Now Reading:
U Ambulanti Doma zdravlja u Bedekovčini s radom započeo dispanzer za mentalno zdravlje: Trebate li bilo kakvu psihološku pomoć možete se javiti i naručiti bez uputnice
Full Article 6 minutes read

U Ambulanti Doma zdravlja u Bedekovčini s radom započeo dispanzer za mentalno zdravlje: Trebate li bilo kakvu psihološku pomoć možete se javiti i naručiti bez uputnice

U Ambulanti Doma zdravlja u Bedekovčini obilježen je početak rada dispanzera za mentalno zdravlje Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije. 

Ono što psihološka djelatnost nudi u okviru zdravstvene zaštite, a ovdje se govori o zaštiti mentalnog zdravlja, je to da se ljudi svih dobnih skupina mogu obratiti za određene psiho-dijagnostičke postupke, da se vidi što se zapravo s njima događa i koju potrebu imaju, ali isto tako i za psihološke tretmane.

Plan je da se radi o mentalnom zdravlju u zajednici, informirat će se sve institucije u županiji, od škola, Civilne zaštite, policija i svi koji potencijalno mogao imati potrebu da obratiti se dispanzerima za mentalno zdravlje, a imaju i tzv. „drop in”, svaka ambulanta ima određeni termin u tjednu kada ljudi mogu doći, pokucati na vrata,da  se kroz razgovor vidi koja usluga im je potrebna.

Izuzetno je važno što se ljudi ne trebaju naručiti, jer se ljudi jako teško odlučuju potražiti psihološku pomoć, jer je kod nas još jednim dijelom uvriježeno negativno razmišljanje, da ako netko ima psihološki problem, da to znači nekakvu njegovu slabost. To što neće trebati uputnice pomaže ljudima da dođu s manje ograničenja. S druge strane, zbog stanja kakvo je u zdravstvenom sustavu, gdje su duge liste čekanja, jedna od ideja je vraćanja psihološke djelatnosti u primarnu zdravstvenu zaštitu, da ljudi mogu brzo doći do efikasne psihološke pomoći.

Ravnateljica Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije Nada Dogan rekla je kako joj je drago što se obilježava početak rada dispanzera mentalnog zdravlja u Domu zdravlja Krapinsko-zagorske županije.

-To je nova djelatnost u Domu zdravlja i posebno smo ponosni što je Ministarstvo zdravstva između pet županija koje su dobile program osnaživanja mentalnog zdravlja, izabralo baš Dom zdravlja Krapinsko-zagorske županije. Zaposlili smo šest psihologa, jednog kliničkog psihologa i tri medicinske sestre koji su počeli raditi već prošli tjedan, a imamo još ordinaciju u Oroslavju i Krapini. Vjerujem da će našim Zagorkama i Zagorcima, našim osiguranicima, otvaranje dispanzera puno značiti jer se susrećemo s problemima i kod mladih u školama, već i u vrtićima, a i kod starijih osoba je potrebna stručna pomoć psihologa – istaknula je Dogan i dodala kako je važno reći  da pilot projekt traje od 15. veljače do 30. lipnja i nastavit će se kao djelatnost Doma zdravlja.

 – Napravljeni su letci, možete se naručiti bez uputnice i psiholozi će vam pomoći. Na letcima su brojevi telefona i maila preko kojeg se može naručiti – pojasnila je Nada Dogan.

Doktorica Gordana Kamenečki kazala je kako se građani mogu obratiti od najmanje do najstarije dobi, te u svakom trenutku, jer radno vrijeme cijeli dan, a na raspolaganju su tri ambulante.

Ono što bih ja kao stručnjak htjela istaknuti da je psihološka djelatnost preduvjet kompletnog zdravlja ljudi, bilo da se radi o tjelesnom ili socijalnom i da je važno na sve moguće načine ljudima pomoći, a naročito smo se o tome osvijestili nakon ove dvoje izuzetno izazovne situacije koje smo imali, to je bila situacija Covida-19 i potresa koji je obuhvatio i našu županiju – naglasila je Kamenečki.

Također, nada se kako će uz starije snage i mlade kolegice koje će ovdje raditi, biti idealna kombinacija koja će biti na dobrobit svih stanovnika naše županije.

Zamjenica krapinsko-zagorskog župana Jasna Petek istaknula je kako je jako dobro da novi Zakon o zaštiti pruža mogućnost da se u okviru primarne zdravstvene zaštite uvode neke nove usluge koje su važne za kompletno zdravlje ljudi.

Jedno od tih je upravo usluga dispanzera za mentalno zdravlje. Jako sam sretna što je Krapinsko-zagorska županija ušla u taj pilot projekt Ministarstva zajedno s Gradom Zagrebom, Međimurskom, Osječko-baranjskom i Splitsko-dalmatinskom županijom, u okviru kojeg kreću dispanzeri za mentalno zdravlje. Dobro je da su ti dispanzeri, što je bilo i obećano, ušli u prijedlog nove mreže zdravstvene zaštite koja je trenutno na javnom savjetovanju. Mi smo i prije ovih dispanzera, u okviru Zavoda za javno zdravstvo, zaposlili prije skoro godinu dana, jednog psihologa koji je baš namijenjen radu s djecom i s mladima jer smo uočili i imali smo informacije s terena, koliko zapravo djece i mladih ima problema s mentalnim zdravljem, u smislu anksioznosti, depresivnog ponašanja, a i drugih oblika određenih teškoća – kazala je zamjenica župana.

Naravno da jedan psiholog ne može pokriti sve potrebe u našoj županiji. Ovaj dispanzer za mentalno zdravlje na tri lokacije zasigurno će doprinijeti zastupanosti ove usluge. Jako je dobro što ne treba uputnica, što se može direktno javiti, naručiti i što se može doći i bez najave.

Mislim da, ona definicija Svjetske zdravstvene organizacije, što je mentalno zdravlje, da je to neko stanje koje omogućuje ostvarenje svih naših sposobnosti, nošenja sa svakodnevnim stresom, produktivno i plodonosno djelovanje na korist osobi, ali i zajednici i kad takvu definiciju mentalnog zdravlja uzmemo u obzir i razmislimo o njoj, vidimo da zapravo sve dobne skupine u našem društvu imaju problema s mentalnim zdravljem, trebaju podršku i pomoć u tom djelu. Nadam se da će ova usluga biti prije svega na korist našim građankama i građanima – napomenula je Petek te zaželjela timovima puno uspjeha.

Jasna Petek je dodala  kako će se Krapinsko-zagorska županija uključiti u opremanje dispanzera s određenom svotom novaca kako bi ovi prostori bili opremljeni i dijagnostičkim instrumentima, ali i ostalim potrepštinama koje zapravo trebaju da ovakav jedan prostor bude ugodan, kako onima koji u njemu rade, tako onima koji će doći u dispanzer – zaključila je zamjenica župana.

Na otvaranju dispanzera za mentalno zdravlje bio je i načelnik Darko Ban koji je zadovoljan što je Bedekovčina dobila dispanzer  i zahvalio je Krapinsko-zagorskoj županiji i Domu zdravlja što su prepoznali njihove prednosti i da mogu u Bedekovčini pružiti ovakve usluge.

 – Bedekovčina ima poželjne prednosti, prometno smo dobro povezani, imamo brzu cestu, imamo vlak, nalazimo se u središtu županije, a  imamo i devet susjednih jedinica lokalne samouprave, tako da vjerujem da će svima biti prihvatljivo dolaziti do Bedekovčine i ovdje koristiti te usluge. Nadam se da je to početak, da će se to proširivati. Imamo volju, imamo želju, imamo mogućnosti da i ostale dočekamo u ovim prostorima Doma zdravlja za ostale djelatnosti, tako da smo spremni na sve – istaknuo je načelnik Ban.

i.belošević/sjever.hr 27.02.2024.

Input your search keywords and press Enter.