Now Reading:
Bosilj na svečanoj sjednici sam sebe proglasio nesposobnim političarom pa zaradio gromoglasan pljesak
Full Article 12 minutes read

Bosilj na svečanoj sjednici sam sebe proglasio nesposobnim političarom pa zaradio gromoglasan pljesak

Povodom 6. prosinca, Dana Grada Varaždina i blagdana svetog Nikole, nebeskog zaštitnika grada, u utorak je, uz brojne goste i uzvanike, održana svečana sjednica varaždinskog Gradskog vijeća.

Sjednicu je otvorila predsjednica Vijeća Zdravka Grđan koja je naglasila kako je Varaždin kroz svoju dugogodišnju tradiciju, kulturu i izniman povijesni značaj dokazao svoju važnost i vrijednost dostojanstvenog grada. Zahvalila je vijećnicima i gradonačelniku Nevenu Bosilju na dobroj suradnji, a posebno onima koji su podržali proračun za 2022. godinu.

-Svojim glasom za proračun unaprijedili razvoj našeg Grada, učinili mnogo dobra za naše sugrađane, od najmlađih do najstarijih te podigli standard življenja u našem gradu na znatno viši nivo, posebno u pogledu pronatalitetne politike, podizanja kvalitete odgoja i obrazovanja, poštovanja i podizanja standarda naših starijih sugrađana i socijalne uključivosti osjetljivih skupina našeg društva – rekla je Grđan istaknuvši kako je upravo Grad Varaždin najbolje u Hrvatskoj odgovorio na zahtjeve i potrebe mladih.

-Moja poruka svima danas je znamo, možemo i moramo, samo moramo biti danas i sutra bolji, aktivniji i pametniji ljudi nego što smo bili jučer – zaključila je Grđan.

Gradonačelnik Neven Bosilj istaknuo je da svima mora biti zajednička želja nastaviti graditi grad pošteno i predano, za sve generacije koje dolaze.

-Protekla je godina sa sobom donijela nove, velike izazove, ali s njima se hrabro nosimo jer smo izabrani da pokušamo pronaći rješenje. Sve što provodimo ne događa se stihijski, već iza toga stoji veliki trud i rad, ne samo nas, već i cijele gradske uprave i svih službenika u sustavu Grada. Prošli sam tjedan drugi put zaredom u Opatiji primio nagradu kojom je Varaždin proglašen najboljim velikim gradom po kvaliteti života u Hrvatskoj. Ta je nagrada priznanje svim Varaždinkama i Varaždincima za ono što radimo i ona je pečat uspješnosti koju pokazujemo u brojnim područjima, od gospodarstva, preko obrazovanja, ulaganja u znanje i mlade, do brige za sve one kojima treba podrška i pomoć zajednice – rekao je Bosilj.

Istaknuo kako mu više od ičega znače poruke sugrađana koji su mu se ovih dana javljali te da je upravo zbog njih sretan i ponosan i dodatno motiviran za još bolji rad, u čemu ga, dodao je, neće omesti nikakvi politikanti ni destruktivci.

-U ovih godinu dana, intenzivno smo radili i postigli mnogo, a izdvojit ću samo neke projekte i aktivnosti po kojima će pamtiti 2022. godinu. Postupak za trajno zbrinjavanje bala priveli smo do samoga kraja, u suradnji sa svim državnim institucijama i nadam se da ćemo nakon 17 godina agonije smeću na ulazu u naš grad konačno reći zbogom. Uređujemo i obnavljamo ulice u centru, kao i u prigradskim naseljima, s posebnim naglaskom na unapređenje biciklističke infrastrukture, otvorili smo novu prometnicu, žilu kucavicu u Gospodarskoj zoni Brezje koja će svoju punu funkciju i dolazak novih investitora ispuniti saniranjem odlagališta otpada koje svi očekujemo – kazao je varaždinski gradonačelnik.

Govoreći o projektima koji su u tijeku, Bosilj je izdvojio ulaganja u obnovu igrališta, vrtića i škola, nastavak POS stanogradnje, uspostavljanje kvalitetnog sustava gospodarenja otpadom, kao i provođenje projekta pametnog parkiranja te poticanje korištenja obnovljivih izvora energije.

-U našim školama sva djeca od ove školske godine već imaju besplatan topli, ali i zdravi obrok, povećali smo stipendije za učenike i studente, kao i jednokratnu pomoć za rođenje djeteta na iznos od 5 tisuća kuna, u svim osnovnim školama školama imamo zaposlene psihologe, a financiramo i zapošljavanje na neodređeno učiteljica u produženom boravku. Za naše obrtnike i poduzetnike uveli smo dodatne mogućnosti sufinanciranja i bespovratnih potpora u iznosu većem od 2 milijuna kuna, a posebno za poduzetnike početnike, kako bi dali još jačim zamah gospodarskim djelatnostima – rekao je Bosilj.

Spomenuo je i projekte planirane u proračunu za narednu godinu, naglasivši da je uz konačno rješavanje baliranog otpada, planirana izrada glavnog projekta za rješavanje problema Kućanske rampe te da počinje realizacija tri velika infrastrukturna projekta u obrazovanju, a to su izgradnja novog dječjeg vrtića u Hrašćici i dogradnja 3. i 7 osnovne škole. S ciljem energetske tranzicije, svu javna rasvjeta u Varaždinu bit će zamijenjena LED rasvjetom.

-Provest će se i izgradnja Centra kreativnih industrija u bivšem kinu Dom i obnoviti Varaždinska kuća koja će postati novi bred grada Varaždina. Nastavljamo s obnovom brojnih ulica koje već godinama vape za sanacijom, krećemo s izgradnjom novih ulica i kao u svemu dosad, želimo biti predvodnici u novim modelima pružanja nadstandarda našim građanima. Stoga planiramo izgradnju stanova za mlade za najam, svjesni da je problem stanovanja prepoznat kao jedan od glavnih problema s kojima se susreću mladi u Hrvatskoj, pa tako i u Varaždinu. Najmlađim sugrađanima želimo povećati naknadu za novorođenčad na tisuću eura, svoj djeci u osnovnim školama omogućiti besplatni produženi boravak i dodatno podići iznose dječjih božićnica – rekao je Bosilj.

Spomenuo je i da su u pripremi sredstva za povećanje božićnica i uskrsnica za umirovljenike uz podizanje imovinskog cenzusa te da su proračunom predviđena sredstva za povećanje primanja našim odgojiteljicama, vatrogascima, muzejskim djelatnicima i svim zaposlenicima u sustavu Grada.

-U posljednje vrijeme često govorimo o odgovornosti, o posvećenosti gradskim interesima koji u najvažnijim projektima i odlukama moraju biti ispred i iznad bilo kakve politike, stranke, interesne skupine ili pojedinca, a na svakome od nas je da postavi sebi pitanje – jesmo li odvagali krivo, jesmo li nešto propustili učiniti ili nam jednostavno nije bilo dovoljno stalo. Kao izabranim dužnosnicima naša odgovornost je veća jer naši potezi i odluke utječu na širok krug ljudi i to onih koji od nas očekuju da se izdignemo iznad osobnih ambicija i radimo i odlučujemo tako da svima bude bolje, da učinimo razliku, korak naprijed i da po tom koraku budemo prepoznati kao odgovorni ljudi – istaknuo je Bosilj dodavši da mnogi tu svoju odgovornost ne shvaćaju tako.

-Politika nas pozicionira, a često toliko puta koči u donošenju ispravnih odluka. U tom smislu, sebe bih možda mogao nazvati najgorim političarom jer meni nije stalo do političke karijere ili osobnih političkih postignuća, meni je jedino i isključivo stalo do našeg Grada. Samo iskreno želim da naš grad kojeg svi toliko volimo i kojim se svi ponosimo postigne svoj puni potencijal i pokaže svu svoju ekonomsku i gospodarsku snagu, da bude grad mjera i obrazac, grad u koji se uvijek poželiš vratiti, a grad su ljudi, grad smo mi – poručio je gradonačelnik Bosilj.

Uime hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, na svečanoj je sjednici bila Melita Mulić, njegova savjetnica za ljudska prava i civilno društvo. Istaknula je da je uvijek povlastica doći u Varaždin, grad bogate povijesti i kulture, spomenuvši ulogu grada i njegovih građana u vojnoj povijesti Hrvatske, ponajprije kao sjedište generalata tijekom obrane od Osmanlija, a potom ponovo osobito u Domovinskom ratu.

-Varaždinci su kao sinovi domovine stali u njezinu obranu kao jedan, a osvajanje varaždinske vojarne omogućilo je naoružavanje i opremanje više postrojbi Hrvatske vojske. Svim Varaždincima, hrvatskim braniteljima pripadnicima slavnih Puma i svih drugih postrojbi Hrvatske vojske želim izraziti osobitu zahvalnost za časno sudjelovanje u obrani domovine, hrabrost i junaštvo, uz posebno poštovanje poginulima i njihovim obiteljima – kazala je Mulić.

Dodala je da je za uspješan razvoj, osim vlastite akumulacije privatnih, županijskih i državnih investicija, od najveće važnosti iskoristiti što više europskog novca.

-Ili kako to predsjednik Republike voli reći, našeg novca, novca hrvatskih građanki i građana u korist gospodarskom razvoju, izgradnji infrastrukture i društvenom standardu. Ukupan razvoj mora biti u funkciju demografske obnove i dugoodrživog razvoja svakog našeg kraja, a ne isključivo profita, pogotovo ne onog koji će se odlijevati iz Hrvatske. To je put da se zadrže mladi i revitalizira cjelokupni život – rekla je, između ostalog, izaslanica predsjednika RH.

Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ivan Paladina naglasio je da je hrvatska vlada, s obzirom na sve spomenute pozitivne pokazatelje, imala mogućnost pružiti podršku, kako građanima, tako i gospodarstvu te javnom sektoru u ovim izazovnim vremenima.

-Ta podrška se očitovala i kroz sveobuhvatni paket mjera zaštite od rasta cijena energenata u vrijednosti većoj od 20 milijardi kuna i bez ovog energetskog paketa svakodnevni život naših sugrađana, ali i funkcioniranje brojnih obrazovnih i zdravstvenih institucija, sigurno bi bilo zahtjevnije. Vlada Republike Hrvatske teži ravnomjernom regionalnom razvoju kroz načelo partnerstva s gradovima te isto tako značajnu podršku u realizaciji njihovih projekata pa tako i projekata Grada Varaždina – rekao je Paladina.

Spomenuo je i potporu projektu proširenja Tehnološkog parka, kao i projektu izgradnje sportsko – rekreacijskog centra, darovanjem državnog zemljišta u vrijednosti nešto većoj od 7 milijuna kuna.
-U ovom trenutku razmatramo i mogućnost djelomične decentralizacije upravljanja državnom imovinom, na način da se županijama i gradovima prenese dio ovlasti upravljanja jednim dijelom tog portfelja, a sve u cilju još veće propulzivnosti i brže aktivacije državne imovine u interesu građana i gospodarstva – kazao je Paladina.

Istaknuo je i važnost podrške, kako Vlade tako i Ministarstva, mladim obiteljima kazavši kako je kroz program subvencioniranja stambenih kredita dana podrška za 316 mladih obitelj u Varaždinu koje su putem te podrške uspjele riješiti svoje stambeno pitanje.

Uime Varaždinske županije Dan Grada Varaždina čestitala je zamjenica varaždinskog župana Silvija Zagorec koja je poručila kako Varaždin kao povijesno, kulturno i gospodarsko središte zaslužuje da Varaždinska županija da poseban doprinos njegovom daljnjem razvoju.

Prema njezinim riječima, upravo to i čine, pogotovo na području zdravstva i obrazovanja. Tako se na području zdravstva provode projekti vrijedni gotovo 80 milijuna eura, dok se, što se tiče obrazovanja u središtu Varaždinske županije provode projekti u vrijednosti od oko 28 milijuna kuna.

-Samo ova ulaganja, od preko 100 milijuna eura, govore da nam je zajednički cilj stvaranje suvremenog društvo utemeljenog na znanju kao i stvaranje jake zajednice zdravih ljudi – dodala je Zagorec čestitavši i na prestižnom priznanju najbolji veliki hrvatski grad prema kvaliteti života što će, kako kaže, biti dodatan poticaj razvoju Varaždina i mnogim mladim obiteljima jedan od elemenata pri izboru budućeg mjesta stanovanja.

Saborski zastupnik Damir Habijan okupljenima se obratio uime predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, a u svom je obraćanju bio prilično oštar.

-Upravo na ovom mjestu u ovo vrijeme prošle sam godine spomenuo destruktivnu politiku koju vode pojedinci, a koja u konačnici obuhvaća život jedne zajednice. Ta je destruktivna politika često skrivena iza floskula, iza demagogije i obično pod krilaticom o takozvanim promjenama i boljem životu. Tanka je granica iza stvarne težnje za promjenama koja bi se trebala temeljiti na konkretnim rješenjima i destruktivne, odnosno rušilačke politike. Ta granica se zove odgovornost, a u životu i politici odgovornost je na onima koji su preuzeli vođenje grada na temelju volje birača. U slučaju da dio većine nije sklon i voljan preuzeti odgovornost, onda je riječ o autodestrukciji. Prebacivanje odgovornosti na opoziciju, odnosno oporbu, nije niti politički mudro, a niti životno logično – rekao je Habijan.

Dodao je da grad prije svega čine njegovi stanovnici te istaknuo da želi vjerovati da Varaždin ima energije i snage da ide naprijed, da bude predvodnik u svim segmentima društva.
-Današnji laureati dokaz su snage grada i ljubavi koju iskazuju gradu. Siguran sam da će partikularne interese i ucjene pojedinaca građani ovoga grada znati prepoznati i vrednovati – zaključio je Habijan.

Gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini govorila je uime gradonačelnika i načelnika te istaknula kako vjeruje da je protekla godina za Varaždinke i Varaždince bila uspješna te da su riješeni ili su se počeli rješavati problemi koji su se nakupili u prošlosti, ali i oni koji su iskočili na putu.

-Kvaliteta rada cijelog sustava u Varaždinu potvrđena je prošli tjedan osvajanjem titule Najboljeg grada po kvaliteti života. No posao gradonačelnika nije samo rješavati poslove svoje sredine, nego i strateški planirati dugoročni razvoj te usmjeravati svoje sredine prema budućnosti. Vjerujem da Varaždin ima snage oduprijeti se svim izazovima i da već zna gdje mu je mjesto u budućnosti – rekla je Cividini.

Dodala je kako je to Čakovcu, ali i cijeloj sjeverozapadnoj Hrvatskoj važno jer nije svejedno u kojem će se smjeru razvijati najveći grad u regiji.
-Ako itko u ovoj zemlji ima snage i znanja ubaciti u petu brzinu, onda su to ljudi na sjeverozapadu. Alati su nam na raspolaganju, europski novac također, stoga prionimo na posao i pokažimo da vrline koje imaju naši ljudi mogu Hrvatsku u kratkom vremenu sa sporedne ulice prebaciti na autocestu – poručila je Cividini.

Svečana je sjednica bila prilika i za dodjelu nagrada i priznanja Grada. Nagradu za životno djelo dobili su dugogodišnja zaposlenica Glazbene škole Darija Hreljanović, zatim Zlatko Ister koji je cijeli svoj život posvetio vatrogastvu te Josip Tot istaknuti gospodarstvenik koji je veći dio svoje karijere radio u Varteksu.

Dodijeljena su i javna priznanja Grada Varaždina u 2022. godini.

Nagrada Grada Varaždina dodijeljena je Fakultetu organizacije i informatike Varaždin, Vladimiru Gotalu i Udruzi veterana 7. gardijske brigade „Puma“, a Plaketa Atletskom klubu „Sloboda“, Krunoslavu Mikulčiću, Nogometnom klubu Udarnik, Mili Sekuliću, Udruzi Ritam misli, Udruzi udomitelja za djecu i mlade Varaždinske županije „Zipka“ te Zboru Katoličke osnovne škole svete Uršule „Uršuline zvjezdice“.

Medalje Grada dodijeljene su Josipu Hehetu, Jani Koščak, Slobodanu Mikacu, Anđelku Mladenoviću, Vindiji d.d. Varaždin i Mateu Žugecu.

a.kučić/sjever.hr
06.12.2022.

Input your search keywords and press Enter.