Now Reading:
Uz Dan civilne zaštite, održana svečana sjednica Stožera CZ KZŽ: Zagorje je sigurno mjesto za život i rad i sigurna turistička destinacija
Full Article 5 minutes read

Uz Dan civilne zaštite, održana svečana sjednica Stožera CZ KZŽ: Zagorje je sigurno mjesto za život i rad i sigurna turistička destinacija

Krapinsko-zagorska županija je sigurno mjesto za život i sigurno poslovno okruženje, naša županija je sigurna turistička destinacija – to govore rezultati, kao i subjektivni osjećaji naših građana kada je riječ o sigurnosti.

Naglašeno je to u petak u Krapini, na svečanoj sjednici Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije, održanoj povodom 1. ožujka – Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite Republike Hrvatske.

Svoje aktivnosti i rezultate u prošloj godini prezentirali su ispred Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije načelnik Stjepan Skuliber te predstavnici operativnih snaga i zdravstvenih ustanova: voditelj Službe civilne zaštite Krapina Miro Klasiček, pročelnik HGSS Stanice Zlatar Bistrica Darko Berljak, zamjenik načelnika PU krapinsko-zagorske Robert Pavić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije Marijan Lovrenčić i ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KZŽ Krešimir Božić.

-Imamo sjajne službe, a naš zadatak je da ih međusobno umrežimo i uvježbamo da u zajedničkim intervencijama budu uspješni kao što su onda kad interveniraju sami. Stoga ćemo i ove godine imati jednu veliku vježbu, planiramo da to bude tip vježbe koji još nismo napravili, a razmišljamo da ove godine uključimo i vojsku – rekao je župan Željko Kolar.

Dodao je kako vjeruje da će se dogodine uspjeti dogovoriti sa stožerom Oružanih snaga i resornim ministarstvom da se takva vježba i realizira.

-Uvijek, na početku i na kraju su ljudi ti koji nose prevagu i sustav koliko god bio dobro organiziran i posložen. Ovaj sustav mora biti dobro posložen. Na kraju su uvijek ključ uspjeha ljudi – rekao je župan.

Kolar se osvrnuo i na predstavljanje rada svih županijskih organizacija u proteklim tjednima navodeći kako to kod ljudi izaziva osjećaj sigurnost, navodeći kako je ujedno važno i zbog ulagača.

-Ljudi kada svoj vlastiti kapital ulažu, nema ni jednog koji je bio kod mene na razgovoru, a da nije pitao za hitne službe, kako je vatrogastvo organizirano, kako je organizirana hitna, stopa kriminaliteta. Sve su to nekada i oni ključni trenuci da se ljudi odluče investirati kod nas, a ne negdje drugdje, jer gospodarska zona može biti opremljena infrastrukturom u pet županija na isti način. Ali ova stvar može biti u pojedinim trenucima ključna – izjavio je župan navodeći kako je upravo taj segment u nekim slučajevima bio odlučujući.

-Mi kad imenujemo Stožer gledamo da u njemu budu najkvalitetniji ljudi, ljudi koji donose odluke, koji su odgovorni – rekao je Kolar i tom je priliko zahvalio Anđelku Fereku Jambreku na 20 godina doprinosa ustrojstva i rada stožera civilne zaštite.

-Nadam se da se više nikad neće ponoviti da u isto vrijeme bude i pandemija i ovakvi potresi. Ponosan sam što sam bio na čelu odličnog tima od 19 ljudi i mogu reći da smatram da smo svi zajedno odradili vrhunski posao – poručio je Ferek-Jambrek.

Prošle su godine Stožer civilne zaštite i sve žurne službe sudjelovali u provedbi projekta CRO-SI-SAFE, zajedno s kolegama iz Slovenije, a uz niz aktivnosti, programe i događanja, uz pomoć ZARA-e koja je vodila projekt, realizirano je nekoliko projekata značajnih za razvoj sustava civilne zaštite, a nabavljena je i određena oprema. Usto, brojni su članovi dodatno usavršili svoje znanje i vještine, a drugi su osposobljeni kako bi bili učinkoviti dionici sustava civilne zaštite.

-U sklopu tog programa održana je i masovna zajednička vježba, a komentari su bili vrlo pozitivni, što znači da smo pokazali da smo spremni, da imamo opremu i da možemo djelovati u slučaju ugroza koje nas zadnjih godina sve više pogađaju. U zadnjih pet godina smo imali sve, potres i pandemiju, nevremena, poplave, tuče… Mi smo cijelo vrijeme bili na raspolaganju da odgovorimo na sve te izazove. Na svemu učinjenome zahvaljujem svim dionicima sustava civilne zaštite, svim profesionalcima, kao i svim onim volonterima koji se nesebično uključuju u naš sustav civilne zaštite – poručio je Skuliber.

Zamjenik načelnika PU krapinsko-zagorske Robert Pavić istaknuo je da je 2023. godine evidentirano znatno povećanje kaznenih djela te da je bilo manje je prometnih i teških prometnih nesreća uz, nažalost, povećanu smrtnost u prometu, no ima i znatno boljih pokazatelja.

-Razriješenost kaznenih djela nam je najbolja u posljednjih deset godina. Isto tako i ukupna naknadna otkrivenost. U većini slučajeva smo bolji od državnog prosjeka za 20-ak posto. Posebno je bitno za građane koji su bili žrtve teških krađa i krađa, kada znaju da je većina počinitelja otkrivena i kazneno prijavljena – rekao je Pavić.

-Nažalost, prošle godine je u prometnu smrtno stradalo devet osoba, dvije osobe više nego 2022. godine, iako bilježimo smanjenje prometnih nesreća i teških prometnih nesreća. Lani smo utvrdili 17.793 prekršaja u prometu. Od toga 41 posto se odnosi na nepropisnu brzinu. A tzv. “četiri ubojice u prometu” su također u povećanju. Važno je napomenuti i negativno istaknuti da smo najokorjelijim počiniteljima prometnih prekršaja lani uzeli 17 automobila. Nastavit ćemo s ciljanom represijom prema prometnim prekršiteljima – poručio je.

Pavić je dodao da je evidentirano značajno smanjenje broja požara za čak 73,9 posto, a što je najvažnije, za 97 posto smanjen je broj požara na otvorenom prostoru.

-Naša policijska uprava je uprava s najmanjom stopom kriminaliteta u Republici Hrvatskoj. Krapinsko-zagorska županija je sigurno mjesto za život i sigurno poslovno okruženje, naša županija je sigurna turistička destinacija – to govore rezultati, kao i subjektivni osjećaji naših građana kada je riječ o sigurnosti – zaključio je Pavić.

a.kučić/sjever.hr/kzz.hr
01.03.2024.

Input your search keywords and press Enter.