobit svih naših građana te ovim putem posebno zahvaljujem Vijećnicima na suradnji i djelatnicima Jedinstvenog upravnog odjela Grada Zlatara na pomoći – istaknula je Findak i dodala kako se danas prisjećaju svih postignuća, ali i obvezuju i na daljnji rad i angažman.

 –Naša predanost transparentnosti, predanosti i odgovornosti u donošenju odluka osigurala je da naš grad napreduje u skladu s potrebama i željama naših sugrađana koji nam vraćaju istom mjerom, čije su predanosti, talenti i uspjesi temelj našeg zajedničkog prosperiteta. U našem gradu ima mnogo malih, ali izuzetno velikih ljudi, ljudi koji su spremni pružiti ruku kada je to potrebno, ljudi koji svojim malim gestama čine velike promjene, stoga ovim putem čestitam svim dobitnicima priznanja i hvala vam što činite naš grad tako posebnim – naglasila je predsjednica Vijeća.

Gradonačelnica Jasenka Auguštan Pentek u svom je govoru sve prisutne podsjetila na najvažnije projekte i napomenula kako je lijepo kada u grad Zlatar, dođu gosti i vide promjene koje se događaju.

– To kažu i naši sugrađani, da se grad mijenja i na to smo jako ponosni. Dobili smo brojne nagrade i priznanja. Prvi smo grad u Republici Hrvatskoj u povlačenju sredstva iz Europske unije prema broju stanovnika, prvi smo po transparentnosti u Republici Hrvatskoj i među pet gradova u smart city gradovima, digitalizaciji – kazala je gradonačelnica i osvrnula se na tri najveća projekta koja su pred završetkom.

 – Za mjesec, do dva trebali bi otvoriti vrata našoj novoj festivalskoj dvorani Sokolani, a ovdje imamo i jednu od najljepših tržnica u Republici Hrvatskoj, a sigurno i u Krapinsko-zagorskoj županiji ,tako da se veselimo i tom otvorenju, ali ono što je najvažnije tu je i šumska cesta koja nas spaja s vrhom planine Ivanščice i to je jedini put prema vrhu s automobilima iz naše Krapinsko-zagorske županije – rekla je Auguštan Pentek.

Sljedeća godina sigurno će biti posvećena našim najmlađima, jer se rade tri objekta dječjih vrtića, kako roditelji koji ovdje dolaze, koji ovdje žive, više ne bi imali problema s upisom djece u dječji vrtić.

– To je svakako velika stvar, pogotovo kada vidimo da je potražnja i kupnja nekretnina na području grada Zlatara povećana. To nas jako veseli i svakako želimo postati grad primamljiv za naše nove sugrađanke i sugrađane – dodala je gradonačelnica.

Zahvalila je svim svojim djelatnicima i svima koji rade na projektima.

-Vizija jednog čovjeka ne može biti ispunjena, ako nema dobar tim ljudi koji to prate i kojima nikad nije teško raditi i van radnog vremena, kako bi uspješno prijavili projekte i završili godinu s povlačenjem sredstava od 12 milijuna eura. Vidimo koliki je to skok i kolike su investicije na našem području – zaključila je zlatarska gradonačelnica.

Ispred gradonačelnika i načelnika sve je prisutne pozdravio gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj i čestitao gradonačelnici na svim postignućima.

 – Mi, kao gradovi imamo dosta sličnosti. Sličan broj stanovnika, Zlatar je nešto veći, a mi imamo nešto više komunalne i cestovne infrastrukture, ali slični su problemi i radimo na jedan način da ravnomjerno ulažemo u sva naša naselja i mislim da smo to pokazali s jednim projektom, a to je širokopojasni Internet za koji je potpisan sporazum. Brzi Internet će tako biti u centru Zlatara, ali i na obroncima Ivanščice i to je briga o svakom čovjeku, o svakom naselju i to je način na koji se radi u Krapinsko-zagorskoj županiji – naglasio je Vešligaj.

Gradovi i općine brinu o svakom svom naselju i tako bi se trebala ponašati i država. – Država nas u nekim stvarima zakida, spomenut ću da Zlatar isto nije dio brdsko-planinskog područja, unatoč tome što ima jednu od najviših planina na ovom području – Ivanščicu. Imamo neke paradokse koje bi trebali svi zajedno mijenjati i raditi na tome – napomenuo je Vešligaj.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar rekao je kako su Zlatar nekada zvali „grad slučaj”, a ovo je dokaz da grad može s jasnom vizijom, dobrim malim timom pokrenuti i okrenuti situaciju i napraviti gradić ugodan za život.

– Ljudi su se mobilizirali, stavili su glave skupa, pratili svoje čelne ljude – na početku gradonačelnika Stanka Majdaka, sada Jasenku Auguštan Pentek u dva mandata, i postigli fantastične rezultate. Tim od desetak ljudi pripremio je brojne projekte i povukao značajna sredstva, a nitko nije izostavljen. Vodila se briga o predškolskom odgoju, zajedno sa Županijom o osnovnoj i srednjoj školi, vodila se briga o ljudima starije životne dobi, o udrugama. Kada sve to stavite u mozaik, dobijete uspješan grad, uspješnu jedinicu lokalne samouprave koja se može uspoređivati s bilo kojom takvom jedinicom lokalne samouprave u susjednoj Sloveniji ili Austriji – pohvalio je gradonačelnicu i Grad Zlatar župan Kolar.

Istaknuo je kako obavezno treba decentralizirati Hrvatsku.

 – Ovdje sjedi niz uspješnih načelnica, načelnika, gradonačelnica i gradonačelnika, koji su ovisni o centralnoj vlasti. S bazično više novaca koji bi bio na raspolaganju jedinicama lokalne i regionalne samouprave, ovi rezultati bi bili još bolji i impresivniji – kazao je Kolar.

Saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić  kazao je kako se vidi da se svaki dio Zlatara mijenja te da su dvije žene na čelu grada uspješne i to bi trebala biti poruka za sve nas.

Predsjednik Zoran Milanović rekao je kako se mijenja vrijeme i svijet, mijenja se Europa, ali ono što se ne mijenja je želja ljudi, da žive dobro i kvalitetno.

 – Poslovica kaže da ne možeš od blata napraviti štrudlu, ali od štrudle možeš napraviti blato. I to se dogodilo ovdje u Zlataru, ne znam tko je bio na vlasti, ali znam da je 2013. godine došao Stanko Majdak na čelo grada i da je Jasenka bila zamjenica, ja sam tada bio predsjednik Vlade i ovaj grad je ‘f’akat’ bio “grad slučaj. Netko ga je uspio uprskati i zadnjih 11 godina počelo je s Majdakom i onda Jasenkom, grad je ponovno uzorno, pametno i transparentno vođen, nema korupcije koliko vidim, a to se uvijek vidi, ako se i ne vidi onda se osjeća i sve što mogu reći je da samo tako nastavite i da iskoristite sve Europske fondove koji stoje na raspolaganju jer neće vječno dolaziti – naglasio je predsjednik Milanović.

Svečana sjednica ujedno je i prigoda za dodjelu priznanja Grada Zlatara. Tako su plaketu primili Dječji vrtić „Zlatarsko zlato“ za 70 godina uspješnog djelovanja, Zlatko Varga za osobiti doprinos razvoju poduzetništva u gradu Zlataru te Darko Vujica za nesebičnu pomoć u realizaciji akcije „Velikim srcem za topli dom“.

Diplomu Grada Zlatara dobili su Marija Štahan za dugogodišnji doprinos očuvanju običaja i kulturnog identiteta Grada Zlatara, te tvrtke Holz konstrukt d.o.o., Elektro-Pozaić d.o.o., „GKB-mont Plancutić“, ostali završni radovi u građevinarstvu i R.T. Commercium d.o.o. koje su na radovima na izgradnji kuće u humanitarnoj akciji „Velikim srcem za topli dom“ dale velik doprinos njenom uspješnom završetku.

Gradonačelnica Grada Zlatara dodijelila je zahvalnice Janku Korparu za dugogodišnji doprinos razvoju zdravstvene zaštite u grad u Zlataru, Dragici Martinjak za dugogodišnji doprinos razvoju zdravstvene zaštite, Marijanu Turku za dugogodišnji doprinos realizaciji „Pajdaškog sprehajanja“, Udruzi likovnih umjetnika Zlatarka paleta za 30 godina uspješnog rada, Kulturno-umjetničkom društvu Belec za 10 godina uspješnog rada i Ljiljani Cvetko za nesebičan rad i popularizaciju kulturnih i likovnih aktivnosti u gradu Zlataru, Mirjani Štahan za pobjedu na tradicionalnoj manifestaciji „Babičini kolači“, Ankici Krajnik za dugogodišnji rad u području odgoja i obrazovanja, Zdenki Mojčec za poseban doprinos očuvanju kulturne baštine grada Zlatara i Rudolfu Findaku za dugogodišnji predani rad u zlatarskoj župi.

U ime nagrađenih obratila se ravnateljica dječjeg vrtića „Zlatarsko Zlato“ Valentina Ranogajec.

– Posebnu zahvalu izreći ću u ime Dječjeg vrtića jaslice „Zlatarsko zlato“ koji ovu godinu obilježava 70. obljetnicu postojanja. Složit ćete se da je to jako velika obljetnica, to je najstariji vrtić u Krapinsko-zagorskoj županiji, što je pokazatelj da je grad Zlatar vrlo rano uvidio važnost vrtića i sa zadovoljstvom mogu reći da se kvalitetna suradnja nastavlja i danas – istaknula je Ranogajec i zahvalila Gradu Zlataru i Gradskom vijeću na podršci, a posebno gradonačelnici Jasenki Auguštan-Pentek.

i.belošević/sjever.hr 27.04.2024.

Input your search keywords and press Enter.